Najzastupljenija vrsta u drvoredima grada Karlovca je lipa koje ima 984 stabla, potom divlji kesten i breza
U Katastar do sada upisano preko 10.000 stabala
VIŠE IZ RUBRIKE
Tvrtka Zelenilo je izradila Katastar javnih zelenih površina grada Karlovca te u sklopu toga i Katastar stabala. Predstavljanju Katastra stabala, čija je izrada krenula još 2015. godine, prisustvovao je i karlovački gradonačelnik Damir Mandić sa suradnicima.
-To je jedna živa tvar koja još uvijek nije gotova i podaci se unose u kontinuitetu i u njemu je trenutno 85 posto opisanih stabala grada Karlovca. On je ustvari inventar imovine grada Karlovca, znači i zelenih površina i stabala te su u ovogodišnjem gradskom proračunu osigurana sredstva za nastavak i dopunu katastra. Ovih dana završava i izrada modula za živice, grmlje, za upisivanje šetnica i za upisivanje urbane opreme. Ono što je do sada odrađeno su javne zelene površine, stabla i dječja igrališta. Do sada je u katastar upisano preko 10 tisuća stabala te za sada nisu još obuhvaćeni rubni dijelovi grada. Iz njega se vidi da je najzastupljenija vrsta u drvoredima grada Karlovca – lipa koje ima 984 stabala. Druga vrsta po zastupljenosti su 709 komada divljeg kestena , a slijedi ih 674 komada breze, kazala je na početku predstavljanja Katastra stabala tehnička direktorica Zelenila Gordana Purgar i dodala.
- Stabla su u Katastru ucrtana na javne zelene površine. U GIS aplikaciji je moguće vidjeti fotografiju stabla, njegov opis, lokaciju, funkciju stabla, za mlađa stabla upisan je datum sadnje i datum pregleda. Također se unašaju podaci o tome je li mlado, srednje ili staro stablo, vrsta i dva naziva na hrvatskom i latinskom jeziku. Još se upisuje prsni promjer debla, visina stabla, visina debla do krošnje, promjer krošnje te opće zdravstveno stanje stabla. Na temelju svih navedenih podataka formira se izvještaj iz kojeg se može vidjeti koliko stabala ima u gradu, koje su to vrste, a također mogu se iščitati i lokacije panjeva te podaci na kojoj lokaciji se nalazi koliko stabala, pojasnila je Purgar.
Direktor tvrtke Tomislav Vukelić je istaknuo da vode brigu o svim drvoredima i stablima u gradu Karlovcu te da sve odluke o rušenjima ili sadnji stabala donose u suradnji s Gradom Karlovcem i uz konzultacije sa stručnim službama u, i izvan tvrtke.
-Ako su vrtići ona strateška demografska mjera da bi Karlovac bio što se ljudi tiče živi grad, onda je briga o zelenilu i stablima ustvari ključna strateška mjera da budemo povezani sa svojom tradicijom, ali isto tako da sami oblikujemo i uređujemo svoj grad po mjeri točno onako kako mislimo. Čini mi se da naša prirodna baština zaslužuje i brigu i ulaganje. Ovaj Katastar je na tragu toga. Zahvaljujem se ekipi, i bivšoj i sadašnjoj, iz tvrtke Zelenila koji su cijeli ovaj posao shvatili krajnje izazovno, poručio je karlovački gradonačelnik Damir Mandić. (m.m.)
Foto: i.č.