Duduković: Mislim da je sazrjelo vrijeme da se jednom žrtvi vjeruje, da se procesi ubrzaju, da nemamo ovakvih maski na licu i smrtovnica

Puštanjem preko 100 crnih balona obilježen Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

VIŠE IZ RUBRIKE

    Puštanjem u zrak preko 100 crnih balona, koliko je ubijeno žena u proteklih pet godina u Hrvatskoj, te nošenjem crnih maski danas je Ženska grupa Karlovac „Korak“ na Trgu Matije Gupca obilježila Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Kao što je poznato 1999. godine na današnji dan su na Općinskom sudu u  Zagrebu ubijene tri žene.

    -Želimo da tog nasilja nema i zato moramo dati do znanja javnosti da smo tu i da možemo pomoći svim ženama koje trpe nasilje. Problem je što je u slučaju kada je žena ubijena, sudstvo jako sporo, što se sve sporo događa i žena uvijek mora dokazivati da je žrtva. Mislim da je sazrjelo vrijeme da se jednom žrtvi vjeruje, da se procesi ubrzaju, da nemamo ovakvih maski na licu i smrtovnice. Problem je što nam i djeca odrastaju u takvim nasilnim obiteljima i u startu, od početka odgajamo buduće nasilnike jer ta djeca ne znaju drugačije reagirati na bilo koji problem, nego nasiljem. Većina žena u Hrvatskoj, upravo su ubijena od nasilnika. Jednom moramo progledati i shvatiti da živimo u društvu gdje nasilje još uvijek nije na prvom mjestu i nema prvenstvo rješavanja, izjavila je predsjednica „Koraka“ Mirjana Duduković te dodala.

    -Žena kada prijavi nasilje, onda to sve dugo traje. Još uvijek nemamo u Hrvatskoj skloništa u svim županijama i ono što ih ima – nedostatno je. Za sada ima sedam tajnih skloništa koje vode nevladine udruge. Žao mi je što svi poistovjećuju domove za odrasle sa skloništima. Naravno, takvih je puno više, ima nas 19 zajedno, tako se uvijek govori. Međutim sedam je skloništa – drugo nisu skloništa.

    Odgovarajući na novinarsko pitanje je li koronakriza utjecala na porast obiteljskog nasilja te komentirajući posljednji slučaj ubojstva žene u Cetingradu Duduković je kazala:

    -Veliki je problem kada se to dogodi; mislim da je onda bespredmetno uopće raspravljati tko je kriv. Krivi smo svi koji nismo pružili zaštitu toj ženi i djeci. Trebamo krenuti od samog početka. Ništa ne znači zabrana prilaska, ako to nema kontrole. Ne vrijedi da se zove ženu i pita da li on krši mjeru. Onaj koji je izdao mjeru treba i kontrolirati dali se ona provodi. Korona virus nam je zadao velike probleme, posebice ženama koje trpe nasilje. U takvim prilikama ženama je problem  prijaviti nasilje budući da su u zatvorenom stanu ili kući, zajedno s nasilnikom, a ne zna što će se dogoditi kada ga prijavi. Hoće li imati mjesta do ode u sklonište, hoće li joj netko vjerovati i hoće li biti sigurna. U zadnje vrijeme i centri i policija traže smještaj za žene u skloništu što dokazuje da nasilja ima i da je povećan broj. Ima manji broj dolazaka u savjetovalište zbog postojećih mjera, no na SOS telefonu ima više poziva. Od početka koronakrize, dakle u šest mjeseci, bilo je preko 300 poziva. Obično bude dva do tri poziva dnevno, ali u mjesecu se dogodi da više puta zove ista žena, navela je.

    Iznijela je i podatak da u današnje vrijeme sve više na scenu stupa ekonomsko nasilje budući su žene koje trpe nasilje većinom nezaposlene i ovise o partnerovoj plaći.

    Inače, u 2020. godini ubijeno je pet žena od strane partnera, od ukupno počinjena 24 ubojstva u Hrvatskoj do danas.

    Obilježavanju Nacionalnog dna borbe protiv nasilja nad ženama pridružile su se i predstavnice Grada Karlovca i Karlovačke županije.