Najveći gubici su u Novom Centru i općenito u užem urbanom dijelu grada
ViK grad podijelio u 20 DMA zona, prvi put u povijesti prati količine vode koja ulazi u pojedine dijelove grada
VIŠE IZ RUBRIKE
Tvrtka Vodovod i kanalizacija je kao jednu od strateških odrednica svog poslovanja u narednom razdoblju istaknula aktivnosti vezane uz smanjenje gubitaka vode u javnom vodoopskrbnom sustavu grada Karlovca. Provodit će se kroz nekoliko mjera, a jedna od njih je detekcija kvarova praćenjem mjernih zona.
-U ovoj godini skoncentrirat ćemo se na administrativno područje grada Karlovca. Zbog veličine mreže, njene starosti, zbog korištenja različitih vrsta materijala kroz godine, sustav grada Karlovca, kao što je i prosjek u Republici Hrvatskoj, u ovom trenutku ima gubitke oko 60 posto. Prošle su dvije godine otkada smo započeli sa aktivnostima koje su vezane najprije uz analizu stanja, a zatim i sa svim metodologijama koje su korištene kako bi se izradilo koncepcijsko rješenje te kako bi uopće došli u situaciju da prema Hrvatskim vodama kandidiramo projekt smanjenja gubitaka u vodoopskrbnom sustavu i dobili odobrena sredstva, izjavio je direktor ViK-a Nikola Rogoz.
Ističe da su ove godine su planirane aktivnosti u ukupnom iznosu od 4,5 milijuna kuna. Natječajni postupci su u tijeku, neki su završili, a neki još prošle godine, ali najbitnije je za naglasiti da se radi o jednom programu koji će trajati godinama. Cjelokupan sustav bit će podređen potrebama građana i to na način da se kvarovi otklone u što kraćem roku.
Voditeljica Odjela tehničke dokumentacije u ViK-u Nikolina Šarunić govorila je o tome što je rađeno vezano uz pripremu dokumentacije i što će se raditi ove godine.
-U travnju 2017. godine tvrtka je naručila izradu koncepcijskog rješenja vodoopskrbnog sustava Karlovac i na taj smo dokument dobili mišljenje Građevinskog fakulteta. To je dokument koji je iznjedrio određene aktivnosti koje je nužno provesti na sustavu kako bi se smanjili gubici. Iste godine u prosincu, Hrvatske vode su raspisale natječaj za sufinanciranje programa smanjenja gubitaka, na koji smo se javili i dobili sredstva za 2018. kroz koja smo realizirali izradu projektne dokumentacije za četiri aktivnosti. To su magistralni opskrbni cjevovod Zagrad – Strmac, vodoopskrbni cjevovod Donja Švarča – Švarča- Mostanje, novi cjevovod za vodospremu Švarča i lokacije regulacije tlakova. I ove godine smo potpisali ugovor o sufinanciranju s Hrvatskim vodama na iznos od četiri milijuna i 250 tisuća kuna. Oni će nam sufinancirati 80 posto tih sredstava, a mi ćemo dati 20 posto i s tim novcima realizirati spomenute aktivnosti za koje smo izradili projektnu dokumentaciju. Njihovu realizaciju očekujemo do kraja ove godine.
O tome kako je grad podijeljen i što su DMA zone, što se trenutno radi te koje su aktivnosti već odrađene izvijestio je voditelj Odjela gubitaka i IT-a u ViK-u, Luka Jelkovac.
-Prema koncepcijskom rješenju formirali smo 20 mjernih zona i imao ugrađenih 25 mjerača protoka i tlaka. Pomoću njih možemo na dnevnoj bazi pratiti potrošnju vode u pojedinoj zoni. Te zone su veličine otprilike kvartova i praćenjem protoka odnosno količine vode koja ulazi u određenu zonu i potrošnji u toj zoni, mi onda računamo koji su gubici u toj zoni. Isto tako, ako se dogodi veći kvar, mi već idući dan možemo reagirati i ići u potragu za tim kvarom, budući da do sada nismo imali tu mogućnost jer nismo mogli mjeriti protoke u zonama. Predstoji nam jedan zahtjevniji dio, a to je sužavanje tih zona i provjeravanja na većim magistralnim cjevovodima da otkrijemo gdje su veći kvarovi. S vremenom očekujemo značajno smanjenje gubitaka vode, pogotovo sada kad prvi puta u povijesti ViK-a možemo pratiti koje to količine vode ulaze u pojedine dijelove grada.
Zone su podijeljene prema koncepcijskom rješenju i nazvane su po gradskim kvartovima, a o tome gdje su najveći gubici vode Jelkovac je kazao.
-Najveći gubici su u Novom Centru i općenito u užem urbanom dijelu grada jer je tu mreža isprepletena i kada dođe do kvara ne padne tlak kao negdje izvan grada, gdje je linijska mreža.
Pojasnio je i kako locirati mjesto kvara, odnosno mjesto najvećih gubitaka vode.
-Za to postoje određeni instrumenti: korelatori i geofoni kojima se može mikro locirati kvar. Najviše se sluša akustički gdje je najveći šum. Naši djelatnici idu po cijevi s geofonom i tamo gdje je najveći šum otkrivaju i gdje je kvar.
-Ovo je jedan dugotrajan proces i teško je iznijeti neke procjene, ponavljam u ovom trenutku smo na prosječnom gubitku od 60 posto. No, želimo učiniti značajan iskorak i vjerujemo da se možemo približiti granici od 40 posto gubitaka. Za to ipak treba određeno vrijeme jer je naša mreža izuzetno velika, gotovo 680 kilometara. Isto tako moramo tzv. tlačne cjevovode razdvojiti od gravitacijskih cjevovoda naših vodosprema, tako da bi napravili sve preduvjete kako bi smanjili tlak u sustavu. Tlak u sustavu se može smanjiti, ali da se vodoopskrba nijednog dijela grada Karlovca, nijedne zgrade, niti objekta ne ugrozi. Stoga je i vrlo bitno pažljivo i stručno pristupiti rješenju ovog problema, a kroz par godina imat ćemo i značajan rezultat u smanjenju gubitka vode, zaključno je poručio direktor Vodovoda i kanalizacije Nikola Rogoz.
Inače, intervencije traju od 2018. godine, a u tijeku je ugradnja posljednjih desetak mjerača tako da će biti pokrivene sve zone mjerenja. Ovog trenutka ViK dobiva podatke sa sve više mjernih mjesta kako bi se cjelokupni sustav držao pod što boljom kontrolom. (m.m.)