Slikarska radionica za Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja
Sve je više nasilja među djecom, na odraslima je da stvore sigurnije društvo za odrastanje
VIŠE IZ RUBRIKE
Policija godišnje bilježi 40-ak kaznenih djela počinjenih među djecom i mladima
Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja ili Dan ružičastih majica obilježen je danas u prostorijama udruge Frendofon u nekadašnjoj školi u Gornjim Stativama. Zajednički su ga obilježili Policijska uprava karlovačka, Ženska grupa Karlovac „Korak“ i Udruga Frendofon, a pridružili su ima se i predstavnici Grada Karlovca i Karlovačke županije.
-Želimo ukazati na sveprisutan problem vršnjačkog nasilja, na potrebu za uvažavanjem različitosti kao i na nužnost zajedničkog djelovanja u borbi protiv istog putem kreiranja politika, strategija i intervencija za njegovo suzbijanje i prevenciju. Svatko od nas može doprinijeti mirnijem i pozitivnijem odrastanju djece i mladih. Stoga su nam i ovakva partnerstva važna za zajedničku borbu protiv nasilja i stvaranje sigurnije zajednice za dobrobit svih nas, poručila je predsjednica ŽGK „Korak“ Mirjana Duduković.
Nasilje među djecom je u porastu, posebice prema djeci s teškoćama u razvoju, kako je napomenula Jasmina Kundić iz udruge Frendofon i to prema onoj djeci koja imaju teškoće koje nisu vidljive.
-To su primjerice visoko funkcionalni autisti, odnosno djeca s Aspergerovim sindromom koja imaju problem u razumijevanju socijalnog konteksta, odnosno socijalne situacije pa samim time vrlo lako upadaju u „čudne“ situacije unutar kruga vršnjaka u školama. Način kako to prevenirati mi u Frendofonu od početka provodimo, a to je edukacija društva i podizanje svijesti u društvu, rekla je Kundić.
Da su djeca i mladi sve skloniji različitim oblicima nasilnog ponašanja prema svojim vršnjacima pokazuju i policijske statistike koje je iznio načelnik PU karlovačke Darko Car.
-Bilježimo puno veći broj kaznenih djela od prekršaja, a kad govorim o kaznenim djelima taj broj je četrdesetak godišnje. Od tih četrdesetak djela koliko bilježimo i u 2023. godini valja naglasiti da smo imali 11 djela u kojima su vršnjaci zadobili tjelesne ozljede, sedam djela prijetnji, četiri djela iskorištavanja djece za pornografiju i četiri nasilnička ponašanja. Zato danas želimo jednostavno poručiti – živimo život bez nasilja!
Gradonačelnik Damir Mandić zahvalio je udrugama „Korak“ i Frendofon i dodao da svojim radom svi koji su uključeni u ove dvije udruge „Karlovac čine boljim gradom“.
-Svi smo svjesni da nasilje nije rješenje, ali ukazuje na problem koji se u tom trenutku ne vidi. Svi zajedno u društvu bez obzira s kojih pozicija nastupali pa izdvojit ću i element obitelji moramo prije svega inzistirati na tome da mi kao odrasli moramo stvarati društvo bez nasilja u svakom pogledu, poručio je Mandić.
Zadaća je institucija da stvore sigurno okruženje za djecu, naglasila je županica Martina Furdek Hajdin.
-Karlovačka županija u svojim institucijama, školama i dječjim vrtićima koji rade u školama puno radi na edukaciji, na osvješćivanju, na poticanju tolerancije, solidarnosti i dobrih odnosa među djecom. Željela bih se obratiti mladima s nekoliko poruka; ponašajte se prema svojim kolegama i prijateljima onako kako biste htjeli da se oni ponašaju prema vama. Za nasilje nema tolerancije i svaka sloboda prestaje kad narušavamo tuđu, poručila je županica.
Svi okupljeni i zajedno s djecom iz Frendofona i učenicima OŠ Švarča sudjelovali su slikarskoj radionici, a slikali su simbol mira – bijelu golubicu.