Medicinske sestre i tehničari danas slave svoj dan

Začetnica formalnog sestrinstva u Hrvatskoj Karlovčanka Jelka Labaš dobila svoj park

VIŠE IZ RUBRIKE

Nikad ovoliko požrtvovnosti nije bilo u ovoj vijećnici, rekao je gradonačelnik Damir Mandić pozdravljajući medicinske sestre i tehničare koji su se okupili na svečanosti povodom Međunarodnog dana sestrinstva.

Ovaj se dan obilježava u spomen na začetnicu sestrinstva Florence Nightingale, podsjetila je Karolina Vižnintin, pomoćnica ravnatelja karlovačke Opće bolnice za sestrinstvo. Na proslavi su se danas okupile sestre i tehničari svih dobi; od umirovljenika do učenika koji će sestre i tehničari tek postati i ne samo iz zdravstvenog sustava, nego i iz obrazovanja i socijalnog sustava.

Uz stručni program danas je prigodno obilježeno i imenovanje Parka Jelke Labaš Blaškovečke.

-Jelka Labaš bila je prva obrazovanja medicinska sestra u Hrvatskoj i davne 1921. godine postavila temelje formalnog sestrinstva kao što je danas. Ona je naša Karlovčanka, stanovala je u palači Vranyczany, a po njoj je nazvan i park koji se nalazi u blizini, kazala je Vižintin i dodala da je odluka o imenovanju parka donesena u studenom prošle godine te je zahvalila gradskim vijećnicima koji su odluku usvojili jednoglasno.

Uz obilježavanje Dana sestrinstva u Zavodu za hitnu medicinu Karlovačke županije potpisan je ugovor o rekonstrukciji zgrade hitne u sjedištu Karlovac, napomenuo je ravnatelj Zavoda, Perica Vucelić. Županijski zavod broji 132 tehničara i sestre, što govori da veći dio hitne drže sestre i tehničari, dodao je, kao i da u Hrvatskoj ima 41 tisuća medicinskih sestara i tehničara.

Čestitke sestrama i tehničarima uputio je gradonačelnik Mandić.

-Mi smo s razine gradske uprave imenovanjem jednog od najreprezentativnijih parkova u gradu po Jelki Labaš željeli odati priznanje svim bivšim, sadašnjim i budućim medicinskim sestrama i tehničarima. Mi koji smo bili u poziciji pacijenta znamo prepoznati vrijednost i važnost njihovog rada. Svjesni da je to prije svega poziv za koji treba puno ljubavi, ali i znanja i trebamo ih podržati, na ovoj simboličkoj razini grad Karlovac je to učinio, ne samo prema Jelki Labaš, nego prema svima koji su u sustavu, istaknuo je gradonačelnik.

Županica Martina Furdek Hajdin zahvalila je svim medicinskim sestrama i tehničarima na njihovom radu, ujedno im čestitajući njihov dan.

-Koliko je ta struka važna i koliko je u nju vrijedno ulagati mislim da dovoljno govore ulaganja Karlovačke županije. Kruna svega je nova Medicinska škola uz Opću bolnicu Karlovac koja je pred završetkom. Škola će imati 13 učionica opće namjene i 11 novih praktikuma. Za sada imamo tri programa, medicinska sestra i tehničar, fizioterapeut i farmaceut, a očekuju nas i laboranti. Prije tri godine u Ogulinu smo otvorili program medicinskih sestara i tehničara, veliki je interes  zbog čega smo zadovoljni jer danas učenici mogu i u Karlovcu i u Ogulinu školovati za to izuzetno vrijedno zanimanje, kazala je županica.

Spomenula je mogućnost nastavka školovanja na Veleučilištu koje će od 2026. godine biti samostalno nositelj programa sestrinstva, što je sada Sveučilište u Rijeci.

U stručnom dijelu održano je predavanje Karlovačko sestrinstvo kroz povijest o čemu su govorile Snježana Mirilović i Sanda Franković. Postavljena je i prigodna izložba o Jelki Labaš s crticama iz povijesti sestrinstva. Posebna zanimljivost bile su žive slike iz povijesti sestrinstva.

Naime, sestre i tehničari bili su ovom prilikom i manekeni u sestrinskim uniformama od 20-ih godina prošlog stoljeća do danas.