"Piknik u prirodi" inače se organizira svake godine u lipnju kako bi građani mogli saznati odgovore na pitanja koja ih muče.
Unatoč kiši održan "Piknik u prirodi" Doma zdravlja: "Uključujemo različite teme koje bi mogle zanimati građane"
VIŠE IZ RUBRIKE

Bez obzira na loše vrijeme održan je "Piknik u prirodi" u dvorištu Doma zdravlja Karlovac gdje su građani mogli saznati odgovore na pitanja koja ih muče. Ovaj događaj Grupa za potporu dojenja, Savjetovalište za trudnice “Majčin dar” i patronažna služba Doma zdravlja inače organiziraju svake godine u lipnju, ali zbog pandemije nije se održavalo dvije godine.
-Osim pravilne prehrane djeteta imamo i ostale teme koje zanimaju mame kroz tu prvu godinu djeteta kao što je motorički i jezično-govorni razvoj, pravilno korištenje autosjedalice, pružanje pomoći kod gušenja, padova i ozljeda, koliko je važno čitanje... Uključujemo različite teme i tematike koje bi mogle zanimati dojilje, trudnice, roditelje, rekla je patronažna sestra Doma zdravlja Karlovac i voditeljica Grupe za potporu dojenja Marija Protulipac.
Odaziv je prijašnjih godina bio odličan, dodaje ravnateljica Doma zdravlja Karlovac Tatjana Šterk-Tudić.
-Naša patronažna grupa kontinuirano educira naše trudnice i mlade majke. Prije covida odvijale su se vježbe različitih tema koje su njih zanimale i odaziv je uvijek bio jako dobar. Cilj nam je da ponovo što više privučemo partnere s raznim temama i da našim sugrađanima omogućimo da saznaju što ih zanima. Svaka populacija ima svoju problematiku i pokušavamo im pružiti pravovremen informacije da preveniraju neka svoja stanja, poručuje.
O trudnoći od samog početka pa do poroda, odnosno što je važno u tih devet mjeseci za trudnice kako bi to onda bilo blaženo stanje govorila je dr.med.spec. ginekologije i opstetricije, uži spec. fetalne medicine i opstetricije Antonija Mihalić Paić istaknuvši da je puno pitanja i nedoumica.
-Google nam nažalost nije pomogao u današnjem životu previše je neadekvatnih informacija kojim su žene opterećene. Prvenstveno se to odnosi na trudnoće koje su odgođene do neke ozbiljnije životne dobi gdje su žene jako pod utjecajem medija i pritiska društva da sve mora biti savršeno. I tu neku slobodu i ugodu trudnoće su si same oduzele. Jako je važno da se uspostavi adekvatna komunikacija i suradnja te da na pozitivan i ugodan način svi skupa pridonesemo da trudnoća bude uspješno provedena do kraja.
Mag.logoped Bojana Knežević i bacc. fizioterapije, SIAT terapeut Domjana Neralić iz Poliklinike SUVAG Karlovac pokazale su različite aktivnosti motoričkog i senzoričkog poticanja kroz koje se dodatno može poticati razumijevanje, a onda i razvoj govora. Napominju da govorno-jezično poticanje počinje od dana rođenja, a ne od godinu dana, tada je prekasno.
-Naš osnovni cilj je skrenuti pozornost na to koliko je bitno baviti se djetetom od dana njegovog rođenja te savjetovati majke kako ono što intuitivno u sebi imaju osvijestiti i kako adekvatno od dana rođenja raditi na motoričkom, senzoričkom i govorno-jezičnom poticanju jer je sve to međusobno povezano. Svi željno iščekuju prvu riječ, ali postoji niz stvari koje se prije toga moraju razviti, mora se razviti jedna dobra baza za razvoj govora i jezika, to je dio o kojem se nedovoljno priča, istaknula je mag. logoped Bojana Knežević.