Učenički dom Karlovac
„Učenici se toliko sprijatelje sa svojim cimerima i djelatnicima da oproštajna maturalna priredba prođe u zagrljajima i suzama“
VIŠE IZ RUBRIKE
Najveći su nam problem cijena smještaja koja ne prati ni približno poskupljenja energenata i hrane, kao i sadašnji radovi u Zvijezdi, napominje ravnateljica Pavletić
O radu Učeničkog doma Karlovac, aktivnostima i projektima, problemima s kojima se suočavaju i ostalim aktivnostima razgovarali smo s ravnateljicom Astrid Pavletić.
Kapacitet Učeničkog doma Karlovac je 152 mjesta i sva su popunjena.
-Iz Karlovačke županije je 60 posto učenika, a ostali su uglavnom iz Sisačko-moslavačke, Primorko-goranske i Ličko-senjske županije. Učenik koji najdalje putuje dolazi iz Osječko-baranjske županije, ističe Pavletić.
Naglašava kako Dom ima 30 soba od trokrevetnih do šesterokrevetnih raspoređenih na šest odvojenih odjela. Svaki odjel ima zasebne sanitarije, a Dom je klimatiziran.
Što se tiče cijena smještaja, ravnateljica napominje kako se nisu mijenjale 18 godina, što je kako kaže, „domovima diljem RH veliki problem i nadamo se da će se to uskoro promijeniti“.
-Roditelji plaćaju isti iznos kao i prošle godine koji je tada bio 630 kuna a sada ja 83,62 eura. Ministarstvo znanosti i obrazovanja preko našeg osnivača, Karlovačke županije sufinancira po učeniku 83,62 eura. Znači ukupno po učeniku dobivamo 167,24 eura.
Za tu cijenu učenik ima smještaj u Domu i puni pansion preko tjedna, a neki ostaju i vikendom. Također u cijeni su 24 sata na dan skrb, kulturne i sportske aktivnosti, izleti, natjecanja, priredbe, projekti i pomoć u učenju. Ništa se ne nadoplaćuje uz tu cijenu. Napominjem da učenici za doručak imaju švedski stol, meso od hrvatskih uzgajivača, a cijeli dan su im na raspolaganju voćni bar i čajevi, naglašava.
Što se tiče komunikacije s roditeljima, kaže kako su zadovoljni, te kako su roditelji spremni na suradnju.
-Aktivno je Vijeće roditelja, a dva do tri puta godišnje imamo roditeljske sastanke. Naravno, koristimo i sve ostale oblike komunikacije.
Osvrnula se i na kućni red Doma.
-Kućni red je sveobuhvatan i njega se učenici pridržavaju. Najvažnije smjernice Kućnog reda su dolazak u Dom u večernjim satima i obvezatno učenje od 2,5 sata dnevno. Važan je i mir za vrijeme spavanja.
Pavletić je rekla i kako njihovo Vijeće odgajatelja vodi kulturne, sportske i radno-tehničke aktivnosti, a na ugovorima imaju i pet vanjskih suradnika.
-U Domu stalno djeluju sekcije kao što su košarka, odbojka, stolni tenis, nogomet, šah, streljaštvo, keramičarka, likovna, novinarska, foto sekcija, folklor, svirači, pjevanje, dramska, recitacijska. Od povremenih imamo stolni nogomet, pikado i fitness. S učenicima se provode razne edukativne i kreativne radionice te programi sport za sve, učenička zadruga Slap , te KAUČ tv učenička televizija u sklopu projekta RCK Karlovac.
Inače, u Domu imaju 23 zaposlena djelatnika, devet članova Vijeća odgajatelja, tajništvo i tehničko osoblje.
Na upit s kojim se problemima najviše suočavaju, istaknula je kako je najveći problem njihove ustanove cijena smještaja.
-Cijena smještaja ne prati ni približno poskupljenja energenata i hrane. Napominjem da smo jeftiniji od vrtića, a troškovi su nam neusporedivo veći.
Također su nam novonastali problem radovi koji su u Zvijezdi. Zbog prokopane ceste nemamo dobar pristup Domu što nam otežava dostavu hrane i drugih potrepština, nemamo parkirališta niti za službeni auto a kamoli za djelatnike i roditelje. Velik nam je problem što nam voda s ceste prodire u podrum, a nenajavljeno nestajanje vode naviše radi probleme u kuhinji, naglašava.
Govoreći o adaptaciji učenika, ravnateljica kaže kako u Domu boravi 152 predivne djece, jednak broj djevojčica i dječaka.
-Naši „prvašići“ napuštaju svoje domove u dobi od 14 ili 15 godina. Imamo razne adaptacijske programe i radionice, pogotovo početkom godine, s kojima im pokušavamo pomoći da se priviknu na novu sredinu i prevladaju eventualnu krizu separacije od obitelji. Ove godine nam se ispisao samo jedan učenik i to zbog prijepisa u drugu školu. Znači da su svi učenici zadovoljni u Domu i uspješno se adaptirali. U međuvremenu se toliko sprijatelje sa svojim cimerima i djelatnicima Doma da maturalna oproštajna priredba prođe u zagrljajima i suzama. Najveći nam je pokazatelj da je ovo našim učenicima drugi dom kada bivši učenici navrate sa svojim obiteljima ili pošalju svoje dijete na upis. Već četiri godine imamo 100 posto prolaznost i nadam se da ćemo to uspjeti i ove godine.
Prošla godina im je bila bitna zbog povratka na „staro normalno“.
-A to za nas znači druženja, izlete, priredbe, sportske aktivnosti itd. Bitno nam je bilo opet okupiti učenike na radionicama, predavanjima, sportskim dvoranama, kulturnim sekcijama i raznim događanjima. Nakon dvije pandemijske godine krenule su priredbe za maturante, božićno-novogodišnje priredbe, karaoke, maškare , igre bez granica , domski turniri u šahu, streljaštvu, košarci, nogometu itd. U potpunosti smo uredili dvorište Doma, promijenili dio vešeraja, kuhinje, kotlovnice, pregradili osmokrevetne sobe u četverokrevetne itd.
Uveli su i aplikaciju e-Dom.
-Uveli smo e-Dom što znači da koristimo aplikaciju za praćenje kretanja učenika i prehrane pomoću bar kodova, eDnevnik rada za odgajatelje i eKnjigu dežurstava i to smo uveli prvi u RH.
Napominjem da mi nemamo riješenu e dokumentaciju kao škole nego to radimo i financiramo sami u partnerstvu s informatičkom firmom. Završili smo dva Erasmus k1 projekta, a u tijeku je projekt KAUČ tv u partnerstvu sa RCK-om Karlovac i eTwinning projekt s UD Kvarner iz Rijeke „Nevera iz Kvarnera.
Trebali smo ovaj mjesec organizirati naše tradicionalne turnire iz košarke i stolnog tenisa za domove iz regije, ali nažalost zbog financijske situacije domovi su nam otkazali gostovanja.
Trenutno Vijeće odgajatelja našeg Doma prijavljuje novi Erasmus projekt k1 mobilnost pod nazivom Slagalica zdravlja. Ovaj vikend putujemo u Rijeku gdje ćemo u sklopu međunarodnog e Twinning projekta sudjelovati na Riječkom karnevalu. U projektu sudjeluju domovi iz R Slovenije, R Makedonije i diljem RH.
U ožujku nam predstoje dva putovanja u Rijeku na Međužupanijsku domijadu , natjecanje domova u kulturi i sportu, i prijavili svoje sudjelovanje u skoro svim kategorijama.
Nadamo se da ćemo uspjeti proslaviti i Dan doma u Zorin domu 23. travnja s našim kolegama iz drugih domova, ali se bojim da ćemo morati otkazati kao i sportske turnire, ističe.
Među značajnim investicijama je obnova pročelja zgrade Doma.
-Pročelje Doma je plaćeno uglavnom iz vlastitih prihoda Učeničkog doma Karlovac, odnosno 72 posto ukupne cijene koja je iznosila 537.120 kuna.
Naš osnivač Karlovačka županija je sufinancirala sa 18 posto učešća, odnosno 100.000 kuna.
Grad Karlovac je iz Spomeničke rente sufinancirao sa 9 posto učešća, odnosno 48.000 kuna. Toliko smo mogli dobiti od planiranih 100.000 kuna po izvršenim radovima u zadanom roku, a koji su kasnili zbog problema u pandemiji.
Pročelje je bilo staro 30 godina, a nakon potresa su počelo trusiti pogotovo gornji katovi. Mislim da smo odlično pogodili tajming za novu fasadu jer sad zbog radova na aglomeraciji sigurno ne bi mogli to napravit bar dvije godine. U međuvremenu zbog porasta cijena građevinskih radova to bi nam bilo nedostižno skupo.
Nadamo se da će roditelji i učenici koji planiraju doći na školovanje u neku od karlovačkih srednjih škola uvidjeti prednost življenja u Domu te iskazati svoj interes za smještaj i lipnju i srpnju kada provodimo upisne aktivnosti, poručuje Pavletić.