Udruge osoba s invaliditetom provode edukaciju za vatrogasce, naučeno pokazali na vježbi

VIŠE IZ RUBRIKE

    Kako pomoći osobi s invaliditetom u slučaju požara i kako je evakuirati na vježbi su pokazali vatrogasci JVP Karlovac. Vježba je provedena u sklopu programa Pružanje podrške osobama s invaliditetom u stanjima ugroze i drugim kriznim situacijama koji provodi Savez udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji, obitelji i socijalne politike.

    Program vodi Veronika Lendler, tajnica SUOIKŽ te je pojasnila da je vježba nastavak edukacije koju provode s pripadnicima JVP Karlovac.

    -Ovo osposobljavanje se odnosi na one specifične oblike podrške koju osobe s invaliditetom trebaju zbog svog invaliditeta. Danas smo vježbali spašavanje i evakuaciju osoba s invaliditetom u slučaju požara i tu su pripadnici JVP Karlovac imali priliku glumiti i iskustveno doživjeti kako je to biti osoba s invaliditetom u invalidskim kolicima i iskusiti kako se osjećati u slučaju ugroze, u ovom slučaju požara, kako si pomoći i što očekivati od vatrogasaca kad dođu na mjesto intervencije, istaknula je Lendler.

    Vatrogasci su vježbali spašavanje, a ujedno su bili i markiranti u invalidskim kolicima, no kako je voditeljica programa napomenula i kod tih osoba postoje razlike u stupnju invaliditeta.

    -U invalidskim kolicima mogu biti osobe koje posjeduju još dosta snažne funkcionalne sposobnosti da se mogu i same evakuirati ili im je potrebna minimalna pomoć, a imali smo i situaciju osobe s invaliditetom težih vrsta motoričkih oštećenja koja koristi elektromotorna kolica koja su bitno različita, teža i kompleksnija od običnih kolica. Vatrogasci su trebali vidjeti i doživjeti kako evakuirati i spasiti takvu osobu s invaliditetom.

    Cilj je ovog programa osposobiti vatrogasce za spašavanje osoba s invaliditetom uz minimalan rizik za njeno zdravlje i njene funkcionalne sposobnosti. Lendler je dodala da slijedi evaluacija vježbe pa će se razmotriti što se može i treba unaprijediti.

    Program traje tri godine, a još su predviđene edukacije i za druge specifične vrste invaliditeta.

    -Mi imamo radnu edukaciju za specifične četiri vrste invaliditeta. Također i spašavanje soba sa sniženim intelektualnim sposobnostima. Znamo da u Karlovcu u stambenim zajednicama, odnosno u organiziranom stanovanju živi više od 80 osoba sa intelektualnim teškoćama i važno je imati razrađen taj koncept i pristup. Razgovarat ćemo o uzbunjivanju i spašavanju osoba s oštećenjem sluha. Jako je važan element uzbunjivanja i dobivanja informacija o nekoj ugrozi, a isto tako i slijepih i slabovidnih osoba. Imamo još puno posla, zaključila je Lendler.