Spomenici žrtvama okrutnog nacističkog režima
U Karlovcu na tri lokacije postavljeni prvi kameni spoticanja
VIŠE IZ RUBRIKE
Prvi Stolpersteini ili kameni spoticanja, odnosno spomenici žrtvama okrutnog nacističkog režima posvećeni prvoj trojici deportiranih hrvatskih Židova u Karlovcu, Davidu Meiselu, Ivi Goldsteinu i Filipu Reineru postavljeni su danas na tri lokacije u Karlovcu, u Nazorovoj ulici, na Zrinskom trgu 9 i Cesarčevoj ulici.
Prvi Stolpersteini ili kameni spoticanja, odnosno spomenici žrtvama okrutnog nacističkog režima posvećeni prvoj trojici deportiranih hrvatskih Židova u Karlovcu, Davidu Meiselu, Ivi Goldsteinu i Filipu Reineru postavljeni su danas na tri lokacije u Karlovcu, u Nazorovoj ulici, na Zrinskom trgu 9 i Cesarčevoj ulici.
Ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, Nataša Popović, tom je prilikom izjavila kako navedeni Centar djeluje od 2017. godine, a 2020. godine započeo je projekt postavljanja kamena spoticanja u Zagrebu i prvi je bio postavljen za židovsku djevojčicu Leu Deutsch.
-Nakon kamena postavljenih za židovske žrtve, postavljali smo kamene i za romske žrtve, za srpske i hrvatske žrtve. Kameni spoticanja posvećeni su pojedinačnim žrtvama i pomažu građanima da se podsjete kakvo zlo može mržnja i netrpeljivost izazvati, istaknula je između ostalog Popović te ujedno zahvalila Gradu Karlovcu na suradnji i velikoj podršci.
Gradonačelnik Damir Mandić pohvalio je dobru suradnju s Udrugom Židovi u Karlovcu te između ostalog naglasio kako svaka žrtva ima svoje ime i osim što se podsjećamo se na nju osobno, podsjećamo se i na ta vremena koja su prije svega bila vremena zla.
-U zlim vremenima uglavnom su uvijek stradali nevini, stradali su nemoćni i slabi. I danas kada činimo ovo što činimo, prije svega svi zajedno gdjegod da jesmo, što god da radimo, moramo sebi najprije postaviti pitanje koliko sami činimo da poštujemo dostojanstvo druge osobe, poručio je između ostalog Mandić.
Gradonačelnik grada Humpolca, Petar Machek rekao je kako su njihovi sugrađani Židovi ostavili neizbrisive tragove i aktivno sudjelovali u stvaranju slike grada Humpolca u razdoblju od prije više od 250 godina sve do tragičnih događaja u Drugom svjetskom artu. Neki su postali regionalno važni, a neki i svjetski poznati poput skladatelja Gustava Mahlera ili pisca Franza Kafke čiji preci počivaju na groblju u Humpolcu. Također, osvrnuo se i na veliki značaj Filipa Reinera, njegove supruge Terezije i njihovih potomaka u razvoju grada Karlovca.
Veleposlanik Republike Češke, Milan Hovorka rekao je kako mu je čast prisustvovati ovom povijesnom trenutku kada Karlovac dobiva svoje prve kamene spoticanja, spomenike žrtvama groznog fašističkog režima. Poručio je kako nikada ne smijemo zaboraviti žrtve i ne smijemo dopustiti da se takav užas ponovi. Ujedno je zahvalio karlovačkom gradonačelniku što se Karlovac pridružio ostalim gradovima u kojima je položeno već više od 100.000 kamena.
Komemoraciji iz sigurnosnih razloga nije prisustvovao izraelski veleposlanik Gary Koren, ali je putem pisma prisutnima uputio prigodne riječi.
U organizaciji Udruge Židovi u Karlovcu i Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, Karlovac se na taj način pridružio mnogim europskim gradovima gdje je već položeno preko 100.000 takvih memorijalnih kamena.