Udruga Milosrđe – Centar za beskućnike

U šest mjeseci ove godine osobama u potrebi podijeljeno više od 70 tona hrane

VIŠE IZ RUBRIKE

Donacije

Tjedno prođe kroz Centar za beskućnike oko 400 korisnika koji dolaze po donacije

Udruga Milosrđe - Centar za beskućnike u sinergiji s pet braniteljskih udruga, Zajednicom udruga HVIDR-a Karlovačke županije, Udrugom HVIDR-a Karlovac, Koordinacijom braniteljskih udruga Karlovačke županije, Dokumentacijsko memorijalnim centrom hrvatskih branitelja Damir Pintar i Udrugom branitelja prosvjetnih djelatnika Karlovačke županije, obavlja dopremu i podjelu donacija. U Centar za beskućnike Karlovac gotovo svakodnevno stižu donacije hrane iz Zagreba, u prvih šest mjeseci ove godine stiglo je više od 70 tona hrane. Tjedno oko 400 ljudi u potrebi dođe u Centar za beskućnike po donaciju. Danas je podjela donacija predstavljena novinarima. Koordinatorica projektnih aktivnosti Josipa Čerkez pojasnila je o čemu se radi.

-U ovih šest mjeseci ove godine dopremili smo iz Zagreba i podijelili više od 70 tona donirane hrane, odnosno voća i povrća. Udruga Milosrđe je je od 22. ožujka 2023. godine potpisnik Dobrovoljnog sporazuma o sprečavanju i smanjenju otpada hrane Ministarstva poljoprivrede. Ujedno je koordinator braniteljskih udruga Petar Banić imenovan članom Radne grupe za praćenje i ocjenu provedbe sporazuma. Na taj način smo spriječili da se 70 tona hrane baci i podijelili je osobama koje su u potrebi. Poražavajući je podatak da je više od 1.200 građana Karlovca socijalno ugroženo, u to ubrajamo i hrvatske branitelje koji žive od zajamčene minimalne naknade ili od naknade za nezaposlene hrvatske branitelje, kazala je Josipa Čerkez.

Koordinatorica projektnih aktivnosti Josipa Čerkez objasnila je sustav dopremanja donacija iz Zagreba i podjelu osobama u potrebi.

-Po donacije odlazimo u Zagreb, znači u Hladnjaču Zagreb, Caritas Sveti Duh, Logistiku Konzum, Kaufland i Interspar. Donacije se dopremaju u Centar za beskućnike, te se ovdje obavlja podjela. Tjedno nam prođe kroz Centar za beskućnike oko 400 korisnika koji dolaze po donacije. Mi ne ispitujemo njih o njihovom statusu, svaka osoba koja dođe po donaciju je u potrebi, a mi smo tu da pomognemo. Zbog velike količine doniranje hrane radimo distribuciju prema drugim mjestima u Karlovačkoj županiji, u Ozalj, Cetingrad, Slunj, Ogulin, Generalski Stol i Dugu Resu. Oni dalje obavljaju podjelu korisnicima koji zbog bolesti ili zbog problema s prijevozom ne mogu sami doći po donaciju u Karlovac. Također, višak donacije distribuiramo po Caritasima u Karlovcu. Gorivo i cestarinu financiramo kroz projekte Karlovačke županije i Ministarstva hrvatskih branitelja, međutim financijska sredstva nisu nam dostatna. Ovim putem pozivamo građane Karlovca da ukoliko imaju slobodnog vremena i želju da svoje slobodno vrijeme iskoriste za dobrobit šire zajednice da nam se jave na mail adresu Udruge Milosrđe, kako bi volontiranjem pomogli svojim sugrađanima, istaknula je Josipa Čerkez.