Konferencija za novinare Vodovoda i kanalizacije

Radovi u Zagrebačkoj, ispiranja cjevovoda, prikupljaju se dokazi o oštećenjima u Zvijezdi

VIŠE IZ RUBRIKE

U Zagrebačkoj ulici u tijeku su radovi izmjene vodovodnih cijevi, a na gradilištu je danas održana konferencija za novinare Vodovoda i kanalizacije, odnosno direktor Miroslav Vukovojac izvijestio je i  ostalim aktivnostima VIK-a.

-Na ovoj dionici, od križanja s Ulicom Ilovac do križanja s Orlovačkom radi se na polaganju cijevi magistralnog voda 1.300 metara, promjera 225 milimetara. Također stavljamo zasunske komore i vodoopskrbne cjevovode u dužini od 1.000 metara. Ovime povećavamo kvalitetu života, a s druge strane radimo na sigurnosti i radimo na tome da se smanjuju gubici, a istovremeno da se smanje i zamućenja. Radovi teku jako dobrim intenzitetom i gotovost polaganja magistralnog voda je 75 posto, a vodoopskrbnog cjevovoda 85 posto, znači ostaju još priključci i zasunske komore. Vrijednost radova od strane Vodovoda je 400 tisuća eura, radovi su počeli krajem prosinca i završetak se očekuje unutar 150 dana. Radove izvodi tvrtka Aquaterm, kazao je Vukovojac.

Podsjetio je da je najavio da će umjesto krpanja cjevovoda biti izmijenjene cijele dionice na kojima je zabilježen veći broj pucanja. Takva jedna zamjena već je počela u Priselcima.

-Krenuli smo sa zamjenom kompletne dionice od 420 metara. Izvedeno je oko 350 metara, s time da nam ostaje priključak dvadesetak domaćinstava. Krenuli smo krajem prvog mjeseca i očekujemo da će do kraja drugog mjeseca sanacija završiti. Na tom mjestu su bila 22 kvara ili zakrpa, s tim kvarovima rade se udari na mrežu, a događaju se i zamućenja, pojasnio je direktor VIK-a.

Miroslav Vukovojac se osvrnuo i na zamućenja vode i najavio da će se i sljedećih dana ispirati cjevovodi.

-Radit ćemo ispiranja cjevovoda od križanja Ulice Luščić sa Kružićevom prema Mažuranićevoj obali 17. To je dužina oko 1.300 metara, to će se raditi u jutarnjim satima, od 8 do 12 sati. Dosta je dugačak taj cjevovod i kod ispiranja postoji mogućnost zamućenja i pada tlaka u mreži, no ne znači da će građani bez opskrbe vodom. Ispiranje počinje sutra 12. veljače, nastavljat će se 13. i 14. veljače ispiranje na dionicama na Dubovcu i u Novom centru, rekao je Vukovojac i zamolio građane za razumijevanje. Ponovio da se zamućena voda ne pije i da se obavijesti VIK na broj 0800 400 047.

Na pitanje postoji li nadzor radova u Zvijezdi, direktor VIK-a odgovorio je potvrdno i dodao da je održan sastanak s nadzornim tvrtkama i pravnom pomoći koja je potvrdila da nadzor postoji i dalje.

-U razgovoru s njima potvrđeno je da su i oni svjesni toga i da nije prestala njihova odgovornost, naglasio je Vukovojac te kazao da dobro surađuje s nadzorom, a na ono što se događalo ranije ne može utjecati.

O oštećenjima kuće u Kukuljevićevoj Vukovojac je rekao da je posjetio Ivšiće, čiji je stan oštećen.

-Vlasnik je rekao da se iskapanjem kanala nije dogodilo urušavanje, nego tek kasnije kad se išlo s vibracijom, kod nasipavanja pijeska i zatrpavanja je došlo do pomicanja tla. Razgovarali smo s nadzorom i oni su mišljenja da je moguće da se to zbog toga dogodilo.

Što će biti sa tzv. Velikom vojarnom koja je počela predstavljati ozbiljnu opasnost i strahuje se od njezina urušavanja, pitali su novinari te je li to odgovornost VIK-a.

-Ta zgrada je prije bila u takvo stanju koliko mi se čini i bila je postavljena zaštita na vijencima da nekome ne padne na glavu. Kad smo vidjeli što se događa, gradonačelnik je pozvao građevinsku inspekciju. Postupanje je bilo i ranije. Tražili smo od konzervatora, zbog takvog stanja zgrade, da se ona na neki način riješi. Međutim, konzervatori nisu dozvolili rušenje, Ministarstvo isto nije dozvolilo rušenje i ostala je situacija takva kakva je. Sad kad izađe inspekcija postupat će se dalje po tome, jer mi zbog konzervatora ne možemo ništa napraviti, odgovorio je Vukovojac.

Nadoknada štete, sanacija oštećenih objekata i danas su bili tema konferencije. Direktor VIK-a je kazao da je održan sastanak i s Inicijativom građana i izvođačem.

-Nama je u cilju da se građani vrate u svoje objekte, da budu zadovoljni i da se cijela ta priča zatvori. Zajednički smo gradonačelnik i ja išli prema izvođaču u vezi polica osiguranja i da izvođač sanira tu štetu. Na taj dopis očitovao se GIP Pionir i traže od nas da dostavimo dokaze da su oštećenja nastala i da će oni na temelju toga očitovati i postupati dalje. Mi smo sad u prikupljanju dokaza, djelatnici VIK-a skupljaju tu dokumentaciju i fotografiraju, radimo zapisnike i to će biti dostavljeno GIP-u, istaknuo je direktor VIK-a.

Pojasnio je da su neka oštećenja dokumentirana, a neka nisu i da se zapravo sad utvrđuje zadnje stanje objekata.

Pitanje postavljeno Miroslavu Vukovojcu bilo je i koliko je oštećenih objekata u Zvijezdi, jer Inicijativa građana barata brojkom od 56, a on kaže da ih nema toliko oštećenih.

-Imamo po nekoliko prijava po istoj adresi. Imamo 70-ak prijava, sli to je više prijava po istoj adresi. Jače oštećeni objekt što se zna su Kamod, Veleučilište, Haulikova itd., a ukupno je negdje oko 45, odgovorio je.