Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda stalno se unapređuje, rečeno je Vodovodu i kanalizaciji
U osam godina pročišćeno 50 milijuna kubika otpadne vode
VIŠE IZ RUBRIKE
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda jučer je „proslavio“ osmi rođendan. Karlovački je pročistač prvi uređaj ovakvog tipa u državi izgrađen europskim novcem i počeo je s radom 30. svibnja 2011. i od tada je pročistio 50 milijuna kubika otpadne vode.
Voditelj ovog sustava koje je u sklopu tvrtke Vodovod i kanalizacija, Dario Štefanac iznio je još niz podataka.
- Kroz postupke mehaničke obrade smo izvukli u ovih osam godina tisuću tona otpada na samom uređaju, a 20.000 tona ukupno na samom sustavu odvodnje i to je jedan od segmenata na koji nastojimo staviti naglasak da je ogromna količina otpada i dalje prisutna u sustavu odvodnje i na tome sustavno radimo u edukaciji mladih, studenata, učenika pa do vrtićke dobi, kroz naše projekte, rekao je.
Na pročistaču radi 11 ljudi, od 0 do 24, a osim pročišćavanja voda u Gornjem Mekušju nadzire se i upravlja precrpnim stanicama na sustavu odvodnje što je posebno bitno kod visokih vodostaja. Iz uređaja je kroz osam godina izvučeno 15.000 tona mulja, koji se zbrinjava u skladu s važećim propisima, pojasnio je Dario Štefanac.
Uređaj se kroz godine unapređivao, a plan je nastaviti s poboljšanjem sustava i u budućnosti, kroz projekt Karlovac II.
-Kroz taj projekt idemo na dodatno solarno sušenje mulja i trebali bi biti prvi u Hrvatskoj koji će to imati, gdje ćemo s 25 posto suhe tvari doći na 90 posto suhe tvari i dovesti mulj u situaciju da ga možemo jeftinije odlagati i na puno bolji način. Imat ćemo i mjernu opremu koju ćemo koristiti za biološke procese i dodatno ćemo raditi na uštedama i na efikasnosti pročišćavanja, dodao je Štefanac.
Direktor Vodovoda i kanalizacije Nikola Rogoz je napomenuo da su Karlovac, Duga Resa i Ogulin među rijetkima koji koriste treći stupanj pročišćavanja, kojeg u Hrvatskoj koristi svega tri posto stanovništva. Ponovio je da je i dalje najveći problem velika količina otpada koja dolazi do uređaja.
- Najveći problem koji na ovaj osmi rođendan želimo istaknuti je izuzetno velika količina otpada koja dolazi na naše fine i grube rešetke i do samog uređaja i što povećava trošak. Iz tog razloga educiramo naše najmlađe građane i 2.500 učenika smo educirali, što najbolje daje rezultat kod najmlađih Karlovčana i Dugorešana koji počinu tako skrbiti o sustavu i pitke i otpadnih voda.
Rogoz je dodao da Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda ima prihod od 10,8 milijuna kuna i gotovo isto toliko i rashoda.
Dugoreški gradonačelnik Tomislav Boljar je napomenuo da je ovo rijedak primjer da je pročistač prethodio aglomeraciji.
- Ponašamo se odgovorno prema trenutnim naraštajima, a cilj je ostaviti vodeni sustav koji ovdje imamo, sačuvanim za buduće naraštaje. Bitno je za istaknuti da niti Karlovac, niti Duga Resa ne imali ovaj projekt da se nije zajednički dogovorila strategija za budući razvoj, ne smijemo gledati na administrativne granice već žitelje ovog našeg kraja i zajedničkim projektima možemo kao partneri funkcionirati, naglasio je Boljar.
Gradonačelnik Karlovca Damir Mandić zahvalio je onima koji su 2003., 2004. i 2005. pokrenuli ovaj projekt.
- Tadašnja ekipa ljudi pogotovo nakon 2005. kad je krenula realizacija učinila da mi danas 2019. u Karlovcu imamo jednu zdravu srčiku gospodarstva, a samim tim i radnih mjesta. O važnosti samog pročišćavanja odnosno brige o okolišu ne treba previše govoriti i u tom kontekstu i ovo što nam slijedi i što se tiče nove aglomeracije, ali i što se tiče pročistača je zalog da će Karlovac ubuduće imati poziciju i perspektivu ne samo odgovorne brige o okolišu nego i razvoja gospodarstva, dodao je prvi čovjek Karlovca. (kb)