Razgovor: Đuro Batinić, predsjednik Odbojkaškog kluba "Karlovac"

"Veliko pojačanje za novu sezonu je trener Goran Zec, koji se vraća u klub"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Odbojkaški klub "Karlovac" već je godinama jedan od uspješnijih sportskih kolektiva u gradu Karlovcu i Karlovačkoj županiji. Ženska ekipa kluba izuzetno je uspješna, a u prošlom prvenstvu osvojila je treće mjesto u Prvoj B odbojkaškoj ligi. U klubu trenira čak 157 djevojaka i djevojčica te za budućnost ženske odbojke u Karlovcu ne treba brinuti. Muška odbojka u Karlovcu je u nešto lošijem stanju. U muškom dijelu kluba trenira tek sedamnaest mladih odbojkaša. U klubu imaju plan da djevojke uđu u prvoligaški rang, a da omasove muški dio kluba, koji bi onda trebao krenuti prema boljim rezultatima. Predsjednik Odbojkaškog kluba "Karlovac" je bivši nogometaš i trener Đuro Batinić, koji se odlično snašao i u odbojkaškim vodama. Razgovarali smo s Batinićem o stanju u klubu, financijama, muškoj i ženskoj ekipi i planovima za budućnost.

    Kakva je trenutna situacija u ženskoj ekipi?

    -Imamo trenutno registriranih 157 igračica u ženskoj ekipi, koje rade po vrlo dobro programu. Ženska ekipa osvojila je treće mjesto u Prvoj B hrvatskoj odbojkaškoj ligi. Dobro se radi i imamo cilj da u dogledno vrijeme, za dvije, tri godine dođemo do Prve hrvatske odbojkaške lige i da dignemo odbojku na viši stupanj. Djevojke odlično treniraju i igraju, no problemi nastaju kada odu studirati. Nadamo se da ćemo taj problem riješiti s kombijem i da ćemo djevojke voziti iz Zagreba na treninge u Karlovac. Radimo na tome da za to nađemo sponzore i kada bude došlo vrijeme za to da te djevojke ne prestanu igrati, nego da ostanu u klubu. 

    Taj će problem nastati iduće godine. Je li ove godine koja igračica ide na fakultet?

    -Ove godine je samo jedna igračica upisala fakultet, Dora Vrbanić, no našli smo rješenje, ona će i dalje igrati. Iduće godine čak devet djevojaka završit će karlovačku Gimnaziju i vjerojatno će četiri, pet studirati u Zagrebu, a ostale možda u Karlovcu. No, problem ćemo riješiti prijevozom na treninge i na taj način ostat ćemo homogeni. Očekujemo u prvoj ekipi prinove iz mlađih uzrasta, imamo konstantu i težimo višem rangu.  

    Trener Goran Zec bio je godinu dana u zagrebačkoj "Mladosti", no on je najavio povratak. Kakva je trenutna situacija?

    -Goran Zec vraća se u naš klub i to je veliko pojačanje za novu sezonu. On dugo nije htio ići u "Mladost", zvali su ga dvije, tri godine, jer on ima kvalitetu za taj klub. Svi smo mu govorili da je to za njega dobra prilika i da ide u "Mladost". Proveo je tamo jednu sezonu i ostvario sve ono što se tražilo od njega. Oni su htjeli da on ostane i dalje, no on se zbog obiteljskih obveza odlučio vratiti. Nama je to veselje, jer je on vrhunski trener. Imat ćemo još kvalitetniji rad, on je bio i do sada na visokoj razini, jer nam je Goran pomagao savjetima i dok je bio u Zagrebu, ali će sada biti direktno uključen u one ekipe, koje je i prije vodio. To je veliki plus za klub, on i trenerica Irena Zdjelar bit će na plaći Grada Karlovca, preko Karlovačke sportske zajednice. Jedan trener bit će na cijelo radno vrijeme, a jedan na pola radnog vremena. Omogućit ćemo da i nove trenerice, naše bivše igračice, prođu potrebno školovanje. Čekamo da Hrvatski odbojkaški savez pokrene seminare i da ih uključimo u taj proces učenja i da dobiju diplome trenera. Bitno je da imaju papire, a Goran i Irena će ih savjetovati.

    Muški dio kluba puno je slabiji od ženskog, u čemu je problem?

    -Dečki su nam problem, imamo sada sedamnaest igrača, a dotok mladih je slab. Mušku ekipu trenira Savo Blažević, a pomaže mu legenda kluba popularni Haze Zec. Mladići napreduju, ali sporije, to su dečki od petnaest, šesnaest godina i dok ne stasaju bit će tu gdje jesu u Drugoj hrvatskoj odbojkaškoj ligi. Treba reći da je muška odbojka problem u cijeloj Hrvatskoj, slab je prilih novih igrača. Samo "Mladost" iz Zagreba i "Mladost" iz Kaštela nemaju problema s igračima. Mi obilazimo škole i pozivamo djecu u klub. Naš klub je jedini u Hrvatskoj koji ima žensku i mušku selekciju. Uprava mora puno raditi kako bi održala klub na jednoj zadovoljavajućoj razini.    

    Kakva je financijska situacija u klubu?

    -Svi članovi vodstva kluba rade na pribavljanju financijskih sredstava za klub. Za viši rang moramo naći jednog generalnog sponzora, koji bi bio malo jači. Prva liga donosi više natjecanja i putovanja i za to treba kvalitetna podrška. Te djevojke i djevojčice moramo zadržati i ići naprijed. Imamo devet selekcija u klubu, bivše igračice, buduće trenerice, već rade s nekim selekcijama. Svi programi napravljeni su stručno, a želimo da sve trenerice budu školovane. Želja nam je da pedagoški standard u selekciji ne bude dvadeset, već petnaest igračica. Tako da svaka trenerica ima petnaest igračica u selekciji i da može kvalitetno raditi. Moram reći da nam u radu pomaže i trener Željko Grgas.

    Mnogi se u Karlovcu pitaju, kako je bivši nogometaš i trener nogometa, završio u odbojci?

    -Da, u nogometu sam cijeli život, ali sam i trener tenisa i učitelj skijanja. Ja volim sve sportove, ali nije to od sada, 25 godina sam radio na školskom sportu i zdušno sam pomagao sve sportove. Ja sam tu prije svega kao sportski djelatnik, a u sportu sam pedeset godina i znam sve prednosti i mane vođenja kluba. Meni nije strano, je li to nogomet, odbojka ili nešto drugo. Ja sam u tome kao riba u vodi. Snašao sam se i učinio sve da se klub sredi, to bi isto napravio da sam predsjednik nogometnog ili nekog drugog kluba. Da, malo je čudno, cijeli život bio sam u nogometu, a sada sam u odbojci. 

    Kako ste uspjeli isplatiti kombi, koji je sada vaš?

    -Kombi je sada vlasništvo kluba, stari je rashodovan. Skupili smo sto tisuća kuna i kombi je naš. Imali smo rate pet godina, uspjeli smo novac skupiti za dvije godine da unaprijed platimo sve rate, tako smo spasili petnaest tisuća kuna za kamate. Tako je kombi od ove godine naš, pomogli smo najviše sebi, ali i drugim klubovima, jer ćemo sada manje uzimati kombi od Karlovačke sportske zajednice.

    Zašto po vama djevojčice više treniraju odbojku od dječaka?

    -Djevojčice dolaze u odbojku, jer je to sport bez kontakta, a i tijelo se ispravno formira zahvaljujući treninzima. Prijateljice povuku jedna drugu u klub. Ženska odbojka je vrlo popularna u cijeloj Hrvatskoj. Kod dječaka je drugačija situacija, mi smo ostali praktički bez cijele momčadi i onda smo mladu ekipu prebacili iz prvoligaškog u drugoligaški rang, kako bi ti igrači od petnaest, šesnaest godina lakše igrali i kako bi bili konkurentniji. Odbojka je specifična po koncentraciji. U nogometu, ako pogriješim, iza mene su dečki, koji će me ispraviti i spasiti situaciju. U odbojci, ako jedan igrač nije koncentriran, ova dva do njega ne mogu niti igrati, ako on ne primi dobro loptu. Kod te djece su velike oscilacije, u jednom trenutku je koncentriran, a zatim se malo izgubi. Koncentracija je izuzetno važna i oni koji ne mogu izdržati taj pritisak, odlaze iz odbojke. To je sport za visoku koncentraciju i djeca koja ostanu zbilja su smirena i usredotočena na trening. Neka djeca u toj dobi odustanu, ne da im se biti pod pritiskom. Da se muška odbojka u Hrvatskoj digne na višu razinu, automatski bi mi dobili više djece u klub.

    Postoji li mogućnost da se neki od iskusnijih igrača vrati u klub?

    -Četiri naša igrača bila su u Rijeci, koja je drugi klub u državi. Tamo su od naših sada ostali Ličina i Pavlović. Bojan Janjanin odlučio je prestati igrati za "Rijeku" i postoji mogućnost da se vrati u naš klub, a ako se to ostvari, bit ćemo jači, a mladim igračima bit će lakše raditi.

    Kada počinju pripreme za novu sezonu?

    -S treninzima smo prestali 15. srpnja, a pripreme za novu sezonu počinju 15. kolovoza. Goran Zec se vraća, pa će struka napraviti raspored trenera po selekcijama. Uprava mora osigurati sredstva za pripreme izvan Karlovca u trajanju od tri, četiri dana. Na pripremama bi odigrali tri, četiri utakmice i odradili šest, sedam treninga. Prošle godine bili smo u hotelu Lišanj u Novom Vinodolskom, ali ove godine to nije moguće. Mi bi rado išli u Hostel Karlovac u Selcu, ali tamo nema dvorane, pa nemamo uvjete za rad. Moramo pronaći mjesto, kuda ćemo ići na pripreme, koje su dobre za zajedništvo u ekipi, ali donose i boljitak za novu sezonu. 

    Branko Obradović