Novo predavanje članica karlovačke podružnice Hrvatske udruge žena u pravnoj profesiji

"Srijedom u pravu"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Redovna predavanja koje pravna struka unutar karlovačke podružnice HUZUPP-a  organizira u Karlovcu u projektu „Srijedom u pravu“  ovog mjeseca su bila na temu poslovno uvjetovanog  otkaza.  Predavanje je sukladno važećim propisima iz radnog prava i sudskoj praksi održala karlovačka pravnica Karolina Gojak. Tako je karlovačka pravnica Karolina Gojak na predavanju okupljenim članicama udruge govorila o razlozima zbog kojih poslodavac može donijeti odluku o poslovno uvjetovanom otkazu te koje su obveze poslodavca prilikom donošenja ove odluke, na koji način treba obrazložiti odluku, koja su pravila za izračun otpremnine te računanje trajanja otkaznog  roka za radnika, kao i koje obveze savjetovanja poslodavac mora ispuniti kako bi odluka o poslovno uvjetovanom otkazu bila zakonita. Naime, odluku o poslovno uvjetovanom otkazu poslodavac može donijeti iz gospodarskih, tehnoloških ili organizacijskih razloga. Svoju odluku poslodavac je dužan donijeti u pismenom obliku, istu je dužan obrazložiti, te jasno i nedvojbeno navesti koje su okolnosti dovele do otkazivanja ugovora o radu.  U slučaju poslovno uvjetovanog otkaza poslodavac je dužan radniku isplatiti otpremninu te poštovati tijek otkaznog roka u skladu sa zakonskim propisima, odnosno u skladu s odredbama kolektivnog ugovora, pravilnika o radu ili ugovora o radu.  Također, prije donošenja odluke o poslovno uvjetovanom otkazu poslodavac je dužan savjetovati se s radničkim vijećem, odnosno sindikalnim povjerenikom o namjeravanoj odluci, u protivnom će odluka o otkazu biti ništetna.

    Kod kolektivnog viška radnika, obveza savjetovanja s radničkim vijećem, odnosno sindikalnim povjerenikom nastupa u situaciji kada poslodavac procijeni da bi u razdoblju od 90 dana mogla prestati potreba za radom najmanje 20 radnika, od kojih bi temeljem poslovno uvjetovanog otkaza prestali ugovori o radu najmanje petorice radnika. U slučaju kolektivnog viška zakon propisuje da je poslodavac obvezan radničkom vijeću u pisanom obliku dostaviti odgovarajuće podatke o razlozima zbog kojih bi mogla prestati potreba za radom radnika, broju ukupno zaposlenih radnika, broju, zvanju i poslovima radnika za čijim bi radom mogla prestati potreba, kriterijima izbora takvih radnika, iznosu i načinu obračuna otpremnina i drugih davanja radnicima te mjerama koje je poduzeo radi zbrinjavanja viška radnika. O provedenom savjetovanju poslodavac je dužan obavijestiti i nadležnu javnu službu zapošljavanja te joj dostaviti sve naprijed navedene podatke.

    Kako je zaključno rekla koordinatorica karlovačke podružnice Marina Jarnjević, riječ je o životnim temama u kojima se može naći svatko od nas te je dobro znati koja su prava i obveze  u takvim situacijama, kao i prava i obveze poslodavaca. (b.o.)