Učenici koji upišu deficitarne instrumente za kojima postoji realna potreba na tržištu rada ( fagot, tuba, horna ili trombon) bit će oslobođeni plaćanja godišnje participacije u opremi programa

Snježana Mrljak: Glazbeno obrazovanje, zanimanje budućnosti

VIŠE IZ RUBRIKE

    Glazbena škola Karlovac je najstarija glazbena škola u Hrvatskoj i jedina umjetnička škola u Karlovačkoj županiji. Surađuje s brojnim udrugama, umjetničkim i amaterskim ansamblima i jedan je od nositelja kulturnih događanja kako Karlovca, tako i Karlovačke županije. O radu ove škole, broju učenika, aktualnoj temi ovih dana – upisima, interesu učenika, manifestacijama koje organizira, prostornim uvjetima, poteškoćama, ali naravno i planovima razgovarali smo s ravnateljicom profesoricom Snježanom Mrljak.

    -Mi smo si u proteklih pet godina zadali  zahtjevan razvojni plan s dva prioriteta: osnažiti nastavnički kadar i popularizirati odgojno-obrazovnu vertikalu umjetničkog obrazovanja.Raduje me da smo uspjeli u tome, a najbolji pokazatelj je porast broja napredovanja naših nastavnika u zvanja mentora i savjetnika i broj upisanih učenika. Od 65 zaposlenih nastavnika; 11 nastavnika napredovalo je u zvanje mentor, a pet u zvanje profesor - savjetnik. Uz brojne projekte i nagrade na državnim i međunarodnim natjecanjima s učenicima i to je još jedan pokazatelj da je riječ o sjajnim nastavnicima. Drugi prioritet je  ukazati na važnost i vrijednost umjetničkog obrazovanja od najranije dobi i usmjerenje mladih ljude prema akademskoj razini i brojnim zanimanjima kojima glazba jest ili može biti vrijedan temelj. Sve je veći interes mladih za upis u srednju glazbenu školu što nam govori da smo i tu uspjeli. Naša škola ima realne kapacitete za ukupno 500 učenika. Nije nam cilj povećavati tu brojku, već nastavni proces učiniti što kvalitetnijim i vidljivijim, rekla nam je na početku razgovora ravnateljica.

    Odgovarajući na pitanje o upisima, rokovima, interesu učenika, posebice za deficitarne instrumente kao i o tome za koje instrumente je najveći interes, Mrljak je rekla.

    -Interes za upise u Glazbenu školu je svake godine sve veći i moram priznati da smo i sami iznenađeni odličnim odazivom zainteresiranih budućih učenika u ovim okolnostima. Ove godine imamo jednu novost, a to je da smo prema preporuci naših nacionalnih orkestara usmjerili pažnju na deficitarne instrumente za kojima postoji realna potreba na tržištu rada već sada i u budućnosti. Iz tog smo razloga učenike koji se odluče upisati fagot, tubu, hornu ili trombon oslobodili plaćanja godišnje participacije u opremi programa.Svake godine neki drugi instrument bude u modi. Ove godine to su violina, truba i klarinet za koji već sad postoji velik interes. Povezujemo to s izraženim aktivnostima naših gudača i puhača te promociji za koju je između ostalog sigurno zaslužan i novoosnovani Simfonijski orkestar Glazbene škole Karlovac.  Naš Područni odjel Ozalj kao i svake godine upisuje violinu, harmoniku, tamburu i klavir. Stalna prisutnost naših učenika i nastavnika na svim kulturnim i javnim događanjima u gradu Ozlju dovode do zadovoljavajućeg odaziva novih učenika. Upravo traju prijave za upis u učenika u srednju školu za što je potrebno završiti šest razreda osnovne glazbene škole. Za one učenike koji kasnije odluče ući u svijet glazbe postoji pripremna škola u trajanju dvije godine nakon koje slijedi upis u srednju glazbenu školu. Naša „Glazbena gimnazija“ u školskoj godini 2020./2021. upravo upisuje drugu generaciju učenika i već sada imamo velik broj prijava. To je samo znak kako raste interes za zanimanja u području kulturne i kreativne industrije, ali i prepoznavanje odličnih uvjeta koje nudimo našim učenicima. Ove godine su prijave učenika stigle i iz drugih županija pa smo jako ponosni na činjenicu da se naša škola pozicionirala kao kvalitetan centar u umjetničkom obrazovanju. Moram naglasiti da samo sedam glazbenih škola u RH osim stručnih, provodi i općeobrazovno obrazovanje pa tu vidimo veliku priliku da u Karlovac privučemo kvalitetne učenike. „Glazbena gimnazija“ je zaživjela ove školske godine nakon 40 godina prekida i to smatram za jedan od naših najvećih uspjeha.

    Podsjeća da više informacija o upisima zainteresirani čitatelji mogu pronaći na mrežnoj stranici Glazbene škole Karlovac:  https://www.glazbena-ka.hr/

    Jedno od nezaobilaznih pitanja bilo je i ono vezano uz organizaciju, ali  i sudjelovanje učenika ove škole i njihovih profesora na najrazličitijim manifestacijama.

    -Prilagodili smo se novonastaloj situaciji koliko smo god mogli. Naši nastavnici i voditelji pojedinih projekata predano rade svoj posao i stoga smo većinu koncerata održali u prilagođenom obliku. Sjetimo se koncerta Karlovačkog komornog orkestra Glazbene škole Karlovac u Općoj bolnici Karlovac koji jedan od prvih kulturnih događanja u Hrvatskoj nakon epidemije. I dalje se održavaju koncerti „Kod mene doma“ svaki ponedjeljak i četvrtak u 19:30 sati na YouTube kanalu Glazbene škole Karlovac. Do sada je na spomenutim koncertima nastupilo više od 200 učenika i nastavnika, a kanal bilježi sve veću gledanost pa se pregledi broje u tisućama. Srijeda je rezervirana za „Koncerte s balkona“ pa šetači u parku ispred naše škole mogu uživati u zvucima klasične glazbe u 10 i 18 sati. Očekuju nas koncerti u sklopu Karlovac Piano festivala i Ljetne škole gitare kao i planirane aktivnosti povodom rođendana Glazbene škole Karlovac u listopadu, a obilježit ćemo i veliku obljetnicu 250. godišnjicu rođenja Ludwiga van Beethovena. Nadamo se da će se situacija u smislu epidemije smiriti i da ćemo sve planirane aktivnosti odraditi kako smo planirali.

    Ravnateljica karlovačke Glazbene škole Snježana Mrljak je komentirajući prostorne uvjete te moguće proširenje prostora kazala.

    -Vidjet ćemo što nam donosi budućnost. Produkcija Glazbene škole Karlovac kreće se preko 100 koncerata godišnje i zato je primjerena koncertna dvorana s pratećim sadržajima realna potreba. Sadašnja koncertne dvorana svojim kapacitetom od 80 mjesta nikako ne zadovoljava naše potrebe, a o tehničkim mogućnostima neću ni pričati.Problematika prelaska općeobrazovnih škola u jutarnju smjenu je još jedna prepreka jer nama znači rad u popodnevnim i večernjim satima pa i vikendom. Iz tog razloga javlja se potreba za većim prostorom. Oko prostornih planiranja smo u redovnom kontaktu s Osnivačem i nadamo se skorom rješenju. Karlovačka županija nam uvijek pruža punu potporu, naravno u skladu s ograničenim mogućnostima. Želja postoji, ali realnost je nešto drugo. Nama je ipak  drago da naši programi rastu i da mogu već sada ispuniti svaki prostor.

    Pored navedenog, osvrnula se na još neke od poteškoća u poslovanju.

    -Poteškoće u poslovanju bih nazvala izazovom jer je organizacija vertikale u glazbenom obrazovanju koja obuhvaća djecu od 5 godina sve do učenika solo pjevanja koji su ponekad u dobi do 25 godina vrlo zahtjevna. Složeno je uskladiti tjedni  raspored rada u individualnoj nastavi kroz 4 razine obrazovanja i 500 učenika. Ono što zaista stvara poteškoće je poimanje prioriteta i stvaranje uvjeta za rad. To ovisi o financijskoj potpori lokalne zajednice pa samim time nismo u istoj poziciji s razvijenijim sredinama i gradovima. Svejedno se trudimo nadoknaditi taj nedostatak kroz vlastitu aktivnost i prijave projekta na Javne pozive. Neke probleme smo tako riješili, a neki su tu još prisutni za sada - teško rješivi. Tu prije svega mislim na nabavku koncertnog klavira koji svojom cijenom premašuje naše financijske mogućnosti. Kvalitetan koncertni klavir je osnova svake koncertne djelatnosti i garancija vrhunskih kulturnih doživljaja. Iz tog razloga su mnoga i manja mjesta i sredine upravo nabavkom kvalitetnog klavira privukle poznate umjetnike i tako upotpunile odgojno obrazovnu, ali i turističku ponudu jer kreativna industrija ide i u smjeru kulturnog turizma.Nadam se da će najstarija glazbena škola i prva javna glazbena ustanova u Europi uskoro doći u posjed jednog takvog instrumenta. Zanimljivo je da je prilikom osnivanja naše škole 1804. godine tadašnji gradonačelnik s kolima i konjima išao u Beč po koncertni klavir jer je to bio preduvjet za rad škole.

    -Naši planovi su uvijek usmjereni prema kvaliteti obrazovanja učenika, istaknula je ravnateljica Snježana Mrljak i poručila.

    - Karlovačka županija je jedna od rijetkih koja u sustavu odgoja i obrazovanja nema plesne programe. U tom smislu smo već zatražili sve potrebne suglasnosti za otvaranje Odjela suvremenog plesa i nadamo se da će se to u skoroj budućnosti i ostvariti. Također, po uzoru na Grad Ozalj, Gradovi Duga Resa i Slunj te Općina Vojnić imaju želju za otvaranjem područnih odjela. Sve te navedene aktivnosti dovode do ostvarenja plana za jaku i kvalitetnu srednju umjetničku školu koja će tako biti dostupna učenicima cijele Karlovačke županije i šire.