Brojke student servisa pokazuju drastičan pad zaposlenih studenata za 34 posto

Studenti među prvima dobili otkaze, budućnost studentskih poslova upitna

VIŠE IZ RUBRIKE

    Koronavirus je u potpunosti promijenio naše živote i postavlja se pitanje hoće li se stvari ikada vratiti u normalu. Velik broj ljudi našao se u problemima što pokazuju i statistike HZZ-a koje su zabilježile 157 tisuća nezaposlenih građana Hrvatske u srpnju ove godine. No, što je sa studentima?

    Puno njih mora raditi tijekom studija kako bi uopće mogli financirati troškove studija. Studentska plaća im je često jedini prihod, a tek nekolicina radi samo kako bi osigurali dodatni džeparac. Plaćanje smještaja, hrane, higijenskih potrepština koje student mora osigurati, sada je dovedeno u zabrinjavajuće stanje.

    -Kada gledamo prvih osam mjeseci sveukupni pad prometa na godišnjoj razini iznosi 34%. Broj izdanih ugovora u Karlovcu i Jastrebarskom u prvih osam mjeseci 2019. godine bio je 7200 dok je ove godine ta brojka manja za 27% i iznosi 6800 ugovora. Financijski gledano imali smo najveći pad prometa od travnja do lipnja mjeseca ove godine. Za ilustraciju u svibnju je pad prometa bio oko 70% u odnosu na isti mjesec lani, rekao je upravitelj Student servisa u Karlovcu Željko Šančić.

    U srpnju i kolovozu situacija je bila nešto povoljnija te je evidentiran pad prometa od 34% u srpnju i 36% u kolovozu, a najveći razlog je odlazak studenata na sezonske poslove diljem Jadrana. Iz Student servisa dodaju kako se od poslova najviše traže izvođači radova za poslove u trgovini, skladištima, restoranima i kafićima.

    Dolaskom koronavirusa upravo su studenti bili ti koji su prvi dobili otkaze. Većina studenata vratila se u svoje domove jer si nisu mogli priuštiti plaćanje smještaja i drugih troškova u mjestu studiranja.

    Jedna od njih je i Ana-Maria koja je tri godine radila u jednom zagrebačkom kafiću, ali joj je poslodavac u jeku pandemije bio prisiljen udijeliti otkaz.

    -Bilo mi je jako teško jer sam navikla imati svoj novac koji sam raspoređivala za troškove življenja u Zagrebu, ali i za neke svoje potrebe. Vratila sam se u Varaždin kod roditelja te bila prisiljena moliti za džeparac. Sva sreća, tijekom ljeta sam uspjela pronaći drugi sezonski posao na moru.

    Vlada je u travnju donijela hitne mjere pomoći za gospodarstvo koje su osigurale plaće zaposlenicima obrta dok su veće tvrtke zbrinule svoje djelatnike. Nažalost, niti u jednoj objavljenoj financijskoj mjeri studenti nisu spomenuti, već su ostavljeni u neizvjesnosti i financijskim problemima.

    -Studentima je ovakav oblik rada potreban iz više razloga. Jedan od razloga je da uspiju dodatno zaraditi kako bi imali za brojne studentske potrebe koje nisu male. Od onih za osiguravanje literature i svega potrebnog za studiranje, ali i za društveni život koji je svojstven svakom mladom čovjeku. Isto tako, ovaj povremeni rad dobar je i u smislu odgojne komponente jer kada iz jedne studentske razine dođete u svijet prakse onda stvari sagledavate drugim očima, zaključio je Šančić.

    Foto: Igor Čepukovski