Razgovor s poznatim planinarima o novom atraktivnom predavanju u Karlovcu

Vladimir Mesarić: "Uspon na Mount Everest 1979. godine bio je prekretnica"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Predsjednik CEIK-a "Braća Seljan" Mladen Kuka i predsjednik Planinarskog društva "Vrlovka" iz Kamanja Krunoslav Mlačak nastavljaju s pripremama novog projekta, a to je predavanje o usponu na Mount Everest 1979. godine i okupljanje sudionika ekspedicije. Nakon što su posjetili starog prijatelja najpoznatijeg slovenskog alpinistu Viktora Grošelja i s njim dogovorili oko dolaska u Karlovac, jer je i on sudjelovao u toj ekspediciji, prošli tjedan  imali su dogovor u Karlovcu s poznatim hrvatskim alpinistom Vladimirom Mesarićem – Dadom, koji će i održati predavanje. Predavanje će biti održano u sklopu obilježavanja 40 godina od ovog spektakularnog uspjeha i uspona zapadnim grebenom na vrh svijeta. U ekspediciji koju su većinom činili slovenski alpinisti, sudjelovala su i po dva člana iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Iz Hrvatske su bili Vladimir Mesarić i Stipe Božić, koji je i osvojio vrh Everesta. O legendarnoj ekspediciji, predavanju i okupljanju sudionika u Karlovcu razgovarali smo s Dadom Mesarićem, Mladenom Kukom i Krunoslavom Mlačkom.

    -Mi nastavljamo sa serijom kvalitetnih planinarskih predavanja u Karlovcu. Počelo je sve s predavanjem Stipe Božića "K2 – trijumf i tragedija", drugo predavanje bilo je "Vlaji na Himalaji" Vedrana Mlikote i treće "Makalu 75" Viktora Grošelja. 14. ožujka bit će održano u Gradskom kazalištu Zorin dom predavanje u povodu četrdeset godina od osvajanja Mount Everesta, odnosno prvog ozbiljnog odlaska hrvatskih alpinista u Himalaje. Dado Mesarić i Stipe Božić, bili su dvojac iz Hrvatske, koji je sudjelovao u ekspediciji. Bila je to tada najjača alpinistička momčad na svijetu, kasnije se pokazalo da je osvajanje Mount Everesta zapadnim grebenom nešto što se u potpunosti nije ponovilo ni nakon četrdeset godina. Osim tog predavanja, kojeg će održati Dado Mesarić, mi ćemo nastojati okupiti većinu od preživjelih sudionika te tada jugoslavenske ekspedicije. Dakle, doći će sudionici ekspedicije iz Slovenije, Dado Mesarić i Stipe Božić iz Hrvatske te dvojica alpinista iz Bosne i Hercegovine, kazao je Mladen Kuka.

    Vladimir Mesarić – Dado istaknuo je da je ta ekspedicija bila prekretnica za alpinizam u Hrvatskoj, ali i prekretnica za njega osobno. To mu je bio strašan poticaj u životu i dobio je samopouzdanje.

    -Kao da je bilo jučer. U tom trenutku, ta ekspedicija bila je zaista prekretnica. Zapravo, bio je još jedan važan događaj, a to je bio uspon slovenske ekspedicije na Makalu prvenstvenim smjerom i to je bio poticaj da napravimo zapadni greben Mount Everesta. Dakle, radilo se o prvenstvenom usponu, putem kojim do tada nitko nije prošao. Treba istaknuti da je to najduži i najteži uspon na Everest i to je stalna vrijednost. Naša ekspedicija zacrtana je zauvijek na alpinističkoj karti svijeta, mislim da je to bio nevjerojatan pothvat u to vrijeme. Alpinisti izbjegavaju ići tim smjerom. Pokušali su Bugari 1984. godine, ali s druge strane i ne u istoj dužini i istom smjeru. Napali su s druge strane, taj njihov uspon bio je lakši od našeg. Nakon Bugara nitko nije išao zapadnim grebenom. Mi smo se za taj uspon pripremali dvije godine, intenzivno smo trenirali, bili smo u odličnoj formi i psihički stabilni, istaknuo je Dado Mesarić.

    Predsjednik Planinarskog društva "Vrlovka" iz Kamanja Krunoslav Mlačak smatra da su predavanja o velikim alpinističkim uspjesima vrlo važna za popularizaciju planinarstva.

    -U današnje vrijeme ovakva predavanja su od presudnog značaja, jer to su aktivnosti, koje motiviraju ljude. Netko tko ima virus planinarstva i alpinizma u sebi, nakon takvih predavanja, još je više motiviran. Mi već duži niz godina organiziramo predavanja tog tipa i nakon svakog predavanja dobijemo desetak novih članova. U malim mjestima, kakvo je Kamanje, desetak novih članova strahovito je puno. Ljudi na ovakvim predavanjima uče na tuđim iskustvima, vide da je ovo sport koji traži jako puno, da je to visoki profesionalizam, rekao je Mlačak.

    U tih četrdeset godina, od ove legendarne ekspedicije, tehnologija je strahovito napredovalo, a puno tehničkih novosti uvedeno je u planinarstvo, pa je danas puno lakše ići na Everest i ostale vrhove iznad osam tisuća metara.

    -Stipe Božić snimio je 1979. godine na vrhu Everesta fotografiju, kojoj je trebalo deset dana da dođe do redakcije, kojoj je bila namijenjena. 2009. godine, naše cure napravile su snimke na Everestu i satelitskim telefonom poslale ih u Hrvatsku, one su stigle za nekoliko minuta. Oprema, odjeća, cipele, sve je ludo napredovalo. Komunikacija je sada odlična. U Everest baznom kampu postavljeni su plazma televizori, wi-fi, internet caffe, a šatori su grijani. Put na Everest običnim smjerom je pripremljen i nema izazova osim fizičkih, sada je puno lakše nego prije, gotovo neusporedivo. Danas je situacija takva, da tko ima novaca ide na Everest, kazao je Mesarić.

    I prilikom ovog boravka u Karlovcu Dado Mesarić posjetio je Muzej planinarstva i ekspedicionizma grada Karlovca i donio nove poklone.

    -Muzej je odličan, to je hvale vrijedna aktivnost i postignuće. Čestitam Mladenu Kuki na pokretanju muzeja, to je velika stvar za planinarstvo. Ministarstvo kulture prepoznalo je muzej kao vrijednost i može se očekivati njihova podrška ovom vrijednom projektu, rekao je Dado Mesarić.

    Mladen Kuka istaknuo je da mu je cilj okupiti u Karlovcu alpinističke legende, jer se dobro sjeća tih događanja iz 1979. godine.

    -Da, dobro se sjećam te godine, koja i za mene bila važna. 1978. godine završio sam u Zagrebu alpinističku školu, koju je vodio Branko Šeparović, a jedan od instruktora bio je Dado Mesarić. Tako da me s njim veže prijateljstvo više od četrdeset godina. Upijao sam tada znanje od tih ljudi. Za mene je bila bitna 1979. godina, jer sam tada s 21 godinom vodio pohod na Kilimanjaro. Bila je to prva visokogorska karlovačka ekspedicija u povodu 400 godina grada Karlovca. Uspon na Mount Everest iz 1979. godine mora se pamtiti, jer je to bio sjajan pothvat planinara s ovih prostora, istaknuo je Mladen Kuka.

    Prije ovog predavanja u Karlovcu, Planinarsko društvo "Vrlovka" organizirat će u Kamanju jedno zanimljivo predavanje.

    -Poznati slovenski alpinist Silvo Karo održat će predavanje o svojim usponima na planinske vrhove u Patagoniji. Slušao sam jedno njegovo predavanje, koje me oduševilo, pa sam ga odlučio dovesti u Kamanje. Ti usponi u Patagoniji izuzetno su teški zbog vremenskih neprilika. Treba reći da su se tek prije pet godina počele raditi prognoze za Patagoniju, kazao je Krunoslav Mlačak.

    Vladimir Mesarić – Dado jedan je od najpoznatijih i najaktivnijih alpinista u Hrvatskoj, ali ima stvari, koje nije izveo u svojoj alpinističkoj karijeri.

    -Da, neke želje nisu ostvarene. Žao mi je što nisam uspio odraditi uspon na najviši vrh Sjeverne Amerike Mount McKinley na Aljasci. Dva put sam bio tamo, ali nisam uspio, vrijeme nije dozvolilo, rekao je Mesarić.

    Branko Obradović

    Foto: b.o.