Sretan imendan i svim Josipima/Josipama!
Tata, ćaća, japa, babo, pape, tatko, ćale, tajo, stari... SRETAN TI TVOJ DAN!
VIŠE IZ RUBRIKE
Zašto 19. ožujka slavimo Dan očeva ili Očev dan? Hrvatska je odabrala navedeni datum zbog blagdana Sv. Josipa, Isusovog oca. Prvi zabilježen Dan očeva se održao davne 1908. godine u SAD – u kada je nažalost za velike rudarske katastrofe poginulo 250 očeva koji su radili u rudniku.
Navedeni dan se ne slavi u cijelom svijetu na isti datum, većina zemalja svijeta navedeni dan slavi treću nedjelju u mjesecu lipnju. Ne bitno kojeg datuma se slavio dan u kojemu smo ponosni na svoje očeve, bitno je da na taj dan pokažemo svoju zahvalnost i ljubav prema jednome od naših roditelja. Slavlje zahvalnosti je uvijek dobro došlo.
Isto kao i majčin dan, dan očeva koja je svojevrsna nadopuna majčinom - dan je kada se zahvaljujemo našim očevima na svemu što su učinili za nas i kada ih možda i iznenadimo ponekim poklonom. Dio s poklanjanjem još nije toliko zaživio kod nas, i zasad se uglavnom svodi na čestitke koje djeca izrađuju očevima u vrtiću ili školi.
Vrlo je bitno obilježavati i slaviti dane koji su rezervirani za naše roditelje, jer upravo je to jedan od načina kako im možemo dati do znanja da smo zahvalni na njihovoj žrtvi, odricanju, brizi i ljubavi prema nama. I dok se kod nas u Hrvatskoj navedeni dan više slavi privatno u krugu najbliže obitelji, razne zemlje organiziraju masovna slavlja i proslave kako bi se pokazalo svim očevima, osobito onim samohranima kako su i oni bitni u današnjem svijetu.
Uloga očeva se danas bitno razlikuje od prije 50-ak godina. Prije su mnogi na očeve gledali kao hranitelje obitelji, muškarce koji donose novac, koji se ne bave djecom kod kuće. Na dan očeva danas slavimo novu vrstu očeva, one koji se sve češće odlučuju ostajati doma i brinuti se o djetetu dok majka radi, one koji poštuju vrijednost obitelji. Statistički gledano sve više mladih očeva se također bore za svoju djecu ukoliko dolazi do rastave, što diže svjesnost o samohranim očevima.
I dok moderan svijet utječe pozitivno kada pričamo o novim i mladim očevima, još uvijek nažalost možemo pronaći i primjere očeva koji su tradicionalni i nepopustljivi i koji smatraju da je ženin posao biti doma i odgajati djecu dok je on glava kuće.
U Hrvatskoj 95 posto očeva ne koristi roditeljski dopust. Valja napomenuti kako Hrvatsko zakonodavstvo poznaje rodiljni i roditeljski dopust. Rodiljni dopust završava kad dijete navrši šest mjeseci, nakon toga roditelji (i očevi) mogu koristiti roditeljski dopust koji može trajati osam mjeseci ako ga koriste oba roditelja, a šest ako ga koristi samo jedan roditelj. Uskoro će se uvesti i očinski dopust, koji će trajati najmanje 10 dana nakon rođenja djeteta.
Na kraju, svim Josipima (i Josipama) želimo danas sretan imendan, a svim očevima sretan Očev dan. Odlukom Hrvatskog sabora iz 1687. godine Josip je proglašen zaštitnikom hrvatskog naroda. S obzirom da je Josip radio kao siromašni tesar iz Nazareta živeći jednostavnim radničkim životom - postao je i zaštitnik radnika. Tako da razloga za današnji spomen-dan ima više. Završit ćemo lijepim stihovima svim našim tatama koje je napisao Zvonimir Balog:
Tko može postati tata𝐷𝑎 𝑏𝑖 𝑛𝑒𝑡𝑘𝑜 𝑝𝑜𝑠𝑡𝑎𝑜 𝑡𝑎𝑡𝑎,𝑚𝑜𝑟𝑎 𝑧𝑛𝑎𝑡𝑖 𝑛𝑒𝑘𝑜𝑙𝑖𝑘𝑜 𝑧𝑎𝑛𝑎𝑡𝑎.𝐾𝑎𝑜 𝑠̌𝑡𝑜 𝑗𝑒 𝑠𝑡𝑎𝑣𝑙𝑗𝑎𝑛𝑗𝑒 𝑟𝑢𝑘𝑢 𝑜𝑘𝑜 𝑣𝑟𝑎𝑡𝑎,𝑘𝑎𝑜 𝑠̌𝑡𝑜 𝑗𝑒 𝑖𝑧𝑏𝑗𝑒𝑔𝑎𝑣𝑎𝑛𝑗𝑒 𝑟𝑎𝑡𝑎.𝐷𝑎 𝑏𝑖 𝑛𝑒𝑡𝑘𝑜 𝑝𝑜𝑠𝑡𝑎𝑜 𝑡𝑎𝑡𝑎,𝑚𝑜𝑟𝑎 𝑚𝑢 𝑑𝑗𝑒𝑐̌𝑗𝑖 𝑣𝑟𝑖𝑠𝑎𝑘 𝑖 𝑠𝑘𝑎𝑘𝑎𝑛𝑗𝑒 𝑝𝑜 𝑠𝑜𝑏𝑖𝑝𝑜𝑠𝑡𝑎𝑡𝑖 𝑟𝑎𝑑𝑜𝑠𝑡, 𝑏𝑖𝑡𝑖 ℎ𝑜𝑏𝑖.𝑇𝑎𝑡𝑎 𝑛𝑒 𝑠𝑚𝑖𝑗𝑒 𝑏𝑖𝑡𝑖 𝑛𝑎𝑟𝑎𝑣𝑖 𝑡𝑒𝑠̌𝑘𝑒𝑖 𝑠𝑚𝑖𝑠𝑙𝑎 𝑚𝑜𝑟𝑎 𝑖𝑚𝑎𝑡𝑖 𝑧𝑎 𝑔𝑟𝑒𝑠̌𝑘𝑒.𝐷𝑎 𝑏𝑖 𝑛𝑒𝑡𝑘𝑜 𝑝𝑜𝑠𝑡𝑎𝑜 𝑡𝑎𝑡𝑎,𝑚𝑜𝑟𝑎 𝑢𝑧 𝑛𝑒𝑘𝑜𝑙𝑖𝑘𝑜 𝑧𝑎𝑛𝑎𝑡𝑎𝑖𝑚𝑎𝑡𝑖 𝑖 𝑛𝑒𝑘𝑜𝑙𝑖𝑘𝑜 𝑖𝑛𝑎𝑡𝑎,𝑚𝑜𝑟𝑎 𝑠𝑒 𝑧𝑎𝑖𝑛𝑎𝑡𝑖𝑡𝑖𝑑𝑎 𝑐́𝑒 𝑠𝑒 𝑧𝑎𝑡𝑎𝑡𝑖𝑡𝑖.