Richterova ljestvica je logaritamska ljestvica kojom se izračunava količina oslobođene energije, odnosno magnituda u hipocentru potresa. Definirao ju je američki seizmolog Charles F. Richter ne baš tako davne 1935., kao logaritamsku ljestvicu s vrijednostima od 1 do 10.
Milun na stranicama potom navodi osnovne pojmove za razumijevanje potresa, hipocentar – žarište ili fokus, mjesto nastanka potresa u dubini Zemlje; epicentar – mjesto na površini Zemlje u kojem je potres najjači, neposredno iznad hipocentra; amplituda – pomak pri potresu te magnituda – količina oslobođene energije, računamo je kao logaritam najveće amplitude vala zabilježenog na seizmografu.
Dakle, jačina potresa po Richterovoj ljestvici je zapravo magnituda potresa M. Za određivanje magnitude, odnosno jačine potresa po Richterovoj ljestvici, potrebno je očitati najveću amplitudu vala potresa zabilježenu na seizmografu.
Što po Richteru znači dvostruko jači potres?
U nedjelju 22. ožujka 2020. godine u Zagrebu je zabilježen potres jačine 5.5 po Richterovoj ljestvici.
Koliko iznosi dvostruko jači potres?
Dvostruko jači potres je zapravo potres dvostruko veće amplitude. Izračunamo kolika je amplituda potresa magnitude 5.5 po Richterovoj ljestvici, udvostručimo amplitudu te izračunamo magnitudu za dvostruko veću amplitudu, navodi Milun.
Dvostruko jači potres od onog koji je potresao Zagreb bi, dakle, bio onaj jačine 5.8 po Richterovoj ljestvici, što i nije tako velika razlika po Richteru, navodi se na stranicama Tonija Miluna.
Dakle, dvostruko jači potres od onoga koji je 22. ožujka prošle godine pogodio Zagreb nije, primjerice, 11 po Richteru, već 5.8.
Podsjetimo, potres koji je 29. prosinca 2020. pogodio Sisačko-moslavačku županiju s epicentrom u Petriniji bio je jačine 6,2 po Richteru.