Upitno financiranje poludnevnog boravka za djecu s teškoćama
Udruga Frendofon treba pomoć za 26 malih korisnika
VIŠE IZ RUBRIKE
Nakon tri godine uspješnog rada dnevnog boravka, udruga Frendofon suočava se sa do sada najvećim izazovom financiranja daljnjeg rada.
-Ukoliko ne osiguramo sredstva za plaće psihologinje i dva asistenta s početkom 2025. godine će se usluga boravka ugasiti, a time će više od dvadeset obitelji i djece s teškoćama u razvoju ostati bez podrške koja im je neophodna, upozoravaju iz Frendofona.
Naime, 2021. godine Frendofon je započeo s pružanjem socijalne usluge poludnevnog boravka djeci s teškoćama u razvoju. Ova usluga podrška je ne samo djeci s teškoćama u razvoju već i njihovim obiteljima. Život obitelji djeteta s teškoćama izuzetno je izazovan i psihički i fizički. Roditelji njegovatelji skrbe o djetetu 24 sata bez mogućnosti odmora, bolovanja ili bilo kakve aktivnosti koja ne uključuje dijete. Takav život izuzetno je psihički izazovan i zahtjevan pa često i sami roditelji imaju dijagnoze anksioznost, depresija i slično, što dodatno otežava život cijeloj obitelji. Zaposleni roditelji, uz probleme kao što su nemogućnost odmora od skrbi, bolovanja i ostalih izazova s kojima se suočavaju kao i roditelji u statusu njegovatelja, susreću se i s problemom zbrinjavanja djece u razdoblju kada dijete nije u vrtiću ili školi.
Trenutno udruga ima 26 korisnika koji svakodnevno ili po potrebi koriste navedenu uslugu. Kako bi boravak djece bio terapeutski obogatili smo boravak aktivnostima kojima se potiče razvoj socijalnih vještina i vještina samozbrinjavanja kao što su domaćinstvo, vrtlarstvo, likovne i glazbene radionice i pričaonice. Boravak radi svakodnevno u razdoblju od 13 do 20 sati, a za vrijeme školskih praznika u jutarnjem terminu od 8 do 15 sati kako bi se pokrilo razdoblje dok su zaposleni roditelji na poslu.
Trenutno je u boravku zaposleno troje djelatnika koji rade s djecom te četiri volonterke. Njihova prisutnost omogućava djeci bolju integraciju u zajednicu, potiče njihovu samostalnost i jača samopouzdanje i razvoj životnih vještina samozbrinjavanja. Međutim, upitno je kako namaknut novac za njihove plaće.
-Od ove godine Frendofon je dobio licencu i upisan je u registar pružatelja socijalnih usluga u Republici Hrvatskoj, međutim nemamo osigurano kontinuirano financiranje. Kroz cijelu 2024. godinu mi smo uspjeli preživjeti putem donacija, koje su nam uplaćivali građani, pojedine firme te putem institucionalne podrške Grada Karlovca koja iznosi 10 tisuća eura godišnje i Županije koja iznosi dvije tisuće eura godišnje. Ono što nam je potrebno u ovom trenutku i apelirao na Grad i Županiju i Ministarstvo rada je da se osigura kontinuirano financiranje ove socijalne usluge koju Frendofon pruža, istaknula je tajnica udruge Jasmina Kundić.
Činjenicom da su stekli licencu pružatelja usluge, Frendofon je stekao i pravo da se može javiti na natječaj Ministarstva rada koji se redovito raspisuje za pružatelje socijalnih usluga, ali niti jedan natječaj u ovoj godini nije raspisan. Kundić se nada da će se to riješiti u sustavu, ali da bi ova uslugu mogli i dalje pružati potrebno je premostiti taj period.
-Zato smo pokrenuli kampanju prikupljanja donacija. Molimo i obraćamo se svim građanima, firmama, ukoliko mogu da se priključe našoj kampanji i da doniraju sredstva, a sve informacije mogu se pronaći na našim društvenim mrežama, Facebooku i Instagramu, apelira Kundić.
Svi koji žele pomoći mogu pomoć uplatiti na račun: IBAN HR4323600001102714899, Udruga za inkluziju i promicanje kvalitete življenja djece i mladih s teškoćama Frendofon, Kralja Zvonimira 4, Karlovac