Postojeći objekt dobit će još dva kata, dok se sportska dvorana neće širiti jer zadovoljava potrebe

Štajcer: Procijenjena vrijednost dogradnje Medicinske škole je 40 milijuna kuna

VIŠE IZ RUBRIKE

    Medicinska škola Karlovac već godinama doživljava pojačan interes za upis u sva zanimanja koja nudi. O ovogodišnjim upisima, zapošljavanju učenika nakon školovanja, proširenju odnosno dogradnji Škole razgovarali smo s ravnateljicom Jasminkom Štajcer.

    -U vrijeme upisa interes je duplo veći od broja učenika za koji imamo odobrenje Ministarstva znanosti i obrazovanja. To su sve učenici s visokim brojem bodova i puno je učenika i roditelja nezadovoljno jer se ne mogu upisati u željeno zanimanje. Zanimljivo je i to da kada se ne uspiju upisati u našu školu rijetko biraju druga ponuđena zanimanja u Karlovačkoj županiji nego odlaze najčešće u Zagreb. Putem aplikacije za upise prate u koju drugu zdravstvenu školu se mogu upisati. Na isti način dolaze se upisati u našu školu iz drugih županija ako imaju izvrsne ocjene koje im omogućuju prednost na upisima, kaže nam na početku razgovora ravnateljica i nastavlja.

    -Mnogi nemaju informaciju da je obrazovanje za smjer medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege najduljeg trajanja u srednjoškolskom obrazovanju Republike Hrvatske. Obrazovanje traje pet godina i priznato je u svim državama Europske Unije. Zbog tako dugog trajanja obrazovanja uopće nije pao interes za tim zanimanjem. Zadnjih nekoliko godina upisujemo tri smjera: smjer medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege, fizioterapeutski tehničar i farmaceutski tehničar. Oni se izmjenjuju zavisno o procjeni potreba o kojima odlučujemo na sastancima ravnatelja srednjih škola s predstavnicima Osnivača, Zavoda za zapošljavanje, Obrtničke komore i ostalih koji su bitni dionici u kasnijem zapošljavanju mladih nakon što završe srednju školu. U ovoj školskoj godini imamo 334 učenika i 14 razrednih odjela. Zbog nedostatka prostora dio nastave se odvija u Gimnaziji Karlovac gdje se nalazi 5 razreda.

    Odnedavno se u Medicinskoj školi upisuje i program farmaceutskih tehničara, a odgovarajući na pitanje  kakav je interes za to zanimanje i od kuda stižu učenici, Štajcer je rekla:

    -Farmaceutski tehničari su novo zanimanje u našoj županiji i naša dugogodišnja želja. Teško je dobiti suglasnost našeg ministarstva ako ne ispunjavate materijalne i tehničke uvjete za to zanimanje. Tu nam je izuzetno pomogao naš osnivač Karlovačka županija koja je omogućila sredstva za opremanje laboratorija i kupnju digestora. Ni u jednom trenutku nije bila upitna podrška za pokretanje tog zanimanja jer je to zanimanje deficitarno. Interes za zanimanje je izuzetan i učenici kao i za sva ostala zanimanja dolaze iz cijele Hrvatske. Ne upisujemo ih svake školske godine jer izmjenjujemo zanimanja u skladu s tržištem rada u našoj županiji.

    Osvrnula se i na zapošljavanje po završetku školovanja te o tome odlaze li učenici na studij ili u inozemstvo:

    -Nakon završetka škole mnogi odlaze na fakultete, najčešće zdravstvenih smjerova, ali i na ostale fakultete. Oni koji žele ići raditi vrlo brzo se zapošljavaju jer je velika potreba za zdravstvenim kadrom. Zapošljavaju se u Općoj bolnici Karlovac, domovima zdravlja, ambulantama obiteljske medicine, ali dobivaju i pozive zagrebačkih klinika i bolnica. Učenici naše škole poznati su po kvalitetnom obrazovanju i rado ih zapošljavaju. Priče o tome da mi obrazujemo kadar za inozemstvo su pretjerane i zlonamjerne. Bilo je nekoliko učenika koji su otišli u inozemstvo, ali to je rijetkost. Primijetili smo da su prije pandemije odlazili zdravstveni radnici s duljim radnim stažem, ali isto ne u tolikom broju kako se pisalo u medijima.

    Što se pak tiče stručnog kadra u Školi i predavača, ravnateljica je istaknula da je teško naći liječnika i magistra farmacije jer su to deficitarna zanimanja, ali s ostalim kadrom nema problema.

    Kao što je poznato već duže vrijeme Škola muku muči s prostorom. U planu je dogradnja, a o tome kada bi trebala započeti, tko će je  financirati te kolika je procijenjena vrijednost tog zahvata, ravnateljica je rekla:

    -Vidim da se sve više primjećuje kako je nužno stvoriti nove uvjete za rad naših učenika i nastavnika, kao i kabinetsku nastavu. Potreba za kabinetima vještina je posebno važna jer se na tome temelje njihova zanimanja. Prostorni kapaciteti nemaju mogućnost organiziranja obrazovnih programa u jednoj smjeni i na jednoj lokaciji. Učenici nemaju mogućnost toplog obroka, iako velik dio dana provode u školi i na vježbama. Ono što je u ovom trenutku važno je da je škola vlasnik zemljišta što je uvjet kod prijave za financiranje projekta, ishođena je građevinska dozvola koja je već produžena, a ishođena je i suglasnost na projekt od MZO. Projekt je prepoznat kao važan za Karlovačku županiju zbog suradnje s Veleučilištem u Karlovcu gdje neki učenici nastavljaju obrazovanje i suradnje s Općom bolnicom Karlovac gdje se veći dio njih zapošljava. Nakon realizacije projekta otvara se mogućnost proširenja zdravstvenih strukovnih programa sukladno potrebama tržišta rada. Želja nam je uvesti i smjer Zdravstveno-laboratorijski tehničar koji je također deficitaran u Karlovačkoj županiji. Provodili bi obrazovanje, prekvalifikacije i osposobljavanje odraslih osoba, stručno usavršavanje profesionalnih osoba te znanstveno-istraživački rad u suradnji s Veleučilištem u Karlovcu i Općom bolnicom Karlovac. U svibnju slijedeće godine ističe već po drugi put građevinska dozvola i sada je već goruće pitanje kada će se osigurati sredstva za rekonstrukciju i dogradnju škole. Budući da se uskoro očekuje priljev sredstava preko raznih programa Europske unije vjerujem da naš Osnivač već sada čini sve kako bi mi bili slijedeći za koje će se osigurati sredstva. Procijenjena vrijednost zahvata je 40 milijuna kuna jer je potrebna prvo rekonstrukcija prizemlja i ojačavanje temelja, a onda nadogradnja dva kata te opremanje škole.

    Škola će se dograditi na dva kata. Sportska dvorana se neće širiti jer zadovoljava potrebe škole, a i ograničeni su veličinom zemljišta. Projekt rekonstrukcije i nadogradnje škole pripremio je arhitekt Ivan Kočevar, Arhiteka d.o.o. s  iz Karlovca.

    Odgovarajući na pitanje kada bi trebala započeti dogradnja i u kojem roku bi bila  završena, ravnateljica Medicinske škole je rekla:

    -Za sada nemam saznanja kada će točno započeti dogradnja, a isto tako mogu samo pretpostavljati da gradnja ne bi trebala trajati duže od dvije godine. Kada bude završena bit će funkcionalna i zadovoljiti standarde koje zahtijevaju zdravstvena zanimanja.