Tijekom godine djelatnici Ustanove obave 45 tisuća postupaka zdravstvene njege u kući i 16 tisuća postupaka fizikalne terapije u kući
Ustanova za zdravstvenu njegu u kući Karlovac proslavila 25. rođendan
VIŠE IZ RUBRIKE

Najmlađa zdravstvena ustanova u Karlovačkoj županiji, Ustanova za zdravstvenu njegu u kući Karlovac danas je obilježila 25. obljetnicu rada. Obilježavanje je započelo svetom misom zahvale u Nacionalnom svetištu sv. Josipa na Dubovcu, a nastavljeno primopredajom novog službenog vozila neophodnog za rad medicinskih sestara i fizioterapeuta. Sredstva za njegovu kupnju u iznosu od 90 tisuća kuna osigurala je Karlovačka županija koja je i osnivač ustanove. Uručujući ključeve novog vozila ravnateljici Zvonki Čurjak, zamjenica župana Vesna Hajsan Dolinar je rekla.
-Karlovačka županija je iz svojih decentraliziranih sredstava već četvrtu godinu za redom nabavila novo vozilo, 18. po redu, koje će netko od 45 djelatnika Ustanove koristiti na cijelom terenu županije kako bi pružili skrb bolesnim osobama i invalidima te im olakšali njihove bolesničke dane. Čestitam medicinskim sestrama i fizioterapeutima koji 25 godina kontinuirano brinu za te potrebite ljude.
Ustanova je službeno počela s radom 1. lipnja 1995. godine s 15-tak djelatnika. Rad je organiziran kroz dva odsjeka: Odsjek zdravstvene njege i Odsjek fizikalne terapije u kući bolesnika. U njenom sklopu od prije pet i po godina djeluje i Posudionica medicinskih i ortopedskih pomagala za Karlovačku županiju.
-Korisnici Ustanove su bolesne osobe, polupokretne i nepokretne te osobe s invaliditetom i palijativni bolesnici. Zdravstvenu njegu u kući pružamo svima potrebitima od najranije životne dobi pa sve do duboke starosti. Pravo na zdravstvenu njegu i fizikalnu terapiju u kući može se ostvariti na tri načina; najčešći je način na teret HZZO, zatim putem socijalnih programa gdje su Grad Karlovac i Općina Barilović prepoznali potrebe svojega stanovništva pa su s Ustanovom dogovorili nadstandard zdravstvene njege te postoji treći način po cijenama na tržištu koje je odobrilo Upravno vijeće Ustanove, rekla je ravnateljica Ustanove Zvonka Čurjak te nastavila.
-1995. godine 15-tak hrabrih i odvažnih djelatnika krenulo je na posao biciklima i peglicama. Tih 15 djelatnika, danas je naraslo na 45 koji se voze i u vozilima kakvo su dobili danas. Imamo ih trenutno 18, dobro su opremljena i sigurna za vožnju, tako da 27 medicinskih sestara i 12 fizioterapeuta te dvije pripravnice mogu doći do najudaljenijeg kraja naše županije. Naše područje rada je na cijeloj Karlovačkoj županiji što se tiče fizikalne terapije, a što se pak tiče zdravstvene njege pokrivamo sve osim grada Ogulina te općina Plaški i Vojnić.
Ravnateljica Čurjak je naglasila da je misija Ustanove pomoći i olakšati život najpotrebnijima i najnemoćnijima.
Ustanova je trenutno aktivna u dva projekta; jedan je europski CrossCare u kojem po tri ustanove iz Slovenije i Hrvatske u pograničnom području rade na zbrinjavanju i poboljšavanju života starijim osobama u njihovom domu. U sklopu pak projekta Anđeoska krila u suradnji s Caritasom župe sveta Tri kralja sudjeluju u jačanju kompetencija volontera koji sudjeluju u palijativnoj skrbi potrebitih. Pored toga Ustanova je za svoj dobar rad dobila Javno priznanje Karlovačke županije te Plaketu grada Karlovca.
Ustanova je ove godine nominirana za Naj poslodavca 2020. godine po izboru Zavoda za vještačenje i profesionalnu rehabilitaciju te zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Tijekom godine obavi se 45 tisuća postupaka zdravstvene njege u kući i 16 tisuća postupaka fizikalne terapije u kući.
Ravnateljica Ustanove Zvonka Čurjak uručila je zahvalnice Karlovačkoj županiji i dugogodišnjoj ravnateljici Jadranki Gojak koja je kratko poručila.
-Kada smo krenuli bilo nas je 13, vozila su bila u raspadnutom stanju, teren velik. Najveća hvala Karlovačkoj županiji koja nas je zaista pratila u svemu od samih početaka pa kao što vidim to čini i danas. Mislim da bi djelatnici Ustanove za zdravstvenu njegu, poglavito medicinske sestre trebale dobiti jedno posebno priznanje za njihov rad u koroni. Išle su u kuće, bile su na terenu i predano radile, poručila je Gojak.
Svako vozilo Ustanove dnevno pređe 150 do 200 kilometara, tako da su i izdaci za gorivo jedna od većih stavaka u troškovima.
Foto: Igor Čepurkovski