Na Veleučilištu je instalirano novo postrojenje za destilaciju eteričnih ulja koje radi na bazi voda-para, kojeg će i nakon završe edukacije polaznici moći koristi, ako se odluče za proizvodnju pripravaka od ljekovitog bilja

"Zaposli se i ti" pomoću ljekovitog bilja

VIŠE IZ RUBRIKE

    U prostoru laboratorija Veleučilišta u Karlovcu danas je  održana radionica "Proizvodnja prirodne kozmetike" za 40-tak polaznika programa obrazovanja odraslih "Prerađivač ljekovitog bilja" iz Karlovačke županije.

    Voditeljice radionice su poznate stručnjakinje u području izrade prirodne kozmetike, profesorica na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Osijeku i prodekanica za znanost istog fakulteta Stela Jokić te profesorica kemije i biologije u srednjoj Medicinskoj školi Karlovac, Sanja Penić.

    -Ovo je jedan izuzetno važan projekt cjeloživotnog obrazovanja. Polaznici će kroz ovaj program naučiti nešto o uzgoju, sakupljanju, skladištenju i sušenju ljekovitog bilja. Naučit će sve faze prerade ljekovitog bilja koje se tiču ekstrakcije, destilacije te proizvodnju eteričnih ulja, tinktura i macerata. Isto tako savladat će i cjelokupan proces pripreme biljnih čajeva, biljnih mješavina i dodataka prehrani na bazi ljekovitog bilja i meda. Konkretno danas će polaznici naučiti i kako se proizvodi api sirup, kojim se postupkom dobiva određena tinktura i macerat te kako se izrađuje najkvalitetnija i najzdravija prirodna kozmetika.

    Do sada je odrađeno 80 sati teoretske nastave i 40 sati praktične nastave, što je sasvim dovoljno, budući da je nastava koncipirana na način da se sa svakim polaznikom radi individualno, kaže prof. Jokić. Još je dodala kako je uvjerena da će svi oni nakon ovog programa i radionica potpuno samostalno moći pripremiti sve pripravke o kojima su učili.

    Pored toga danas je na Veleučilištu instalirano novo postrojenje za destilaciju eteričnih ulja koje radi na bazi voda-para, kojeg će i nakon završe edukacije oni moći koristi, ako se odluče za proizvodnju pripravaka od ljekovitog bilja, zaključuje Jokić.

    Projekt je krenuo prošle godine a završava u rujnu ove i za njega je bila velika zainteresiranost, kaže nam Marijana Blažić, pročelnica Odjela prehrambene tehnologije Veleučilišta Karlovac. Iako je projekt bio predviđen za oko 42 polaznika i pet osoba sa invaliditetom u obje županije, dakle Karlovačku i Sisačko-moslavačku, a samo u našoj sudjeluje 40 polaznika, a kako u Kutini još program nije ni krenuo, u konačnici će ispasti da smo obuhvatili dvostruko veći broj od predviđenog.

    Kako je ovaj program namijenjen nezaposlenim osobama s ciljem samozapošljavanja, nadam se da će nakon završene edukacije svi polaznici pronaći svoju tržišnu nišu i osigurati si trajni prihod i egzistenciju, jer naša županija obiluje kvalitetnim ljekovitim biljem koje samo treba znati prepoznati i od njega napraviti kvalitetan finalni proizvod, za što će naši polaznici biti u potpunosti osposobljeni. U tome su im pomogli vrhunski profesori sa sveučilišta iz Osijeka i Rijeke, stručnjaci koji se i u praksi bave tim poslom, rekla je Blažić.

    Program obrazovanja odraslih "Prerađivač ljekovitog bilja" izvodi se na Veleučilištu u Karlovcu u sklopu projekta "Zaposli se i ti", financiranog sredstvima Europskog socijalnog fonda- program Učinkoviti ljudski potencijali, koji provodi Razvojna agencija MRAV iz Kutine sa projektnim partnerima. (rb)

    Foto:i.č.