Steakovi porcijaši i autorski burgeri iz Đurine hiže bit će na meniju poznatog restorana uz Kupu

Reshetka International stiže u Karlovac u restoran Kvaka

VIŠE IZ RUBRIKE

    Niti nedavno popuštanje mjera nije ugostiteljima bitno popravila situaciju, bar kako oni kažu. Vjerojatno je to i razlog da dio njih nije niti otvorio i uveo prodaju „za van“. Restorani su i prije toga imali mogućnost prodaje i dostave hrane, ali niti svi restorani nisu koristili tu mogućnost.

    Jedan od njih je i restoran Kvaka koji još uvijek ne radi. No, vrijeme kad se ne radi Renata Grubešić, koja je trenutno u zakupnica jednog od kultnih karlovačkih restorana vrijeme je iskoristila za novu poslovnu suradnju i za proširenje svoje ponude. Naravno kad se restorani otvore.

    Novina koja se će se naći na meniju Kvake su steakovi, o dogovor o suradnji već je gotovo postignut s jednim od najboljih mesnih restorana u Hrvatskoj – Đurinom hižom iz Varaždinskih Toplica.

    Naime, na Kvaki smo razgovarali s vlasnikom Đurine hiže, Nikolom Božićem, a kako je rekao, glavni razlog dolaska u Karlovac i na Kvaku je  Reshetka Internacional. Radi se o mobilnom Street food programu njegovog obiteljskog brenda Đurina hiža.  Reshetka je dobro poznata posjetiteljima Zagreb Burger festivala, a njihovi burgeri redovito osvajaju nagrade na festivalima.

    Osim po burgerima, poznati su i po steakovima, a upravo taj dio njihove ponude Renata Grubešić želi ponuditi Karlovčanima.

    -Renata je prepoznala našu i kvalitetu i priču i Reshetka se po prvi put počinje baviti distribucijom proizvoda od mesa, pripremljenog kod nas u bazi u Đurinoj hiži i ove godine smo suradnju dogovorili s četiri restorana u Hrvatskoj, od kojih je jedan i Kvaka.  Krećemo sa suradnjom čim nas otvore, s  bazičnom ponudom koju dogovorimo Renata i ja. To će biti steakovi porcijaši i jedan od naših poznatih burgera, kaže Božić.

    Dodaje da su svi burgeri su autorski, svaki ima svoj umak i svoje meso i sve se to priprema u Đurinoj hiži, a za koje će recepte dobiti i Renata Grubešić.  Za Karlovčane će biti napravljena i gratis prezentacija. Nikola najavljuje dolazak s grillovima i pop-up druženje uz Kupu.

    -Svo meso koje koristimo u svojim proizvodima je meso hrvatskih farmi iz kontroliranog uzgoja. Na žalost još uvijek ne iz free range uzgoja, ali radimo na tome. Naš restoran je potpuno orijentiran prema mesu. Sami obrađujemo meso, odležavamo ga, mariniramo i nudimo u svom restoranu, a sad ćemo to raditi i za naše partnere iz Kvake i za još ova tri restorana.

    Renata Grubešić kaže da ju je na ovu suradnju potakla činjenica da ovakve ponude u Karlovcu nema.

    - Tu sam vidjela jedan manjak asortimana u odnosu na druge restorane. Ne želim biti nikome konkurencija, iako je ona ponekad i zdrava. No, Karlovac je mali i ako svi radimo isto to nije dobro. Moja je želja da se malo odmaknemo od lignji s Kvake.  U ovom sam restoranu osam godina, a on postoji 58 godina i činjenica je da je poznat po lignjama, ali moja je želja da ponudimo nešto novo.

    Kako kažu Renata i Nikola, funkcija ugostitelja nije samo isporučivati ljudima hranu.

    - Naša je misija da i preodgajamo ljude da im nudimo nove priče, nove okuse, a s tim dižemo gastronomiju na viši nivo.

    Tu se dotičemo priče o lockdownu i ugostiteljima. Naime, Nikola Božić je osnivač i potpredsjednik Udruge ugostitelja kontinentalne Hrvatske.

    -Iskreno hrvatska gastronomija je umrla sa ovim mjerama. Prolazit će „trovači“ i rijetki uporni koji žele ustrajati. Nadao sam se da će se suprotno dogoditi, ali s ovim mjerama se pogodovalo ekipi koja radi splačine, mišljenja je Božić.

    Razlog za osnivanje Udruge je što ugostitelji s kontinenta u cijeloj priči oko mjera nemaju svoj glas.

    -Glavni razlog osnivanja udruge je taj da se kasnilo s isplatom potpora za zaposlene više od 30 dana. Nismo dobivali nikakve informacije niti o rokovima isplata niti o rokovima zatvaranja, sve je bilo stihijski i na brzinu. Država je sebe zaštitila na neki način, da ljudi ne odlaze na burzu, a to su nama stavili na teret. Da bismo uopće dobili potporu moramo na vrijeme isplatiti plaću. Tako da ja morao posuđivati novce za plaće jer nemam izvore prihoda, napomenuo je Božić.

    No, borba ugostitelja nije samo s državom, napominju da imaju i druge probleme.

    -Osnovni cilj udruge u ovoj fazi je dobiti ono što nam pripada, a to je obeštećenje. To je onaj dio koji se tiče države, drugi naš cilj je riješiti probleme s dobavljačima. Neke od nas su dobavljači jako oštetili. Nitko ne poštuje bilo kakve dogovore i isplate. Dakle kad se otvori tržište, fokus nam je na tome da zaštitimo sebe, struku i svoja prava, svoj novac.

    U budućnosti će se Udruga baviti seminarima i edukacijama, jer imamo zaista stručne ljude. Primjerice naš je član i jednini mesni somelier u Hrvaskoj Alan Meniga, dodao je Nikola Božić.

    Napomenuo je da u problemima nisu samo ugostitelji, posebice oni koji se bave pripremom i prodajom hrane, to povlači i ljude koji su vezani uz poslovanje restorana, to su vinari, sirari, pršutari…

    -Ubili su ne samo ugostiteljstvo nego i hrvatsko selo, zaključuje Božić.