Etno dani Zadarske županije

Guci i rozganje u Zadru

VIŠE IZ RUBRIKE

KUD „Sveta Ana – Vučjak“

Ova manifestacija posvećena je zaštićenom nematerijalnom dobru RH stoga je KUD „Sv Ana – Vučjak“ naglasak stavio upravo na zaštićenu baštinu karlovačkog područja – GUCE i ROZGANJE

Kulturno-umjetničko društvo „Sveta Ana – Vučjak“ Karlovac, na prošlogodišnjoj Županijskoj smotri izvornog folklora izabrano je za predstavnika Karlovačke županije u Zadru. Tim povodom su članovi KUD-a prošle subote otputovali u Zadar gdje se održala posljednja manifestacija Etno dana Zadarske županije - "Guci i rozganje".

Etno dane Zadarske županije organizira Etnološki odjel Narodnog muzeja Zadar već duži niz godina, a programi predstavljeni manifestacijom dio su zaštićene nematerijalne kulturne baštine Zadarske županije. Dvosatni program predstavljen je na Narodnom trgu i na Poljani Šime Budinića, ispred crkve sv. Šime i Kneževe palače.

Ova manifestacija posvećena je zaštićenom nematerijalnom dobru RH stoga je KUD „Sv Ana – Vučjak“ naglasak stavio upravo na zaštićenu baštinu karlovačkog područja – GUCE i ROZGANJE. ZOAKD Karlovac je rješenje o dodjeli svojstva zaštićenog dobra za guce dobio 2010. godine, a samo godinu kasnije, tj. 2011. je izdano rješenje o zaštiti rozganja.

Glazbeni izričaj guci posebnost je tradicijske kulture središnjeg i sjevernog dijela Karlovačke županije. Guci su tradicijski sastav svirača u čijem su sastavu prvotno bila zastupljena samo gudačka glazbala. Prema pisanim izvorima javljaju se u 19. st., no moguće je da su postojali već u 18. st. Svirali su na svadbama i proštenjima te drugim okupljanjima zajednice. U 20. st. dotada isključivo gudački sastavi transformirali su se u mješovite.

Glazbeni izričaj rozganje s područja Karlovačke županije suvrstica je ojkanja, osobit način pjevanja dužih melodijskih ukrasa, ponegdje uz blaže, a ponegdje oštrije potresanje glasom na slogu „oj“. Izvodi se uglavnom u kratkim vokalnim oblicima čiji je tekst deseterački dvostih. Inače je ojkanje tipično za tradiciju stočarskoga stanovništva dinarskih područja Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Nastup i radionice privukli su velik broj zainteresiranih domaćih, ali i stranih posjetitelja koji su uživali u tradicionalnoj pjesmi i pridružili se plesu.