Pred Naturom Vivom veliki posao pa tek onda izrada krajobrazne Studije uređenja

Uređenje okoliša starih gradova Bosiljeva i Ozlja zahtjevan administrativni i financijski proces

VIŠE IZ RUBRIKE

    SDP-ova vijećnica u Županijskoj skupštini Biserka Vranić na aktualcu se dotaknula uređenja okoliša starih gradova u Bosiljevu i Ozlju.

    -Govorimo o tome da imamo mnogo projekata, da su dvorci naši veliki kapaciteti, a imamo i projekt „Dvorci KaŽu“. Međutim, vidim da se na području Bosiljeva, konkretno u vezi njihovog spomenika parkovne arhitekture i okoliša dvorca i na području Ozlja oko Starog grada ne poduzimaju nikakve radnje vezano uz čišćenje, uređenje, održavanje i podizanje kvalitete park šume ili spomenika parkovne arhitekture u Bosiljevu. Vidim da je Natura Viva stalno u Vrbanićevom perivoju i u Marmontovoj aleji te da obavlja neke aktivnosti. No, što se tiče Ozlja i Bosiljeva jednih od najljepših dvoraca Karlovačke županije situacija je drugačija. To više nije šuma, sada je to prašuma. Što se poduzima, s kim se i da li se kontaktira kako bi se ti objekti naše spomeničke baštine podignuli na višu razinu?

    Odgovarajući joj ravnateljica Nature Vive Darka Spudić najprije je rekla:

    -Javna ustanova Natura Viva nadležna je za upravljanje područjima oko oba dvoraca. U Ozlju je u toj kategoriji zaštićena park šuma, odnosno perivoj oko dvorca. U Bosiljevu je, pak, oko dvorca spomenik parkovne arhitekture. I upravo zahvaljujući županijskom projektu koji je sada u postupku izrade, i Javna ustanova Natura Viva,  uključila se  u konkretizaciju svojih aktivnosti, sukladno zakonu, u smislu unapređenja stanja tih zaštićenih područja.

    Govoreći o uređenju okoliša dvorca u Bosiljevu Spudić je kazala:

    -Što se tiče Bosiljeva, situacija je komplicirana budući da je to ogromna površina koja je u vlasništvu Republike Hrvatske i privatnika. Mi smo kao Ustanova poduzeli određene radnje sukladno Zakonu o šumama jer jedino po njemu možemo pokrenuti orezivanje i uklanjanje suhih stabala. Za čestice koje su u vlasništvu RH pokrenuli  smo dozvole za doznake rušenja  i izvlačenja suhih i opasnih stabala oko dvorca Bosiljevo. Za one čestice koje su u privatnom vlasništvu, Javna ustanova je od Hrvatskih šuma dužna ishoditi teretnicu za ta stabla kako bi  ih uopće mogli izvući van. U idućoj godini očekuje nas detaljno snimanje „zdravstvenog“ stanja svakog stabla s katastrom. Tek nakon toga bit će napravljena krajobrazna Studija uređenja koja će se temeljiti upravo na stanju tog parka u Bosiljevu.

    Pojasnila je i situaciju vezanu uz uređenje  Starog grada Ozlja.

    -Istu stvar radimo i u Ozlju, s time da je tamo poznato vlasništvo. To je Družba hrvatskog zmaja, a imamo i dobru komunikaciju s Velikim meštrom. Obećao je da će financirati rušenje i izvlačenje stabala iz svog dijela čestice parka. Kada se to uradi, dalje idu dogovori oko krajobraznog uređenja i „zdravstvene“ studije. Dakle to nije samo administrativni, nego i financijski zahtjevan proces koji traje, zaključila je Spudić.