Sanitetski radnici ostavljeni na marginama, traže svoja prava bijelim štrajkom

VIŠE IZ RUBRIKE

    Vozači, medicinske sestre i tehničari u sanitetskom prijevozu su u bijelom štrajku. Njihova problematika traje od 2011. godine kada se Hitna medicinska pomoći izdvojila od Sanitetskog prijevoza. Tada su vozači hitne ostali na koeficijentu 0,95, a sanitetskom prijevozu je koeficijent snižen na 0,77.

    -To je bilo vrlo loše odvajanje. Nama su se dodijelili i hitni prijevozi, iako ministar Beroš tvrdi da tome nije tako. Ne znam kako onda okarakterizirati vožnju pod svjetlosnom i zvučnom signalizacijom, prolazimo na crveno svjetlo, reanimiramo pacijenta u vozilu, vozimo osobe u raznim stanjima. To je sada kulminiralo. Mi to ne želimo više raditi. Po pravilniku i ne trebamo, no i dalje nas sile da to radimo, prijete negdje i otkazima. Čak nakon podizanja ovoga bijelog štrajka u nekim domovima zdravlja se radnici preraspodjeljuju i vrši se pritisak na njih, kazao nam je povjerenik Sindikata medicinskih sestara i tehničara zajedno, Tomislav Cerovac.

    Cerovac je istaknuo da u bijelom štrajku vozači saniteta neće raditi hitne prijevoze pacijenata kao do sada jer im to nije ni dozvoljeno Pravilnikom o sanitetskom prijevozu i Zakonom o sigurnosti na cestama.

    -Po Pravilniku sve prijevoze ćemo voziti 24 sata nakon njihova naručivanja, odnosno 24 sata unaprijed naručuju se prijevozi do 150 kilometara, 48 sati unaprijed od 150 kilometara. Prijevoze hitnih pacijenata iz bolničkih ustanova s doktorima i sestrama ćemo raditi, ali bez svjetlosne i zvučne signalizacije, bez prolaza kroz crveno i nećemo prekoračiti propisanu brzinu kretanja vozila. Što se COVID pacijenata tiče, njih ćemo voziti kao i do sada.

    Djelatnici su ministru Viliju Berošu pokušali ukazati na probleme, no kako Cerovac kaže, on za njih nema sluha.

    -Suludo je da u 21.stoljeću moramo tražiti svoja prava kroz najavljivanje štrajka koji obuhvaća vožnju po zakonu. I još veći paradoks. Nakon što smo to objavili, dobivamo pritiske ravnatelja i bolnica. Sile nas da vozimo protuzakonito. Imamo potpis iz 2018. godine tadašnjeg zamjenika ministra zdravstva Vilija Beroša koji nam obećava da će riješiti problem jer mi nismo prepoznati i nalazimo se na marginama, s nama radi tko što hoće, mi smo u sustavu pod "ostalima." Ministar Beroš je u medijima rekao da on podržava našu borbu i da zna da nam treba povećati koeficijent,  ali ujedno da ne možemo imati plaće kao hitna, što mi i ne tražimo. Napomenuo je da hitna više radi, da je njihov posao stresniji te da mi ne prolazimo kroz crveno. Samim time je rekao da ne kršimo prometne propise i ne vršimo hitne prijevoze.

    Beroš je napomenuo i da je osnovana radna skupina koja rješava problematiku koeficijenta te da su usuglasili sve strane na koeficijent od 0,90, za što Cerovac tvrdi da nije istina. Prema njegovim riječima taj je koeficijent dodijeljen, a ne usuglašen.

    -Koeficijent 0.90 je najmanje što se može napraviti. S time bismo bili zadovoljni i riješili bismo sanitetske prijevoze, ali još uvijek ostaje pitanje hitnih prijevoza koje radimo, kaže Cerovac.

    Podršku djelatnicima u ovome štrajku dala je Udruga za zaštitu dostojanstva i jednakosti pacijenata Dignitas.

    -Ako je zadovoljno medicinsko osoblje, onda će zadovoljni biti i pacijenti. Sanitet je od velike važnosti za sve pacijente, oni su im na usluzi svakodnevno. Moramo u obzir uzeti da postoji veliki broj kroničnih bolesnika, pogotovo u Karlovačkoj županiji gdje oni ovise o sanitetu i tri do četiri puta tjedno te bez toga oni ne bi mogli provoditi terapiju ili rehabilitaciju. Nadamo se da će Ministarstvo imati sluha i da će doći do dogovora. Najgora opcija bila bi da nastupi pravi štrajk, odnosno da oni rade sa svega 30 posto kapaciteta što znači da bi naši pacijenti čekali 7 do 8 sati što je nedopustivo. Slat ćemo dopise i prema Županiji da se osigura još nekoliko timova saniteta jer smatramo da povećanje ide na korist pacijenata, kazala je predsjednica Udruge Marina Novaković Matanić.

    Dodajmo ovdje da su u ovaj štrajk iz Karlovačke županije uključeni Dom zdravlja Karlovac i Dom zdravlja Duga Resa.

    Bijeli štrajk će trajati do ispunjenja uvjeta, a do tada nastavlja se vožnja po pravilima i zakonima.