Svjetski mediji pišu o izumitelju, slikaru i sportašu Alfredu Krupi starijem, čija su djela aktualno i trideset godina nakon njegove smrti

Svijet odao priznanje inovatorskom geniju slikara i sportaša Alfreda Krupe

VIŠE IZ RUBRIKE

    Ono što je od pedesetih godina poznato Karlovčanima i hrvatskoj javnosti od sada je opće znanje svijeta. Karlovački akademski slikar Alfred Krupa, Alfred Joseph Kruppa, 1915.-1989. godine, prvi je čovjek koji je izumio i koristio moderni kofer na kotačićima početkom pedesetih godina prošlog stoljeća.

    -Osim slikanja, Krupa je bio amaterski bokser i praktičar borilačkih vještina, podučavao je i streljaštvo i mačevanje, ali se svojim izumima Krupa zaista istaknuo, piše Marcia Wendorf u svojem članku objavljenom u magazinu Interesting Enginnering, Interesantno inženjerstvo, globalnoj platformi za znanost, inženjeriju, inovacije i industriju i iz San Francisca sa 15 milijuna članova diljem svijeta. Članak objavljen 30 godina nakon smrti izumitelja spominje interesantan ratni put Alfreda Krupe i skoro zaboravljene povijesne situacije kad je Krupa s hrvatskim partizanima pomogao spasiti sina britanskog premijera Winstona Churchilla – Randolpha Churchilla i članove američke 449. bombarderske skupine koji su bili prisiljeni sletjeti u Hrvatsku. Pobrajaju se mnoga inovatorska postignuća ovog našeg umjetnika s naglaskom da je Alfred Krupa izumio moderni kofer s kotačićima, kakav i danas koristimo, skoro dva desetljeća prije patenta Bernarda Sadowa iz 1972, te da se takav, dodatno osuvremenjeni, kofer može vidjeti na svakom aerodromu na svijetu. Taj izum unaprijedio je način transporta milijardama putnika. Krupa je bio i prvi čovjek na svijetu koji je slikao klasičnu štafelajnu sliku u ljeto 1950-te godine u Vrbniku na Krku. Tom prigodom sam je izradio ronilački masku od kamionske gume i stakla, posebnu dihalicu gdje je mogao disati na dnu mora, te način fiksiranja sebe i štafelaja za dno, a i posebnu pripremu papira i boja. Te slike je izložio 1951. godine u Zagrebu, ali ih je kritika pokopala kao suviše bizarne. Slijedio ga je kolega Blaž Ćuk, također karlovački akademski slikar, s kojim se Krupa često družio u to doba. O tome su izvještavali glavni mediji nekadašnje države poglavito u 1950-tim i 1970-tim, ali i Karlovački tjednik i ostali karlovački mediji u suvremenoj Hrvatskoj. Tako pokojni novinar Mladen Muić u svome tekstu od 16.10 2004. godine govori o "Leonardu 20. stoljeća".

    Krupa je svoje izume izlagao u Beogradu 1957. i javno koristio, međutim nikada ih nije uspio zaštiti zbog nerazumijevanja i nezainteresiranosti tadašnjih vlasti. Ovaj članak potaknuo je daljnja pisanja na temu izvornog konstruktora modernog kofera s kotačićima pa tako o tome piše vodeći hrvatski medij na engleskom jeziku "Croatia Week", kao i Poljska novinska agencija, Polska Agencja Prasowa SA, u svojim novinama na engleskom jeziku "The First News". Vijest i poznata fotografija Krupe sa svojim koferom iz 1954. godine prvo objavljena na stranicama KaFotke u siječnju 2014. godine postala je gotovo viralna, zbirno, prema statističkim alatima, sa oko 1100 lajkova i oko 400 podjela na Facebooku.

    "Croatia Week" naglašava da se Krupa oženio u hrvatsku obitelj Ožbolt iz Gorskog kotara i da je većinu svojeg života govorio hrvatskim jezikom, kao i da je sve svoje izume ostvario u stanu u Domobranskoj 8 u Karlovcu, mjestu koje je gotovo ikonografski povezano s obitelji Krupa. Međutim, inovatorski gen obitelji Krupa nije stao s Alfredom Krupom starijim.

    Diplomirani inženjer građevinarstva Mladen Krupa (1949.) na istom mjestu osmislio je danas poznati "Bunker Kruppa-M91", koji je korišten diljem karlovačke bojišnice 1991. godine, obnovljen je u Tehničkom muzeju u Zagrebu i danas pozdravlja sve posjetitelje Muzeja Domovinskog rata na Turnju, kao i sve one koje cestom dolaze u Karlovac iz tog pravca.

    Unuk Alfreda Krupe, također akademski slikar, 48-godišnji Alfred Freddy Krupa  završio je 2019. godinu sa priznanjem od strane povijesti umjetnosti da je zaslužan za stvaranje "Manifesta New Ink Art" slikarskog pokreta 1996. godine i da se smatra jednim od vodećih predstavnika modernog europskog slikarstva tušem. O tome piše najautoritativniji i najopsežniji enciklopedijski izvor s područja povijesti umjetnosti, njemački Allgemeine Kunstlerlexikon, Opći leksikon umjetnika, a kojeg koriste i hrvatske enciklopedisti. Alfred Krupa stariji i 30 godina nakon smrti nastavlja zaduživati Grad Karlovac još jednom ga upisavši na svjetsku kartu poznatih inovatora. (b.o.)