Stočarske proizvođače Kapučiju i Antolovića iz Šišljavića obišli predstavnici Grada Karlovca

VIŠE IZ RUBRIKE

    Slavko Kapučija i Dragutin Antolović iz Šišljavića koji se bave stočarskom proizvodnjom jedni su od brojnih korisnika poljoprivrednih potpora Grada Karlovca. Danas su njihova gospodarstva obišli zamjenik gradonačelnika Ivan Mrzljak i privremena pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam, Andrea Vrbanek.

    Slavko Kapučija rekao je kako se od  malih nogu bavi poljoprivredom, te naglasio kako mu potpore Grada puno znače.

    -Trenutno imamo 12 krava, imamo četiri podmlatka, dvije stelne junice, dvije su mlade ispod godinu dana. Mlijeko prodajemo redovito Vindiji. Svaka potpora nam dobro dođe, recimo ja sam koristio potpore za mehanizaciju, a Grad ima subvencije i umjetnog osjemenjivanja, za repromaterijal za baliranje što se prijavljuje tijekom cijele godine. Svaka kuna je dobrodošla jer litra mlijeka je jeftina da bi mogla pokriti sve to, kaže Kapučija.

    Dugogodišnji poljoprivrednik je i Dragutin Antolović koji također koristi potpore Grada, a ove godine je povukao 30 tisuća kuna za mehanizaciju.

    -Ove potpore mi puno znače. Kupujemo mehanizaciju i od Grada smo dobili 30 tisuća kuna. Naše tanjurače su bile preslabe, pa smo kupili roto brane, sakupljač sijena i morali smo se malo obnoviti da bi nam bilo lakše, napominje Antolović.

    Dodaje i kako mlijeko koje mora imati dobru klasu i bjelančevine za 2,30 kuna što je, kako navodi,  žalosno kada litra obične vode košta više nego duplo.

    Privremena pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam, Andrea Vrbanek naglasila je kako cilj ovih mjera nije samo poticanje poljoprivrede, nego i ostanak stanovništva na ruralnom prostoru.

    -Grad Karlovac već godinama nastoji poticati poljoprivredne proizvođače na svom ruralnom prostoru koji je zaista velik. Svake godine nastojimo program  poboljšati i ljude koji se bave poljoprivredom nastojimo potaknuti i olakšati im tu vrlo tešku djelatnost, naglasila je Vrbanek. Ove godine Grad je za Program poticanja poljoprivrede osigurao 1,838 milijuna kuna, a od toga će na primarnu poljoprivrednu proizvodnju otići 1,6 milijuna kuna. Najviše korištena naša mjera, ona koju najviše traže naši poljoprivrednici je mjera za mehanizaciju i te potpore su u potpunosti iskorištene i imaju svoje opravdanje. Cilj ovih mjera nije samo poticanje poljoprivrede, nego i ostanak stanovništva na ruralnom prostoru, poručila je Vrbanek.

    Zamjenik gradonačelnika, Ivan Mrzljak rekao je kako su im ovakvi primjeri putokaz za formiranje programa za iduću godinu.

    -Htjeli smo vidjeti koji je značaj naših poticaja koje svake godine kroz programe pokušamo formirati da potaknemo i zadržimo poljoprivrednu proizvodnju na našem području. Došli smo kod dva stvarno uzorna poljoprivrednika s uzornim gospodarstvima, stvarno fantastično uređenim koji se bave stočarskom proizvodnjom. Nije to neka velika proizvodnja, ali je jako značajna za naše ruralno područje, da se na njemu ljudi zadrže, da se naše oranice drže u nekakvom redu i koriste bilo za stočarsku proizvodnju, ili za ratarstvo, istaknuo je Mrzljak.

    Naglasio je i kako su im ovakvi primjeri i iskustva putokaz za formiranje programa za iduću godinu. (sl)

    Foto: (sl)