Veleučilište u Karlovcu kroz projekt SIRENA radi punom parom na unaprjeđenju proizvodnje mliječnih prerađevina

VIŠE IZ RUBRIKE

    Modifikacija procesa zrenja sira i razvoj proizvoda na bazi sirutke – SIRENA je projekt koji Veleučilište u Karlovcu sa projektnim partnerom Prehrambeno biotehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu provodi kroz OperativnI program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. i koji je sufinancirala Europska unija iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u financijskom razdoblju 2014. – 2020. Projekt je 85% financiran EU sredstvima te 15% sredstvima prijavitelja a provodi se na području Grada Zagreba i Karlovačke županije.

    Ukupna vrijednost projekta iznosi 7.213.934 kuna od čega bespovratna sredstava 5.962.748 kuna, a period provedbe je 36 mjeseci. Projekt je započeo 20.12.2019. i trajat će do 19.12.2022. godine. Glavni ciljevi projekta su provedba znanstveno – istraživačkih aktivnosti i stvaranje uvjeta za komercijalizaciju znanstvenih istraživanja u području mliječnih prerađevina te unaprjeđenje proizvodnje mliječnih prerađevina kroz prijenos znanja i tehnologije u poslovni sektor.

    Glavne aktivnosti u projektu su istraživanje o postupcima zrenja sira u različitim uvjetima te iskorištavanje sirutke kao nusproizvoda, odnosno za proizvodnju novih proizvoda na bazi sirutke kako bi se unaprijedila proizvodnja sira i iskorištavanje sirutke te podigla konkurentnost hrvatskih proizvođača sira. Rezultati istraživanja (znanje i tehnologija) biti će transferirani gospodarstvenicima u Republici Hrvatskoj kroz niz zajedničkih aktivnosti.

    Provedba projekta omogućit će nabavljanje istraživačke opreme za istraživanja u vrijednosti od 3.600.489 kuna (bez PDV-a) što će izravno doprinijeti razvoju Odjela prehrambene tehnologije Veleučilišta u Karlovcu te Laboratorija za tehnologiju mlijeka i mliječnih proizvoda Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kroz jačanje njihovih tehničkih kapaciteta za provedbu znanstvenih istraživanja u području obrade mlijeka. Ovim projektom nadogradit će se postojeća oprema čime će se osigurati i potrebni znanstveno-istraživački kapaciteti za provedbu primijenjenih istraživanja te daljnji razvoj u znanstvenom sektoru što će omogućiti dugoročnu održivost provođenja nastavka istraživanja na području zrenja sira i iskorištavanja sirutke u komercijalne svrhe.

    Također, u okviru projekta bit će provedena edukacija članova istraživačkog tima za rukovanje sa nabavljenom opremom što će osigurati dugoročno korištenje ove opreme u istraživačke svrhe.

    Istraživački tim u okviru projekta čini šest do deset osoba s VUKA-e te tri osobe  sa PBF-a , a zaposlit  će se jedan mladi istraživač, dipl. inž. prehrambene tehnologije, koji će biti zadužen za analize i obradu podataka o zrenju sira. U okviru projekta također je zaposlena osoba – voditelj projekta koji osigurava administrativnu provedbu projekta.

    Rezultati primijenjenih istraživanja te prijenos stečenih znanja i novih tehnologija u poslovni sektor omogućit će podizanje konkurentnosti hrvatskih proizvođača sira. Osim toga, rezultati će biti polazište za nova znanstvena istraživanja, edukativne, gospodarske aktivnosti te nove projekte. Projekt će dugoročno imati utjecaj na proizvođače sira i mliječnih proizvoda, budući će očekivani rezultati imati neposredan učinak na unapređenje tehnologije proizvodnje visokokvalitetnih sireva i iskorištavanje sirutke koja je trenutno glavni nusproizvod malim proizvođačima sira.