Ovim projektom smo dobili novi prostor dinamičnog, studentskog, istraživačkog, kulturnog i društvenog života u Karlovcu, a Veleučilište još veći zamah u razvoju, poručila dekanica Nina Popović

Veleučilište u Karlovcu završilo projekt Atrij znanja

VIŠE IZ RUBRIKE

    Na karlovačkom Veleučilištu danas je održana završna konferencija projekta Atrij znanja. Riječ je o projektu vrijednom 39 milijuna kuna, od kojih je iz EU bespovratnih 37,8 milijuna. Tim novcem je zgrada Veleučilišta na Strossmayerovom trgu koja ove godine slavi 350. rođendan, rekonstruirana, napravljena  je nova fasada te postavljena nova stolarija. Isto tako Veleučilište je dobilo natkriveni atrij sa staklenom kupolom, proširena je i uređena mini pivovara, laboratorij, kabineti, te knjižnica s čitaonicom i interpretacijski centar.

    -Ovim projektom smo dobili novi prostor dinamičnog, studentskog, istraživačkog, kulturnog i društvenog života u Karlovcu, a Veleučilište još veći zamah u razvoju. S više od 2.000 studenata na 9 studijskih programa, s gotovo 100 zaposlenika, trenutno s 11 EU projekata u provedbi, zaista smo dobili zamah ovim projektom, a ono što je najvrijednije u ovom projektu je dodana vrijednost otvaranja ovog prostora građanima Karlovca, izjavila je dekanica Nina Popović i dodala.

    -Prostor će biti jedan interpretacijski i edukacijski centar s informativnim stupovima, gdje će moći saznati o povijesti pivarstva ne samo u Karlovcu, nego i svijetu. Isto tako, upoznajemo i senzibiliziramo javnost na naša istraživanja u prehrambenom sektoru, malo im približavamo proizvodnju piva te ih upoznajemo s našim projektom i njegovim rezultatima.

    Istaknula je da Veleučilište već sada ima mjesta za upis još više studenata te dodala da bi Karlovac u budućnosti trebao imati i nove smještajne kapacitete, ali i studentsku menzu.

    - Izrađena je sva projektna i tehnička dokumentacija i ishođena građevinska dozvola za novi studentski dom u prostoru bivše Vojne bolnice, a pred nama je još izgradnja centra studentske prehrane, isto u Zvijezdi, gdje smo pred krajem s izradom tehničke dokumentacije i iznalaženju sredstava za financiranje iz EU fondova, kazala je dekanica Nina Popović.

    Sve bi se pak moglo realizirati u sljedećem financijskom razdoblju koje započinje ove godine kada. Naime, krajem godine imat će naznake sredstava koja bi iskoristili za izgradnju restorana studentske prehrane i novog studentskog doma. Novouređene prostorije studenti su već isprobali budući da zbog trenutne situacije s koronom trenutno imaju nastavu po „hibridnom modelu“. Trenutno  je nastava na Veleučilištu kombinirana; dio se odrađuje na daljinu, a laboratorijske i praktične vježbe odvijaju se redovitim putem.

    Govoreći o tome što se dobilo ovim projektom pročelnica Odjela prehrambene tehnologije Marijana Blažić  je rekla:

    - Kroz projekt Atrij znanja unaprijedili smo kapacitete za istraživanje, razvoj i inovacije na Veleučilištu, u području prehrambene tehnologije, s naglaskom na usmjerenje pivarstvo. Oživjeli smo veleučilišni život i podigli znanstvenu osnovu koju ćemo još unaprijediti s međunarodnom suradnjom i zapošljavanjem novih djelatnika.

    U sklopu pak trećeg projektnog elementa koji se odnosio na reformu  Odjela prehrambene tehnologije bavili su se povezivanjem Veleučilišta sa poslovnim sektorom te međunarodnim znanstveno istraživačkim institucijama. Uz to napravili su i nove  programe za dodiplomske i diplomske studije na području prehrambene tehnologije te nove programe za cjeloživotno učenje.

    Završnoj konferenciji projekta Atrij znanja prisustvovali su gradonačelnik Damir Mandić, županica Martina Furdek Hajdin, državni tajnici u Ministarstvu kulture i medija i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Ivica Poljičak i Spomenka Đurić, ravnatelj SAFU-a Tomislav Petric i drugi.