Punkt za cijepljenje seli u dvoranu Mladosti, a  radit će ponedjeljkom, srijedom, petkom i subotom

Stožer CZ KŽ: Nastava u školama po modelu A, bolnice se pripremaju za daljnju progresiju bolesti

VIŠE IZ RUBRIKE

    Stožer civilne zaštite Karlovačke županije na konferenciji za medije izvijestio je o najnovijim podacima vezanim uz sve veći broj oboljelih od covida, stanju u bolnicama te o organizaciji nastave.

    -U zadnja 24 na području Karlovačke županije imamo 217 pozitivnih osoba. Zbog pojačanog interesa za cijepljenje ponovno je proradio punkt za cijepljenje u dvorani Ekonomsko turističke škole te se 401 osoba cijepila prvom dozom i stotinjak drugom i trećom dozom cjepiva. Punkt za cijepljenje preselit će se u dvoranu Mladosti te će raditi ponedjeljkom od 14 do 18 sati, srijedom od 8 do 12 sati i petkom od 14 do 18 sati te subotom od 8 do 13 sati. Sukladno preporuci Nacionalnog stožera civilne zaštite, škole na području Karlovačke županije izvodit će nastavu po A modelu. I dalje ćemo pratiti situaciju u školama kao i po jedinicama lokalne i područne samouprave te temeljem tih podataka donositi možda i neke nove i restriktivnije odluke ako to bude potrebno, izjavio je pročelnik Ureda županice Branko Zoretić.

    O stanju u bolnicama više je govorila zamjenica ravnatelja karlovačke Opće bolnice dr. Jasna Topić koja je ujedno i koordinatorica  za liječenje covida-19 u bolnici.

    -U karlovačkoj bolnici je jutros bio hospitaliziran 51 pacijent te 27 u ogulinskoj. Od 51-og u našoj ustanovi, njih 13 je u respiracijskom centru. Radi se o vrlo promjenljivoj situaciji koja se već ovog trenutka promijenila. S obzirom na funkcionalnu integraciju s ogulinskom bolnicom sve dobro funkcionira te postoji na dnevnoj bazi koordinacija tko koga prima i kako selimo pacijente te kako se ispomažemo da sve dalje može funkcionirati. Ponudili smo i da hitne operativne zahvate prihvatimo mi, kako bi ogulinska bolnica mogla povećati kapacitete za liječenje covida. Pripremamo se i za daljnju progresiju bolesti, tj. broja oboljelih kako bi bili spremni za pojačan priljev pacijenata. U odnosu na prethodne valove svakako je veći udio bolesnika od srednje prema mlađoj životnoj dobi. Daleko je to od toga, da mi nemamo starije populacije, kazala je Topić.

    Upitana koliko u prosjeku pacijenti ostaju bolnici izjavila je da to ovisi o kliničkom tijeku, dakle od par pa do 20 dana. Odgovarajući na pitanje o pacijentu koji je premješten u jednu zagrebačku bolnicu , Topić je kazala da se radi o dogovorenom premještaju iz medicinskih razloga u ustanovu višeg ranga po protokolu za liječenje teških covid bolesnika.

    -Polako već prelazimo u kategoriju koja će uskoro zahtijevati redukciju redovnog  programa, a dinamiku toga tek ćemo vidjeti. Resurse imamo i prostorno i kadrovski; no sve ima svoje granice. To je nešto što se svakoga dana iz početka evaluira i odlučuje o dinamici kako ćemo nešto smanjivati ili povećavati u odnosu na potrebe, još je rekla dr. Topić.

    Inače, karlovačka bolnica je na vrhuncu drugog vala imala 77 hospitaliziranih pacijenata. Švarča I ima kapacitet za prijem 94 pacijenta, a ukoliko se prijeđe taj kapacitet onda će se kapaciteti širiti u gornjoj zgradi.

    Među umrlim u karlovačkoj bolnici bilo je dvoje ili troje pacijenata koji su bili cijepljeni ili koji su dobili prvu dozu cjepiva prije dva ili tri tjedna. Radi se o osobama starije životne dobi s teškim drugim pridruženim bolestima.

    U bolnici nije bilo prijedloga da netko od zaposlenika dobije otkaz zbog toga što se nije cijepio, zaključila je dr. Topić.

    Pročelnik ureda županice Branko Zoretić je govoreći o današnjoj odluci Nacionalnog Stožera civilne zaštite o obveznom uvođenju covid potvrda u svim javnim i državnim službama rekao:

    -To već imamo u sustavu u posljednjih  mjesec dana. Potvrda podrazumijeva da je osoba preboljela, cijepljena ili da je testirana. Sve osobe u takvim službama morat će imati potvrdu o navedena tri načina kako su je stekli. Svakome će biti omogućeno da se testira, ukoliko nije cijepljen ili nije prebolio. Već danas smo u pregovorima na koji način pojačati brza antigenska testiranja na temelju čega osobe mogu dobiti takvu potvrdu. Eventualno će se to realizirati i u nedjeljnim poslijepodnevnim satima, otvaranjem drive in lokacije na Luščiću. Taj punkt bit će otvoren za sve, dakle i za građane.

    Što se tiče situacije u školama, ona se prati na dnevnoj razini i svako jutro u suradnji s ravnateljima ažuriraju se podaci o pozitivnim učenicima i zaposlenicima, izjavila je županijska pročelnica za školstvo Marija Šćulac i nastavila:

    -Situacija je raznolika, negdje ih ima zaraženih, a imamo i šest škola u kojima uopće nema zaraženih učenika. Spremni smo za sve scenarije i to što smo donijeli odluku da škola ide od ponedjeljka po modelu A, ne znači da će to tako biti do kraja školske godine. Na dnevnoj bazi pratimo covid analitiku i naravno sukladno tome i preporukama s nacionalne razine donosimo odluku. Istaknula bih da naš školski sustav i sve ono poratno što je vezano za školstvo, prije svega prijevoznici. Spremni smo za sve oblike nastave. Apeliram i na roditelje i djecu da se striktno pridržavaju propisanih epidemioloških mjera, poručila je Šćulac.

    Dr. Topić je pak istaknula da ovo još nije vrhunac ovog vala koji se očekuje sredinom ovog mjeseca, a tek negdje u prosincu polagani pad broja oboljelih. Bolnički sustav za tim „kaska“ još koji tjedan, tako da se u bolnicama ne očekuje olakšanje do poslije Nove godine.