Trenutno je 176 nezaposlenih osoba s invaliditetom evidentirano u karlovačkom uredu HZZ-a.

Uvodi se novi obrazovni program za učenike s teškoćama

VIŠE IZ RUBRIKE

    Da je teško pronaći posao najbolje znaju osobe s invaliditetom koje se susreću s brojnim problemima pri zapošljavanju. Jedna od glavnih prepreka je slabo poznavanje njihovih sposobnosti i mogućnosti jer su poslodavci usmjereni na invaliditet, njihovu teškoću i nemogućnost. Zatim nerazumijevanje radne sredine te izostajanje podrške.

    Veliki je problem u našem društvu, složit će se mnogi, obrazovanje koje nije prilagođeno potrebama tržišta rada, a s time i vještine koje treba uvježbavati. Konkretnije, neadekvatna prilagodba radnog mjesta, primjerice za osobu s tjelesnim invaliditetom, arhitektonska ili tehnička - nekada je nepremostiva prepreka, objašnjavaju iz Zavoda za zapošljavanje Područni ured Karlovac.

    Prisutna zdravstvena ograničenja kod osoba s invaliditetom razlog su zbog kojih nisu u mogućnosti proći liječnički pregled na Medicini rada te imaju manju mogućnost javljanja na radna mjesta jer osoba s invaliditetom mora imati prijevoz ili pratnju do posla.

    Trebaju pomoć u praćenju natječaja, odlaženju na razgovor poslodavcu, podršku vlastite obitelji. Nekad obitelj nije suglasna da osoba s invaliditetom radi, najčešće kod osoba slabijeg intelektualnog funkcioniranja, ističu iz Zavoda.

    Postoji i strah od gubitka dobivenih prava, kao što je osobna invalidnina, pa je dio njih pasivniji u razmišljanju o zapošljavanju.

    Uvodi se novi obrazovni program 

    Ekonomsko-turistička škola prepoznala je ove probleme i odlučila pokrenuti novi obrazovni program za učenike s teškoćama. Učenici će od iduće godine moći upisati trogodišnji obrazovni program Administrator za učenike s teškoćama u razvoju.

    -Imamo sve više učenika s poteškoćama pa smo odlučili uvesti ovakav program po uzoru na druge škole u Hrvatskoj. Nadamo se da će učenici nakon završetka školovanja pronaći posao na tržištu rada, rekla nam je profesorica savjetnik Biserka Marčinko.

    Novi program, kako navodi, obuhvaća opće obrazovne predmete, stručne predmete te praktične vještine iz područja administracije.

    Projekt "Isti, a različiti"

    Spomenuti program dio je projekta "Isti, a različiti" u sklopu kojeg su četiri nastavnice strukovnih predmeta Ekonomsko-turističke škole sudjelovale u programu "job shadowing" ili praćenju nastave u školi Colegio de S. Miguel iz Fatime u Portugalu. Tu školu inače pohađa 844 učenika u 33 razredna dodjela, starosti od 10 do 18 godina, odnosno učenici osnovne i srednje škole.

    Od ukupnog broja učenika, njih 120 ima neki oblik teškoće kao što je poremećaj iz spektra autizma, disleksija, slabovidnost, ADHD, motoričke teškoće te emocionalne probleme, objašnjava Marčinko, koja je bila jedna od nastavnica u tom programu.

    -Svrha ovog projekta bila je praćenje nastave u razredima s učenicima s poteškoćama kako bismo naučili nešto novo i razmijenili iskustva s njihovim nastavnicima u radu s učenicima s poteškoćama, naglašava.

    Tijekom praćenja nastave, dodaje, vidjeli smo na koji način nastavnici pomažu učenicima ovisno o njihovim poteškoćama, a to su snimljene video lekcije, korištenje raznih alata u nastavi, tekstovi s povećanim fontom slova i slično. Velika je suradnja i pomoć roditelja učenika s teškoćama kao i organizacija kod kojih učenici obavljaju praksu.

    -Iskustva stečena na mobilnosti primijenit će se u radu s učenicima s teškoćama te kroz novi trogodišnji obrazovni program, istaknula je Marčinko.

    Programi za učenike s teškoćama

    Programe namijenjene isključivo učenicima s teškoćama u Karlovačkoj županiji nude Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Karlovac te Mješovita industrijsko obrtnička škola u kojoj se programi obično rotiraju kroz godine te se nude zanimanja pomoćni polagač keramičkih pločica, pomoćni pekar, pomoćni cvjećar.

    Također, učenici s teškoćama mogu upisati i redovne programe ako udovoljavaju zahtjevima pojedinog programa, uz omogućenu prilagodbu i individualnu potporu.

    Prodavači, pomoćni kuhari, administrativni službenici...

    Trenutno je 176 nezaposlenih osoba s invaliditetom evidentirano u karlovačkom uredu HZZ-a. Većina ima završenu školu za KV/VKV radnike (105 osoba ili 59,7 posto). Prema vrsti invalidnosti najviše je osoba s intelektualnim poteškoćama 74 ili 42 posto te osoba s tjelesnim invaliditetom 36 ili 20,5 posto, prema podacima Zavoda za zapošljavanje Područni ured Karlovac.

    Osobe s invaliditetom najviše se zapošljavaju u zanimanjima radnik/ica u održavanju, radnik/ica za pomoć u kući, čistačica ili vrtlarski radnik te u poslovima administrativnog službenika, pomoćnog kuhara, prodavača, radnika u proizvodnji, skladišnog radnika i dr.