Svi karlovački vrtići rade, objekti su sigurni i djeca su upoznata s protokolima ponašanja u slučaju potresa

VIŠE IZ RUBRIKE

    Situacija s covidom, ali i potresima zadnjih dana dovela je do specifičnijeg rada i u karlovačkim dječjim vrtićima. O tome kakva je situacija, koliko djece dolazi u vrtiće, te koliko su objekti u kojima borave sigurni, porazgovarali smo s ravnateljicama Dječje vrtića Četiri rijeke i Dječjeg vrtića Karlovac, Bernardom Vuksan i Dankom Pavletić.

    -Nešto je manji broj djece u ovo blagdansko vrijeme, ima ih oko 200-tinjak, ali svih naših pet objekata je otvoreno i rade sve vrijeme. Što se tiče potresa koji je sada nova situacija, imamo protokole ponašanja u tim slučajevima, svi odgojitelji su s time upoznati, ali i s djecom se redovito o tome razgovara. Imamo i određene materijale za djecu gdje im pokušavamo kroz igru objasniti cijelu ovu situaciju koja je dovela do uznemirenosti i kod roditelja i djece i kod nas djelatnika, ističe Bernarda Vuksan, ravnateljica Dječjeg vrtića Četiri rijeke.

    Naglašava da uz pravilan stav i smireno ponašanje u takvim situacijama, uz pripremano dijete koje zna gdje će u slučaju ako osjeti potres biti sigurno, jer, kako napominje, svaki boravak ima mjesto koje je uz nosivi zid, da ne mora trčati van, mogu biti potpuno mirni i roditelji jer su djeca u sigurnim uvjetima.

    -Naši vrtići su svi vrlo sigurni, novi, oni se da ljuljaju, ali su građevinski jako dobro opremljeni i za situacije potresa i imamo svi razrađene protokole napuštanja objekata u slučaju da treba, već smo vježbe neke i ranije u protupožarnoj zaštiti provodili, a i sada za ove potrese, kaže Vuksan.

    Što se covida tiče, ističe kako imaju samo po nekoliko pozitivne djece ili djelatnika, a zadnjih tjedana za vrijeme blagdana djeca često nisu ni bila u kontaktu s ostalim članovima skupine. Imaju, kako navodi, jako dobru suradnju s epidemiološkom službom s kojom su stalno u kontaktu, te provode maksimalno sve mjere koje im stožer i epidemiolozi preporuče.

    Na stranicama vrtića imaju sadržaje kojima roditeljima nude i psihološku pomoć.

    -Na našoj stranici imamo određene sadržaje kojima nastojimo pomoći roditeljima da i oni svojoj djeci mogu olakšati ove dane koji su baš jako stresni i koje nismo očekivali i za njih bili možda niti spremni, ali naša psihologinja i stručne službe pripremile su određene materijale i pripremat ćemo i dalje i stavljati ih na našu stranicu da roditeljima budu uvijek dostupni i da oni prvi djeci mogu pružiti onu psihološku pomoć i potporu u slučaju straha i nelagode, napominje Vuksan dodajući kako djeca osjete nesigurnost i kod odraslih.

    -U ovom sada času najveći nam je problem osigurati sigurnost svakog djeteta da kada je uz odraslu osobu, ili kada je samo negdje da se osjeća sigurno, jer sada se realno nitko ne osjeća baš sigurno, jer ne znamo u kojem trenutku nam se može dogoditi nešto što dovodi u opasnost naš život i naš integritet. Djece osjete da mi odrasli nismo baš sigurni, da se i mi bojimo, napominje između ostalog.

    -Sve će ovo proći, iznad svih crnih i tmurnih oblaka je plavo nebo, doći će lijepo vrijeme, otići će ti oblaci,  trebamo samo svi skupa zadržati mir i nastaviti sa svojim uobičajenim dužnostima i poslovima, te djeci posvetiti puno pažnje i biti s njima, družiti se s njima da oni dobiju osjećaj sigurnosti, poručila je Vuksan dodavši da su oni u vrtiću uvijek na raspolaganju svima.

    Slična situacija je i u objektima Dječjeg vrtića Karlovac. Potvrdila je to ravnateljica Danka Pavletić.

    -Što se tiče situacije vezane uz koronavirus koja zahtijeva posebne mjere i uvjete rada, nekako smo se uz te mjere već naučili živjeti, a trenutno se moramo nositi s potresima koji su sve učestaliji, naglašava Pavletić.

    Napominje kako su prije  potresa, dok je bila situacija vezana samo uz koronu, proveli anketu s roditeljima o potrebi za vrtićem za razdoblje do 18. siječnja do kada ne rade ni škole, te da su se roditelji izjasnili kako u ovo vrijeme nemaju toliku potrebu za vrtićem kao inače, a veći povratak djece očekuje se 11. siječnja.

    -Tako je bez obzira na potres ovih dana manji broj djece u skupinama, njih 150 u naših četiri objekta.  Što se tiče samog potresa, tijekom onog najvećeg, 29. prosinca, u objektima nije bilo većih oštećenja, statičari su obišli sve naše objekte i s obzirom na njihovu gradnju svi bi trebali biti sigurni. Olakšavajuća je situacija i to što su svi naši objekti prizemni, što olakšava i eventualnu bržu evakuaciju. Inače se tijekom godine redovito provode vježbe evakuacije po svim objektima, a ovih dana smo kontaktirali posebno i centar 112 putem kojeg smo dobili neke nove naputke i sljedeći tjedan ćemo još provesti vježbe vezane baš za situaciju s potresom. Odgojitelji u svim svojim skupinama svakodnevno kroz aktivnosti osvješćuju djecu o tome kako se nositi sa strahovima i kako se ponašati u situaciji samog potresa. Također smo pripremili i brošuru za roditelje o tome kako biti podrška djetetu za nošenje sa strahom od potresa koja je objavljena na našoj web stranici. Nadamo se da će se situacija s potresom stabilizirati što prije kako bi mogli normalno nastaviti svoj rad u vrtiću, poručuje Pavletić.

    A što se tiče korone, ravnateljica kaže kako je trenutna situacija vrlo dobra, nemaju pozitivne djece, imaju samo jednu pozitivnu odgojiteljicu i dvije odgojiteljice u samoizolaciji.