Analiza poplave

Voda ušla u 50 kuća, ukupna šteta veća od milijun eura, sustav obrane od poplava treba što prije završiti

VIŠE IZ RUBRIKE

Nakon završene analize prošlotjedne poplave danas su u gradskoj upravi iznijeli podatke, a u brojkama posljedice poplave su: 50 stambenih objekata u koje je ušla voda, od kojih u devet samo u podrumske prostorije, 119 gospodarskih, dva sportska objekta; poplavljeni pomoćni tereni stadiona NK Karlovca i poplavljen stadion NK Kupa te oko 50 hektara poplavljenih poljoprivrednih površina.

-Za sve što sam nabrojala šteta iznosi 1.135.340 eura, dodala je zamjenica gradonačelnika i načelnica Stožera civilne zaštite Ivana Fočić i dodala da taj iznos štete nije dovoljan da bi se proglasila elementarna nepogoda.  Kako je već i ranije rečeno, iznos je manji od 20 posto izvornih sredstava gradskog proračuna.

U nastavku je pojasnila povećanje broja stambenih objekata u koje je ušla voda, budući da se baratalo podatkom od 25 kuća.

-U ovom drugom dijelu kuća voda nije značajno poplavila, ali je ipak ušla. Čim je ušla u hodnik, moramo ipak evidentirati da je ušla u obiteljsku kuću, u tom broju je taj broj povećan. Naravno u Brodarcima je najviše, 34 obiteljske kuće, na Borlinu su tri kao što je bilo odmah i rečeno, u Gradcu su bile dvije i u Kobiliću dvije.  

Zamjenik načelnice gradskog Stožera civilne zaštite ujedno i zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Miroslav Rade kroz prezentaciju je pokazao koja su to područja bila najviše pogođena. Posebno se osvrnuo na Brodarce, gdje je vodostaj bio drugi najveći zabilježen. Što se tiče uzvodnog dijela pogođen je bio i Borlin. Rade je istaknuo da će Stožer Hrvatskim vodama na tom dijelu predložiti postavljanje privremenog sustava obrane od poplava, odnosno box barijera.

Prezentirao je i da je nedovršeni sustav zidova i nasipa na lijevoj obali Kupe dao rezultate, jer osim poljoprivrednih površina voda je ušla u tek nekolicinu kuća.

Načelnica Stožera je iznijela i podatke o angažiranim operativnim snagama tijekom poplave, koje su bile na trenu od 3. do 8. listopada. Najviše snaga bilo je angažirano u Brodarcima u petak 4. listopada, kad se na terenu izmjenjivalo 134 vatrogasca i 30 pripadnika Hrvatske gorske službe spašavanja i devet zaposlenika gradskih tvrtki. Od subote su uz vatrogasce, HGSS-ovce i zaposlenike gradskih tvrtki na terenu bili i pripadnici Crvenog križa.

Zaključno je gradonačelnik ponovio da je, kad se govori o sustavu obrane od poplava grada Karlovca javni interes iznad svakog drugog interesa. Zbog činjenice da se ne ispunjavaju elementi za proglašenje elementarne nepogode, Mandić je kazao da su inicirali u razgovorima s ministricom Marijom Vučković, prilikom obilaska poplavljenih područja, da se promjene uvjeti za to.

-Vlada RH i Hrvatske vode su osigurale sredstva, javne nabave su u tijeku i stvarno očekujem da naučimo lekcije i budemo jedni prema drugima suradljivi. Nema nikakvog razloga da se ne gradi, čak i ubrza gradnja sustava onako kako je zamišljena.  Na stranu svi dosadašnji komentari, omalovažavanja, difamacije; to neka ostane politici. Jedan poplavljen dnevni boravak je previše! Pitanje sustava obrane od poplava je pitanje sigurnosti grada Karlovca i imamo priliku riješiti taj problem u sljedeće 2 – 3 godine. Pojam javnog interesa polazišna je, nulta točka za bilo kakvu raspravu o sustavu od poplave i to očekujem od svih:  građana – ne samo Brodaraca – udruga civilnog društva i od politike. Gradska uprava je na raspolaganju Hrvatskim vodama, odnosno, Ministarstvu da se sve odradi čim prije, rekao je Mandić.