Jurica Suhin, predsjednik Gimnastičkog kluba "Sokol" Karlovac
"Tako da smo neki put ostali malo kratki za medalju, ali generalno gledajući cijelu godinu jako sam zadovoljan"
VIŠE IZ RUBRIKE
Gimnastički klub "Sokol" i ove godine je vrlo uspješan, na državnom prvenstvu u lipnju u Osijeku ostvareni su zapaženi rezultati, posebno se istaknuo Matija Tek, koji je osvojio naslov seniorskog prvaka Hrvatske na ručama
Gimnastički klub "Sokol" i ove je godine jedan je od uspješnijih klubova u Karlovcu i Karlovačkoj županiji. Na državnom prvenstvu u lipnju u Osijeku ostvareni su zapaženi rezultati, posebno se istaknuo Matija Tek, koji je osvojio naslov seniorskog prvaka Hrvatske na ručama. Klub je i ove godine vrlo uspješno organizirao međunarodni Ljetni gimnastički kamp u Hostelu Karlovac u Selcu, koji iz godine privlači sve više klubova iz Hrvatske i inozemstva. Ove godine bilo je 256 sudionika iz jedanaest klubova iz Poljske, Luksemburga, Slovenije i Hrvatske. Klub se priprema za obilježavanje 140 godina djelovanja kluba i 140 godina gimnastike u Karlovcu. Gimnastički klub "Sokol" osnovan je 5. srpnja 1885. godine i iduće godine proslavit će 140. rođendan. O cijeloj ovoj godini, o postignutim rezultatima, o aktivnostima do kraja godine i o stanju u klubu razgovarali smo s predsjednikom Gimnastičkog kluba "Sokol" Juricom Suhinom.
Na kraju smo godine, još ima nekoliko manjih natjecanja, jesi li zadovoljan s ovom godinom i postignutim rezultatima?
-S ovom godinom sam izrazito zadovoljan, ostvareni su ponovno jako dobri rezultati, moram priznati da nije to na onoj razini na koju smo se navikli, ali bilo je tu dosta stvari koje su se događale ove godine, pa i malo nekih pehova na natjecanjima. Tako da smo neki put ostali malo kratki za medalju, ali generalno gledajući cijelu godinu jako sam zadovoljan.
Da, teško je imati u svakom trenutku Petru Furač, potrebno je puno vremena da se stvori kvalitetna seniorka ili kvalitetan senior, kakvo je tvoje mišljenje?
-Tako je, znači proces u gimnastici koji dovodi do ozbiljnih rezultata, koji se validiraju, zapravo je jako dug, dosta duži nego u nekim drugim sportovima tako da treba pet, pa čak i deset godina, neki put, da od malog djeteta, od nekih početaka, dođete do seniorske kategorije ili juniorske da možete ostvarivati vrhunske rezultate. Mi smo individualni sport, mi nemamo tu opciju da imamo konstantno deset takvih u klubu, uglavnom imaš jednog, dva, maksimalno tri i dok njih izguraš, tek se tada možeš posvetiti ponovo mlađima, tako da mi sada prolazimo kroz smjenu generacija. Petra Furač je iza nas, što se tiče natjecateljske karijere, ona je i dalje u klubu, njezina natjecateljska karijera je završila, znamo svi što je postigla. Sada bi rekao imamo polako mlade nade, prije svega bi tu, pogotovo u ženskoj gimnastici, istaknuo Luciju Lukežić Štedul i Niku Babić, koje obje nastupaju u apsolutnom programu, jedna u kategoriji kadetkinja, druga u kategoriji mlađih juniorki i koje polako stasaju. Nadamo se da će doći do tih razina kao što je bila Petra u prošlosti. Dug je put do uspjeha, to je jednostavno jedan dugi proces, treba puno elemenata usvojiti, puno motoričkih sposobnosti, puno znanja, a za to treba puno treninga, što znači puno vremena.
Neki treneri iz drugih sportova znaju reći da je bitan samo rad, rad i rad, je li tako i u gimnastici?
-Tako je, mi treniramo, pogotovo naš apsolutni program, odnosno oni naši najjači natjecatelji šest dana u tjednu po minimalno tri sata, preko ljeta kada imamo prostora kada nam je dostupna dvorana ili kada smo na pripremama to često prelazi na dva treninga po dva i pol do tri sata, znači nekih pet do šest sati dnevno.
Radi se dakle svaki dan, je li to znači da trenirate cijeli tjedan?
-Tako je, znači, radi se svaki dan od ponedjeljka do subote, naša dvorana "Sokol", to je dvorana u kojoj je naš klub stasao i redovno provodi svoje trenažne procese. Ono što moram napomenuti, premda mi volimo tu dvoranu, ona nam je postala premala, već nam je jedno duže vrijeme premala. Nema sve što što bi trebala imati, od opreme i sprava, tako da iako nam je draga i snalazimo se u njoj, zapravo trebali bi početi razmišljati možda o dvorani na nekoj drugoj lokaciji ili obnoviti tu našu dvoranu kako bi bila primjerena današnjim zahtjevima u gimnastici, jer ako to zanemarimo nećemo moći još dugo držati korak s najboljim klubovima u Hrvatskoj, koji su to već odradili.
Idealno bi bilo sagraditi novu veću dvoranu, no to je veliki trošak i pitanje je li to za sada moguće, kakvo je tvoje mišljenje?
-Tako je, bilo kakva ta infrastruktura, to puno košta, pitanje je i lokacija, klub to sam ne može napraviti, toliko veliki nismo, tu bi trebali pomoć prije svega Grada Karlovca i Karlovačke županije, možda i više, ali znam da to nije sada nešto što mogu očekivati ove godine, sljedeće ili za dvije godine, ali u tom smjeru nekako bi trebali svi razmišljati. Trebali bi početi raditi, imati neke ideje, ako želimo da da nam gimnastika napreduje, da ostanemo u korak s drugim klubovima.
Imate uvijek puno članova, roditelji vole upisati djecu na gimnastiku, znaju da je to zdravo i da je to dobro i korisno za djecu, jesu li to glavni razlozi zašto roditelji dovode djecu?
-Tako je, znači prije svega mi počinjemo raditi s djecom već s dvije i pol do tri godine, to naravno ovisi o tome koliko dijete može pratiti trening tako mlado. Imamo jedan od najboljih programa pogotovo za tu predškolsku gimnastiku, a i odmah za tu popularnu školsku gimnastiku. Putovao sam dosta po Hrvatskoj, vidio kako drugi klubovi rade i moram priznati da smo mi u tom segmentu, pa rekao bih, najbolji u Hrvatskoj. Znači uzimamo dosta mladu djecu, imamo školovane trenere i trenere koji jednostavno imaju filing za tu malu djecu i koji taj dio odrađuju stvarno na jednoj vrhunskoj razini. Naravno, to prepoznaju djeca, to prepoznaju roditelji, kada vi vidite da vaše malo dijete, koje je tek naučilo hodati kako se spada, a već može preskakati, provlačiti se, raditi kolut naprijed i nazad ili prehodati gredicu od pet metara s jedne strane na drugu da se ne zaklima, to je roditeljima drago za vidjeti, to prepoznaju i zato kada se djeca upišu, jako dugo ostaju.
Koliko ustvari imate članova, ima li ste i neko vrijeme liste čekanja za upis u klub, kakva je sada situacija?
-Trenutno klub broji oko 200 članova, najmlađi su kao što sam rekao od dvije i pol godine pa naviše, ne znam sada koji nam je najstariji član. Liste čekanja nažalost i dalje postoje ima tu nekoliko razloga, prije svega u klubu imamo četiri zaposlena profesionalna trenera. Ali ove godine imamo dvije trenerice manje, premda su to dobre vijesti, koje su na porodiljnom dopustu. Naravno, to nam je odmah ograničilo broj djece koju možemo upisati po grupama, tako da smo malo smanjili broj članova, imali smo 240, sada smo na 200. I dalje postoji lista čekanja i dalje nam se javljaju roditelji, skoro svaki dan primim poziv da bi se netko rado upisao. Mi konstantno tražimo nova rješenja, odnosno stručni kadar koji bi došao raditi, došao malo pomoći u klubu i tako da se nadam da ćemo kroz sljedeće vrijeme koje dolazi moći tu listu čekanja smanjiti. Naravno, cilj nam je da ona ne postoji da svatko tko želi se upisati na gimnastiku, da ima tu opciju da može doći probati trenirati, ali nažalost trenutno su stvari takve kakve jesu i morat će malo pričekati.
Tko su treneri u klubu?
-Kao što sam rekao imamo četiri zaposlena trenera, tu je prije svega naš glavni trener Ivan Šimunović, koji brine o tom segmentu rada u dvorani, imamo Robertinu Kućan, koja je trenutno sada s njim, njih dvoje više, manje rade sa svim članovima. Dvije trenerice koje su nam na porodiljnom su Petra Furač Bolešić i Anamarija Kovačić Suhin, one će se tijekom sljedeće godine ponovno vratiti i početi s radom. Pored toga imamo i dva honorarna trenera, odnosno jednog trenera i jednu trenericu, radi se o Luciji Šimunović, koja radi s popularnom gimnastikom i pomaže s predškolcima kada stigne. Ja sam taj drugi honorarni trener od prošle godine, kada sam završio školovanje za trenera radim i u tom segmentu kluba, ja radim s muškom i ženskom sportskom gimnastikom, s natjecateljima.
U klubu se brinete i o školovanju gimnastičara i gimnastičarki da postanu suci i treneri, na taj način oni ostaju u klubu, je li tako?
-Tako je, po meni je to jedan logičan slijed, ako si u klubu, pogotovo ako si proveo dugi niz godina u tom klubu, dao si jako puno vremena, ako si provodio na treninzima tri do šest sati svaki dan, vezan si uz taj klub i logično je prije svega da imaš opcije da možeš kada jednog dana završiš tu natjecateljsku karijeru da možeš ostati u klubu. Da ima nekih funkcija i poslova koje možeš obavljati, mi to radimo, potičemo mlade da postanu suci, da postanu treneri, da se uključe u rad tijela kluba, znači upravni odbor, nadzorni odbor, u bilo kakve radne skupine. Mogu reći da imamo dosta tih starijih gimnastičara i gimnastičarki, juniora i juniorki, seniora i seniorki, koji žele nastaviti biti u gimnastici i nakon te natjecateljske karijere.
Klub je kao jedna velika obitelj, složni ste i imate od svojih članova i suce i trenere, koliko je to bitno?
-Da, imamo dosta toga, ali opet tu fali, nedostaje nam trenera, prije svega znači tog stručnog kadra. Imamo zapravo dosta veliki broj sudaca i sutkinja, u gimnastici kad idete na natjecanje, na svako natjecanje morate osim natjecatelja prijaviti barem jednog suca. Mi imamo šest ili sedam sutkinja licenciranih, jedno pet sudaca i to nam se pokazalo da nam je malo, jer ti suci ipak imaju neke druge svoje poslove, a ovaj sudački dio je više manje iz ljubavi ili tako honoraran.
Koje bi rezultate posebno istaknuo u ovoj godini?
-Najveći rezultat ostvario je senior Matija Tek, koji je na Prvenstvu Hrvatske koje je održano u Osijeku u lipnju ove godine osvojio dva odličja. Prije svega postao je prvak Hrvatske na ručama, a iako je tu prvak Hrvatske po meni se više ističe ova druga medalja, a to je srebro na tlu. Na tlu je izrazito jaka konkurencija u Hrvatskoj i zapravo jedini koji je bio bolji od Matije na tom natjecanju je Aurel Benović, naš poznati gimnastičar iz Osijeka, koji je ove godine nastupio na Olimpijskim igrama u Parizu.
Kakva inače situacija s vašim seniorima Lovrom Čorkom i Matijom Tekom?
-Matija Tek je na studiju u Rijeci, prva godina diplomskog studija, odnosno prevedeno četvrta godina fakulteta. On trenira u Rijeci, naravno u sklopu mogućnosti, koliko stigne to uklopiti uz predavanja, vikendom kad navrati u Karlovac dođe i kod nas odraditi trening. On je i dalje u tom nekakvom trenažnom procesu, natjecateljskom programu i nastavit će i dalje s nastupima na natjecanjima. Lovro Čorak je u Osijeku na Prvenstvu Hrvatske odradio svoje posljednje natjecanje i s tim se oprostio od natjecanja. Bio je motiviran na tom natjecanju, jako se dobro spremio, međutim imao je taj peh, kao što sam rekao, imali smo ih nekoliko ove godine, nažalost ozlijedio se na četvrtoj rotaciji na preskoku, imao je jedan loš doskok, stradao je gležanj. Brzo se oporavio, ali nije uspio završiti natjecanje, nije dočekao da nastupi na ručama, a po meni tamo nije imao praktički pravu konkurenciju, samo je trebao odraditi to što je pripremio i praktički zlato je bilo zagarantirano. Nažalost u sportu ne ide ništa unaprijed, treba to odraditi i eto nažalost, žao mi je da je na taj način završio tu natjecateljsku karijeru, koja je stvarno bila bogata gdje je stvarno dao puno sebe. Nadao sam da će osvojiti konačno tu zlatnu medalju i da će s tim završiti karijeru, ali eto život piše takve čudne priče, pa eto Lovrina je takva. Lovro je u međuvremenu završio fakultet, zaposlio se u jednoj firmi koja djeluje diljem Hrvatske, ima sjedište u Zagrebu i evo želim mu sreću u tom segmentu. Naravno, ostaje i dalje u klubu, čekamo da se raspiše natječaj za osposobljavanje trenera na Hrvatskom institutu za kineziologiju i on će u skoroj budućnosti biti trener u klubu i radit će s članovima kluba.
Koja su vam još natjecanja preostala do kraja godine?
-Pa do kraja godine očekuje nas još nekoliko natjecanja, prije svega tri na kojima ćemo nastupiti. Ono što nam prvo dolazi je taj sedmi "Žabica kup", to je natjecanje gdje smo mi domaćini, organizatori natjecanja u toj popularnoj školskoj gimnastici. U tijeku su prijave koje bi trebale kroz koji dan završiti, očekujemo između 300 i 400 djece, prošle godine smo na samom natjecanju prešli tu čarobnu granicu od 400 natjecatelja. "Žabica kup" bit će održan 30. studenog u dvorani Osnovne škole Dubovac. Nadamo se da će doći klubovi iz cijele Hrvatske i sudjelovati. Vikend nakon toga naše gimnastičarke putuju u Novi Sad na jedan međunarodni turnir, koji je prijateljskog karaktera, ali je prepoznat na ovim prostorima, jako je lijepo organiziran. Dosta jaka konkurencija, to je za više, manje mlađe kategorije kadetkinje, juniorke, ima tamo do seniora, ali taj seniorski segment nije ipak toliko popularan Zato mi idemo s ovim mlađim članovima, dosta je to natjecanje prepoznato, neću reći kao mini Europsko prvenstvo, ali stvarno bude dobra konkurencija i jedno jako lijepo natjecanje Vikend nakon toga bit će održan, također, jedan prijateljski turnir u Samoboru, dakle, Božićni turnir, kojeg organiziraju naše kolegice iz Gimnastičkog kluba "Samobor", to je također jedan jako dobar posao, što se tiče organizacije, to je lijepo natjecanja pred sam Božić. Puno je balona, ukrasa i djeca rado idu tamo na to natjecanje, sudjeluju tamo, a i vole poslije natjecanja skočiti u centar grada na jednu kremšnitu.
Kako je ove godine prošao Međunarodni ljetni kamp u Selcu?
-Mi smo i ove godine organizirali taj naš poznati Ljetni gimnastički kamp u Selcu po tom našem starom formatu od dva turnusa, prvi turnus održan je od 25. srpnja do 2. kolovoza, zatim je bila smjena i počeo je drugi turnus, koji je trajao sve do 9. kolovoza. Kamp organiziramo u suradnji s Gimnastičkim savezom Karlovačke županije, koji nam svake godine pomogne u organizaciji i naravno Hostelom Karlovac, gdje smo smješteni i gdje je postavljen šator u kojem napravimo gimnastičku dvoranu. Sudjelovalo je 256 sudionika iz 11 klubova koji su došli iz četiri države, dakle imali smo dva kluba iz Poljske, jedan klub iz Luksemburga dva kluba iz Slovenije i nekoliko klubova iz Hrvatske.
Kada će biti Gimnastička akademija?
-I ove godine imat ćemo našu tradicionalnu Gimnastičku akademiju, ona se uvijek organizira kao zadnji službeni događaj u klubu u kalendarskoj godini i nakon toga obično i završavamo natjecateljsku sezonu i što se tiče treninga odlazimo na zasluženi odmor. Ove godine imamo jedan novi format s obzirom da je dvorana Sokolskog doma premala, unutra ne mogu stati ni svi članovi kluba, a kamoli roditelji, bake, djedovi, svi koji bi zapravo htjeli doći pogledati svoju djecu i naše članove. Odlučili smo se na novi format, tako da će Gimnastička akademija biti podijeljena u dva dijela i održat će se u dva dana. Odlučili smo podijeliti u dva dijela, točni datumi još nisu dogovoreni, ali otprilike znači taj prvi dio odnosno prva akademija za ove najmlađe bi trebala biti održana u četvrtak 19. prosinca dok će drugi dio na kojem bi odmah sudjelovali svi ostali, dakle popularna gimnastika i ovi naši najbolji natjecatelji biti održan 21. prosinca, to bi bila subota, naravno u našoj dvorani također. U idućoj godini napravit ćemo nešto posebno povodom obljetnice od 140 godina gimnastike u Karlovcu, odnosno 140 godina od osnivanja našeg kluba.