Dino Blažević o važnosti vježbanja i posljedicama nevježbanja
Većinom mi se ne da vježbati, ali mi je to postalo dio navike - fizički i psihički se loše osjećam ako ne vježbam redovito
VIŠE IZ RUBRIKE
Dino Blažević je osobni trener, dečko s Banije s trenutnom adresom u Zagrebu. Vlasnik je Training house Zagreb dvorane za privatne treninge i ima sad već 7 godina iskustva u radu kao fitnes i kondicijski trener. Nekad je bio profesionalni sportaš, trenirao je odbojku. S njime smo porazgovarali na jednu uvijek aktualnu temu – o (ne)vježbanju. S hladnijim danima ćemo sve manje boraviti na otvorenom i sve više se zatvarati u unutrašnje grijane prostore. A to bi neke od nas moglo dovesti do toga da smanjimo fizičku aktivnost i vježbanje s izgovorom – do proljeća, dok ne dođu ponovno ljepši dani. Jasno, neki ne vježbaju ni na proljeće! Pretila smo nacija i mlađe generacije radije provode vrijeme pred ekranima nego pred golovima i koševima. A ipak, i estetika nam je važna ili čak i nametnuta kroz medije – tako da bismo svi voljeli biti fit. Da vidimo što o tome kaže stručnjak.
Krenut ćemo za početak - od nevježbanja. Koje posljedice po zdravlje ima osoba koja nije fizički aktivna, puno sjedi, leži, ne vježba, ne kreće se?
-Osobe s takvim životnim navikama u većini slučajeva dođu u stanje pretilosti, a takav dugogodišnji način života može dovesti do problema s visokim krvnim tlakom, dijabetesa, srčanih oboljenja, osteoporoze…
Kako vježbanje pomaže zdravlju? Na koje tjelesne sustave djeluje, koji su benefiti tjelovježbe? Samo dobar izgled ili?
-Vježbanje djeluje na mišićno koštani sustav, kardio-respiratorni sustav, endokrini sustav... Osim dobrog izgleda, vježbanjem možemo postići hormonalni balans, visoki krvni tlak dovesti u normalni, ojačati mišićno-koštani sustav kako ne bi došlo do osteoporoze ili da se zaustavi njen razvoj i kako bismo bili čvršći pri padovima da ne dođe do lomova kostiju
Koji tip rekreativnog vježbanja preporučuješ? Nije svatko za teretanu, netko pak nije za trčanje! Kardio vježbanje ili vježbe snage/izdržljivosti? Što je za koga?
-Moje mišljenje je da bi svatko trebao sebi izabrati što mu najviše paše jer tako će najlakše ostati aktivan duži period, a cilj je da ostanemo aktivni do duboke starosti. Ali ako se traži moja preporuka onda je to 3-4 aktivnosti/treninga tjedno od čega jednom, dvaput tjedno bi bilo dobro raditi vježbe s vanjskim opterećenjem i još toliko kardio aktivnosti koje mogu biti nižeg ili višeg intenziteta, a vjerujem da će većini najlakše biti otići u šetnju ili laganu vožnju biciklom kroz grad.
Koliko je dobro vježbati sam? Nema svatko znanja o pravilnom izvođenju vježbi. Može li vježbanje kod kuće biti kontraproduktivno? Savjetuješ li vježbanje sa stručnom osobom ili možemo vježbati uz YouTube?
-Mišljenja sam da za samostalno vježbanje treba imati neko predznanje što se tiče izvedbe vježbi pa tako i za vježbanje uz YouTube jer ako se izabere neki od treninga da se radi uz video, a detalji izvedbe nisu objašnjeni - to može dovesti do krivog izvođenja vježbi i potencijalnih ozljeda. Vježbanje kod kuće može biti dobro kao i ono u teretani do jedne granice kad nam ponestane opterećenja jer više nismo početnici. U svakom slučaju, savjetujem vježbanje sa stručnom osobom barem za početnike iako i naprednijim vježbačima to ne bi bilo loše, a danas možete izabrati između dosta trenera koji vode grupne ili individualne treninge uživo ili online treninge koji su također odlična opcija za one kojima se teško prilagoditi nekom terminu treninga, a žele treninge pod stručnim vodstvom i prilagođene sebi.
Je li bolje vježbati u grupi ili individualno? Kad treba vježbati (ujutro, poslijepodne, prije/poslije obroka), koliko često? Kako se pripremiti za vježbanje? Kako spriječiti ozljede?
-Grupni ili individualni trening je kao da me pitate da odaberem grupni ili individualni sport, to ovisi od pojedinca što više voli, koji su ciljevi koje želi postići. Što se tiče treninga u odnosu na doba dana to je isto tako individualno, ali ono što mogu reći je da kasniji treninzi mogu utjecati na lošiji san jer se tijelo ne stigne smiriti do spavanja iako je i takav trening bolji od onoga koji niste odradili. U odnosu na obrok bilo bi dobro da sat do dva prije treninga ne jedemo da ne dođe do mučnine za vrijeme treninga, a nakon treninga se nagradite s nečim finim jer ipak ste odradili trening. Za rekreativce je po meni 2 do 4 treninga na tjednoj bazi sasvim dovoljno da postignu i održe željene rezultate. Priprema za vježbanje je dobro zagrijavanje, podizanje tjelesne temperature kroz laganu kardio aktivnost, razgibavanje i onda ovisno o tome što se radi u treningu, neko specifično zagrijavanje npr. kroz čučanj za trening nogu, a na taj način ćemo i smanjiti mogućnost od ozljeđivanja.
Kako ukomponirati prehranu u vježbanje? Može li jedno bez drugog i što je važnije? Ako vježbam mogu jesti što želim?
-Ako se vježba i želi se postići određeni rezultat, bio on zdravstveni ili estetski, prehrana bi se trebala prilagoditi tomu. Ne treba se odricati svega što volimo, ali trebamo prilagoditi količine i većinom birati kvalitetnije izbore hrane i pića npr. ako volite gazirana pića onda izaberite ona bez šećera, ne morate je se odreći u potpunosti. A što se tiče važnosti - ne znam što bih rekao, sigurno više puta tjedno jedemo nego što vježbamo, ali bez vježbe nećemo postati jači, tako da mislim da je oboje itekako važno.
Dolaze li i tebi klijenti najviše zbog estetike - zato što žele smršavjeti ili biti mišićavi? Imaš li formulu za mršavljenje? Dijeta ili znojenje?
-Klijenti dolaze iz raznih razloga, ali većinom je to jer žele smršaviti ili imaju bolove kojih se žele riješiti, iako ima i onih koji nemaju problema s kilama i boli i žele se osjećati dobro i spriječiti da ne dođe do nakupljanja viška kilograma. Formula postoji, a to je kombinacija kalorijski prilagođene prehrane cilju i težinskom treningu (jer više kalorija se izgubi s utezima nego s trčanjem u istom vremenu).
Kako se natjerati na vježbanje? Kako se motivirati? Koliko je bitna psiha? Koji su sve izgovori?
-Teško je natjerati se ako nemate jasan cilj i odluku da krenete ka njemu. Motivacija je super, ali je kratkoročna i ako vježbate samo kad ste motivirani to će biti 10 dana godišnje. Bilo bi bolje kada dođe nalet motivacije umjesto da kažete krećem od ponedjeljka - odmah nađete trenera ili teretanu za vježbanje, uplatite članarinu i time je motivacija odradila svoje i kreće dio ustrajnosti i odgovornosti prema sebi. Izgovori su razni, a najčešći su da je sve skupo i da se nema vremena, a onda se svi uhvatimo da sjedimo po kavama ili pred televizijom i tako potrošimo i novce i vrijeme koje se moglo uložiti u zdravlje, umjesto da se na toj kavi žalimo kako imamo koji kilu viška ili bolove u leđima.
Koliko je različito vježbati rekreativno, a koliko medicinski - ako imate neki zdravstveni problem? Koja su ograničenja i na što treba paziti?
-Rekreativno vježbanje je zapravo trening u kojem nema boli i sve možete raditi u svrhu postizanja cilja koji sami postavite, dok je vježbanje u svrhu rješavanja nekog zdravstvenog problema uglavnom ograničeno s boli i prvi cilj je da se ta problematika riješi, a onda možemo na sve druge ciljeve.
Kako i što ti sam vježbaš? Jesi li kad imao problema s težinom? Da li se i tebi nekad ne da vježbati? Jesi li danas vježbao?
-Ja trenutno vježbam 3-4 puta tjedno i od toga su 2 ili 3 treninga s utezima, a ostalo je kardio višeg intenziteta jer ne volim duge treninge, tako da su svi moji treninzi dugi 35-45 minuta. Kao mlađi, nakon prestanka bavljenja sportom sam imao pauzu u kojoj se nakupio višak od 15-ak kilograma, ali uspio sam se izboriti s tim vrlo brzo nakon ponovnog vraćanja aktivnostima. Moram priznati da mi se većinom ne da vježbati, ali to nema nikakve veze jer mi je to postalo dio navike i znam da se fizički i psihički loše osjećam ako ne vježbam redovito, a to ne želim. Jesam, vježbao sam danas, danas je bio trening za leđa od 30 minuta kako bismo rekli - brzo i efikasno. Ono što bih htio reći za kraj je da tjelesna promjena ne dolazi preko noći i da se to ne treba očekivati, ali ako budete redoviti 6 mjeseci, godinu dana ili više sigurno ćete postići super rezultate. Samo budite ustrajni!