Slaćanin: Ovdje su poginuli neprijateljski vojnici koji su bili spremni na agresiju

VIŠE IZ RUBRIKE

    Ovo je mirno okupljanje, nije prosvjed jer Srpsko narodno vijeće je odustalo od komemoracije za 13 poginulih neprijateljskih vojnika na mostu, poručio je predsjednik Udruge pripadnika Specijalne jedinice policije Grom, Josip Slaćanin. Kako je bilo i najavljeno na Koranskom se mostu okupilo više od 300 ljudi, a Slaćanin je dodao, svoje predstavnike imale su sve udruge iz Domovinskog rata s područja Karlovačke županije, a bilo je sudionika iz drugih krajeva Hrvatske

    -Ovo je podrška našem specijalcu Miši Hrastovu, jer da nije bilo njega Karlovac bi možda pao. Tih 13 neprijateljskih vojnika koji su poginuli na mostu 1991. su došli ovdje u uniformama i s oružjem u ruci. Svi znamo da su bili spremni na agresiju. Srpsko narodno vijeće svojim potezom i organizacijom komemoracije radi štetu i srpskoj zajednici u Hrvatskoj i Srbima, poručio je još Slaćanin.

    Govoreći o događaju na Koranskom mostu 1991. godine, a radi se o pokušaju ulaska naoružanih rezervista u Karlovac tijekom noći s 21. na  22. rujna, Slaćanin je podsjetio da se nije radilo o civilima nego o naoružanim vojnicima.

    -Mi smo dobili rat i mi smo pobjednici i smeta me kao i većinu građana koji su se tu skupili da SNV u svom priopćenu kaže da je huškačka politika bile jednaka s jedne i druge strane, a to nije istina. Istina je da smo mi bili žrtve, a oni su bili agresori. Mi smo se branili i Domovinski rat je bio obrambeni rat.  Znamo kako je bilo 1991. godine, s desne strane Korane i Kupe puno je hrvatskih sela i tamo je puno nevinih žrtava, civila, žena, djece i staraca ubijeno od strane Srba, četnika i JNA, dodao je Slaćanin.

    -Karlovac je grad u kojem su svi dobrodošli, bilo koje boje kože, bilo koje nacionalnosti  i vjeroispovijesti, rekao je predsjednik Udruge Grom, a potom i dodao:

    -Mi nemamo ništa protiv da se organiziraju mise i da se pale svijeće na groblju, ali je neprihvatljivo da se to čini na mostu koji je simbol otpora u Karlovu. Dakle podsjećam, došli su naoružani i u uniformi. Taj rizik ste prihvatili 1991. godine. Kad si obukao uniformu uzeo pušku u ruke pretpostavka je da možeš u tom ratu i poginuti. I mi smo obukli uniforme i uzeli puške i stali na branik domovine. Imali smo 20-ak i nešto godina i bili bi ljepše da smo šetali i kupali se na Foginovom, ali prisili su na rat.

    Osim brojnih branitelja ovom mirnom okupljanju pridružio se i Željko Sačić, ratni zapovjednik Specijalne policije, a sada saborski zastupnik Domovinskog pokreta. Komentirajući najavljeni pa otkazani komemorativni skup Srpskog nacionalnog vijeća, Sačić je naglasio da se time želi izjednačiti agresora i žrtvu.

    - Ne osporavamo da svatko može za svojom obitelji žaliti i to je apsolutno razumljivo. Međutim da na mostu stvaraju table kao da su tu poginuli srpski junaci od ustaške ruke, nikad to nećete napraviti. Hrvatski se narod se mora dići iznad toga. Političke dogovore Pupovca i Plenkovića stavimo sa strane. Ovo je naša povijest i ona mora biti definirana kako to Ustav Republike Hrvatske govori, kako to piše Deklaracija o Domovinskom ratu, kako to naši heroji koji su branili i žrtvovali svoje živite svjedoče i revizije povijesti nema. Neka žaluju, ali hrvatsku povijest i sadašnjost neće mijenjati, poručio je Sačić.

    Foto: Igor Čepurkovski