Županijski vijećnici postavili 30-tak pitanja; izdvojili smo ono o problemima koje uzrokuje rad HE Lešće te mogućim rješenjima

S Aktualnog sata Županijske skupštine

VIŠE IZ RUBRIKE

    Nakon ljetne stanke, danas su se u klupe vratili i vijećnici Županijske skupštine. U Aktualnom satu županijske dužnosnike, pročelnike te ravnatelje ustanova i tvrtki propitivalo je 15 vijećnika, postavivši im tridesetak pitanja. Izdvojili smo pitanje vijećnice Vlatke Krizmanić iz Možemo!

    -Krajem osmog mjeseca bio je prosvjed vezan uz rad i probleme koje uzrokuje  HE Lešće. Županica je na prosvjedu izjavila da postoji 10 mogućih rješenja, koja su to?

    U opširnom odgovoru županica Martina Furdek Hajdin je najprije rekla:

    -Apel od svih posljedica koje nastaju uslijed rada HE Lešće postoji od strane i mene osobno, tada kao pročelnice u Gradu Karlovcu, još od 2012. godine. Kako HE radi gospodarsku djelatnost proizvodnje električne energije, svjesni smo da stvara i one posljedice koje nisu dobre. Dakle, od same erozije obale, promjene flore i faune u samoj rijeci, od toga da se stvaraju klizišta, da se uništavaju prometnice  do toga da su se nažalost ugrozili i ljudski životi i ljudsko zdravlje. I to je ono što mi kao građani ove županije ne želimo. Isto tako smo svjesni da nemamo dostatnu električnu energiju i da ju Hrvatska u pojedinim periodima mora uvoziti te da treba koristiti i svoje resurse. Posebno se treba naslanjati na mogućnosti koje nam danas daju obnovljivi izvori energije, posebice sunčeva energija. Što se tiče rada HE Lešće, mi smo dolaskom u Županiju, posebno pojačali apele prema nacionalnim institucijama. HE Lešće je vlasništvo HEP- a koji je bio i investitor, a rijeka Dobra je na upravljanju Hrvatskim vodama. Mi kao Županija nemamo neposredne mehanizme da to mijenjamo, ali možemo biti uporni i argumentirani da ukažemo na probleme koje imamo kao lokalna zajednica. U jesen 2018. bili smo na lokaciji sa predstavnicima i HEP-a i Hrvatskih voda, a rezultat tih obilazaka i naših apela bio je taj da je ta točka bila na sjednici hrvatske Vlade održane u Karlovcu 6. prosinca 2018. Tada smo svi i dobili zadatak da se bavimo tim problemom. Hrvatske vode su nositelj dokumenta, HEP sufinancira njegovu izradu dok je Karlovačka županija supotpisnik tog sporazuma i dio je tima koji na tome radi, ali u svojstvu zainteresirane lokalne zajednice, kazala je.

    U okviru proračuna ne postoje sredstva Županije koja su uložena u izradu dokumenta. Ono što želimo, nastavlja županica, je to da ovaj dokument postane stručna podloga za ugradnju u Prostorni plan Karlovačke županije. Iznijela je i moguća rješenja:

    -Radi se u biti o četiri varijante koje imaju svoje podvarijante. Jedna se odnosi na režim rada koji se može mijenjati. Druga se odnosi na zahvate u koritu ili obalama da se spriječi erozija tla te da se podižu pragovi na slapištima. Treća i četvrta varijanta se vežu na izgradnju novih građevina na rijeci Dobri ili nove građevine. One imaju svoje podvarijante. Na sastanku u resornom ministarstvu razgovarali smo o predloženim rješenjima te zaključili da  postoje tri koja su najkvalitetnija. Upravo ta rješenja uključit ćemo u stratešku procjenu utjecaja na okoliš koju radimo u okviru Izmjena i dopuna Prostornog plana Karlovačke županije, dok će u okviru ugovora koji je već potpisan i radi se, sam izrađivač Elektroprojekt morati raditi Studiju izvodljivosti.

    Dokument će biti u javnoj raspravi već do kraja ove godine, rekla je županica i zaključila.

    -Načelo našeg rada je održivi razvoj. Imamo obvezu voditi računa što ćemo ostaviti našoj djeci za budućnost.