Zašto baš grad Karlovac? To je grad koji se nalazi u parku, grad koji provodi brojne projekte iz fondova EU, a posebno surađuje sa drugim državama na pitanju Interreg programa, rekla je ministrica Nataša Tramišak
Sadnjom stabala obilježena 30. godišnjica Interreg programa
VIŠE IZ RUBRIKE

Interreg program prekogranične suradnje u EU se provodi već 30 godina. Ovaj jubilej obilježen je danas i u Karlovcu. Na obilježavanju su bili ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak i voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Ognyan Zlatev te su zajedno s predstavnicima Karlovačke županije i Grada Karlovca kao i s ravnateljem Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) Julijem Domcem, zasadili 10 stabala Ulici B. Kašića.
-Ovaj simbolični čin zapravo znači razvoj, projekte, buduću suradnju. Konkretno ovdje govorimo o Interregu IPA Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora. Zašto baš grad Karlovac? To je grad koji se nalazi u parku, grad koji provodi brojne projekte iz fondova EU, a posebno surađuje sa drugim državama na pitanju Interreg programa. Želim uspjeh u budućim projektima koji se provode, posebno projektima po pitanju Zelenog pana, održivog okoliša i svega što je bitno za daljnji rad, razvoj i napredak grada Karlovca i Karlovačke županije, poručila je ministrica, a ujedno je Interreg program ocijenila uspješnim.
-Kad govorimo konkretno o Interreg IPA programu Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora, od 67,25 milijuna eura, koliko je bilo dostupno u ovom programskog razdoblju, ugovoreno je već 47 programa koji su u tijeku i imamo još osam projekata za ugovoriti, tako da mogu reći da je vrlo uspješan program i vrlo uspješna suradnja. Hrvatska je u ovom programskom razdoblju 2014.-2020. napravila značajan iskorak po pitanju i korištenja obnovljivih izvora energije, ali i energetske učinkovitosti. Brojni su projekti energetskih obnova, kako u zgradama javnog sektora tako i u proizvođačkim industrijama. Novo programsko razdoblje 2021.-2027. zapravo će osigurati dodatan financijski impuls da nastavimo razvijati projekte po pitanju Zelenog plana, ali cjelokupne digitalizacije društva.
Julije Domac iz REGEA-e je napomenuo da ova agencija provela 22 Interreg projekta.
-Zadnji projekt je upravo u tijeku i krajem mjeseca očekujemo puštanje u pogon nove kotlovnice na biomasu u Ogulinu. To je pravi smisao Interreg projekata gdje Republika Hrvatska koja pripada europskoj obitelji ne samo da financira aktivnosti i projekte koji su važni nego i pronosi te europske vrijednosti i znanje hrvatskih stručnjaka u susjedne zemlje, istaknuo je Domac te se osvrnuo i na novu financijsku perspektivu.
- Apsolutno smo spremni i za novu perspektivu. Hrvatska ima, nakon ovog pripremnog razdoblja, stručnu bazu, dovoljan potencijal stručnjaka koji se mogu uključiti u projekte Zelenog plana, zelenog oporavka i mi tu možemo nešto ponuditi i Europskoj uniji.
Voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Ognyen Zlatev također je istaknuo važnost ulaganja u zelene projekte.
-Bitno je da će 37 posto svih investicija u novom razdoblju, koje se zove „Iduća generacija EU“, biti za ulaganje u zelene projekte. Zato je bitno da i Hrvatska pripremi svoje projekte za zelenu i digitalnu tranziciju. Cilj je Europske komisije da do 2050. Europa postane klimatski neutralna.
Zamjenica župana Vesna Hajsan Dolinar kazala je da je u županiji ukupno provedeno 18 Interreg projekata ukupne vrijednosti 26 milijuna kuna.
- Zadnji značajni su 2,4 milijuna kuna vrijedan u Dugoj Resi i ovaj koji sada provodimo vrijedan tri milijuna kuna na području Ogulina. Karlovačka županija je spremila 30 projekata za Fond za oporavak, koje smo poslali Ministarstvu regionalnog razvoja. Tih 30 projekata svi imaju građevinske dozvole, završenu projektnu dokumentaciju i spremni smo kao županija za novu perspektivu i s više projekata, nego što će biti raspoloživih sredstava. Prioritet su oni projekti koji su usmjereni prema ljudima. Reći ću jedan primjer, a to je zasigurno energetska obnova bolnice Ogulin koja je vrijedna 40 milijuna kuna, a i projekti kao što su internet, sustav obrane od poplava, dogradnja škola za rad u jednoj smjeni…, napomenula je Hajsan Dolinar.
U Karlovcu je provedeno pet Interreg projekata, koji su ukupno vrijedni 70 milijuna kuna, od kojih je u samo u Karlovcu bilo oko 7,5 milijuna kuna. Dva milijuna su plaće onih koji su radili na projektu, vrijednost opreme je dva milijuna kuna, a sam Grad je morao je osigurati 500.000 kuna, kako je pojasnio gradonačelnik Damir Mandić. Posebno je istaknuo posljednji projekt koji se provodi Fortitude.
-Valja istaknuti Interreg koji je upravo u tijeku. Iz Hrvatske su uključeni Šibenik i Karlovac, iz Bosne i Hercegovine Banja Luka i iz Crne Gore Općina Bar i Općina Herceg Novi. Radi se o programu koji povezuje utvrde u ovim gradovima. Kod nas je to Stari grad Dubovac. Vrijednost na razini grada Karlovca je više od milijun kuna, onog dijela koji ćemo dobiti osim opreme koja bi trebala doći na Stari grad Dubovac za organizaciju nekih manifestacija. To je audio i video oprema. Tu je jedna manifestacija koja će biti zajednička za sve utvrde, jedan dan u tim utvrdama i naša je želja da posljedica tog Interrega bude i tradicionalni dan utvrda u tim gradovima.
Kako je na danas istaknuto u sklopu programa Interreg IPA CBC Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora, provode se projekti Renew Heat i Wood Key.
Ukupna vrijednost oba projekta iznosi 13.596.666 kuna, od čega 7.659.803 kuna iznosi udio REGEA-e i Karlovačke županije. U sklopu projekta Renew Heat u Hrvatskoj je ugrađena kotlovnica u Srednju školu Duga Resa, a u sklopu projekta Wood Key trenutno je u izgradnju zajednička kotlovnica za Osnovnu školu Ivana Brlić Mažuranić i Obrtničku i tehničku školu Ogulin. Oba projekta ostvaruju značajne financijske uštede, koriste obnovljive izvore energije te potiču ekonomiju i suradnju na lokalnoj razini i prekograničnom tržištu.