Robert Franjković, direktor atletske utrke "12. Karlovački cener"

"Prošle godine smo ukupno imali nekih 1.200 sudionika, a ove godine mogli bi imati 1.500 trkača"

VIŠE IZ RUBRIKE

Karlovački cener

Popularna karlovačka cestovna atletska utrka bit će održana u petak, 14. lipnja, dan ranije na rasporedu je "Karlovačka milja", organizator je Atletski klub "Maraton 2000" iz Karlovca, a direktor utrke je Robert Franjković

Dvanaesto izdanje atletske utrke na deset kilometara "Karlovački cener" bit će održano u petak, 14. lipnja na prostoru kod Sportske dvorane na Rakovcu, gdje će biti start i cilj, a dan ranije na rasporedu je "Karlovačka milja". Prvi "Karlovački cener" održan je 2013. godine, a od tada je rastao i postao je jedan od značajnijih i masovnijih sportskih događaja u gradu na četiri rijeke. Svjetska atletska federacija dodijelila je utrci status "World athletics road bronze label race" te je utrka u kalendaru Svjetske atletske federacije. U tijeku su pripreme za ovu godinu, očekuje se veliki broj sudionika, a broj prijava je već sada iznad očekivanja. Organizator je Atletski klub "Maraton 2000" iz Karlovca. Zbog radova u gradu staza će imati i ove godine nekih preinaka, ali će i dalje biti atraktivna i brza. O svemu tome razgovarali smo s direktorom utrke "12. Karlovački cener" Robertom Franjkovićem.

Koji su osnovni podaci vezani uz ovogodišnje izdanje manifestacije?

-Ove godine znači "12. Karlovački cener" ima dodatak u principu "World athletics road bronze label race", ali to već ima nekoliko godina od kada smo u kalendaru Svjetske atletske federacije kao prva utrka u Hrvatskoj s tim statusom. Termini su 13. i 14. lipnja, četvrtak i petak, program je standardan. "Karlovačka milja" i dječja utrka bit će u četvrtak poslije podne. "Karlovačka milja" počinje u 18 sati, a dječja utrka odmah nakon toga, u 18 sati i 30 minuta. Prijave za "Karlovačku milju" normalno su već otvorene, prijavljuje se putem interneta, za dječje utrke standardno nije se potrebno prijavljivati prije. U petak je glavni događaj, prvo elitna utrka na deset kilometara, a onda utrka građana, dakle elitna utrka je u 19 sati i 30 minuta, a utrka građena od 20 sati i 30 minuta.

Organizator je tvoj Atletski klub "Maraton 2000", kako ide prijavljivanje za "Karlovački cener"?

-Prijave su već odavno u tijeku, dakle mi kao organizatori i Grad Karlovac kao suorganizator cijele priredbe, a tu su naravno još uključeni Atletski klub "Karlovac" i Atletski klub "Ka tim" kao naši partneri još praktički od samog početka vezano za pomoć u organizaciji. Tu je i Udruga Naša djeca što se tiče dječjih utrka i Školski sportski savez grada Karlovca s kojim imamo suradnju oko dječjih utrka i "Karlovačke milje". Učenici svih osnovnih i srednjih škola Karlovačke županije imaju gratis kotizaciju za "Karlovačku milju", koja je dugačka 1.579 metara, sukladno godini osnivanja grada Karlovca, nije dakle ona službena milja od 1.609 metara nego je nešto kraća. Prijave su znači u tijeku, mislim da smo tu negdje na brojci od oko 600 prijava. Prošle godine smo imali u principu rekordan broj, odnosno vratili smo se na onu brojku od 2019. godine, znači, uspjeli smo doći do brojke u doba prije korone i ove godine vjerujem da ćemo imati rekordni broj trkača.

Zbog statusa "World athletics road bronze label race" bitno je tko će sudjelovati u elitnoj utrci, jesu li razgovori već u tijeku?

-O konkretnim imenima još ne bi govorio, pogotovo što je ovo sada i Olimpijska godina, a tu je i Europskog prvenstva i sve će se možda mijenjati u zadnji čas. Mi jesmo u intenzivnim kontaktima s menadžerima tih atletičara i nadam se da bi prošlogodišnji pobjednici trebali ponovo doći u Karlovac, s obzirom da su oni prošle godine i oborili rekorde "Karlovačkog cenera". Zbog toga smo ne samo zadržali taj status najbrže utrke u Hrvatskoj na 10 kilometara nego smo još malo taj status i zacementirali i vjerujem da ćemo to ove godine još i popraviti. U svakom slučaju elitna utrka bi ponovo trebala biti jaka i brojnija nego prošle godine i vjerujem da će se trčati jako brzo s obzirom da opet ima malih preinaka u stazi. Da, elitna utrka bit će vrlo kvalitetna.

Start i cilj bit će ponovno kod Sportske dvorane na Rakovcu, čini se da se to pokazalo kao dobra lokacija, kakvo je tvoje mišljenje?

-Da, start i cilj će biti na mjestu gdje i prošle godine, kod Sportske dvorane na Rakovcu, to nam se pokazalo dosta praktičnim i dosta organizacijski lakše, nego kada smo bili na središnjem trgu. Kako su počeli radovi mi smo se sada već treću godinu pomaknuli prema Sportskoj dvorani i ostat ćemo tamo i taj dio će u principu ostati nepromijenjen i neće biti nekih velikih promjena u stazi. U principu samo onaj dio koji je prošle godine išao pored Šanca, pored Đafera, pa na Kurelčevu ulicu, taj dio je sada raskopan, pa idemo direktno po Domobranskoj ulici, kako smo išli prošle godine, vraćamo se istim putem Smičiklasovom ulicom i dalje Kurelčevom, pa na Koranu. Dakle, u principu staza je objavljena na našoj Facebook stranici i u principu taj dio se nije značajno promijenio i dalje je staza jako brza i ravna, znači taj dio Karlovca je praktički ravan kao pista, koliko znam mislim da je visinska razlika puni jedan metar ukupno, pa onda ne neće većih naprezanja.

Je li Policijska uprava karlovačka upoznata sa stazom?

-Naravno, prvo s njima dogovorimo, još jednom koristim priliku da se njima najviše zahvalim. Od prve godine su naš partner u toj priči, kako sam naveo Grad Karlovac je suorganizator, tu su i ostali partneri, a Policijska uprava karlovačka je jedan od glavnih partnera što se tiče prometnog sektora. S njima uvijek dogovorimo taj dio u pripremi i onda sama provedba je bitna. Isto, bitno je da oni osiguravaju trasu da sve prođe u najboljem redu da nema nekih problema, u principu najbitnija je u tim cestovnim utrkama ta sigurnost natjecatelja, da bude sve kako spada.

Kakva je situacija sa sponzorima?

-Nama je drago da u principu dosta tih sponzora nas prati znači već duži niz godina i pogotovo što se sad uključilo više karlovačkih tvrtki. Dakle, Karlovačko pivo i Heineken, oni su već od drugog "Karlovačkog cenera" s nama. Pobrinuli su se i ove godine da nakon utrke svi natjecatelji dobiju Karlovačko pivo. Tu je i Žitoproizvod s kojim smo krenuli prije dvije godine, Feal kao tvrtka koja gradi svoj proizvodni pogon u Karlovcu, Wienerberger isto od prošle godine se uključio u tu cijelu priču. Tu su i naši partneri Aquatika i Nikola Tesla Experience center s kojima imamo suradnju od samih njihovih početaka u svemu tome i drago nam je da smo se tu uspjeli povezati. Tu je i Lana tiskara koja je zadužena za naše materijale, letke i plakate, taj dio u principu dosta dobro funkcionira i što se tiče podrške s njihove strane ona je velika i bitna. Naravno, tu je Grad Karlovac, koji u principu pruža najveću podršku na kraju krajeva, a mi se na neki način odužimo tako što dajemo tu neku veliku promociju gradu Karlovcu i stavljamo Karlovac na kalendar Svjetske atletske federacije i "Karlovački cener" je sportski događaj, koji iz godine u godinu raste i postaje sve značajniji i vjerujem da će se tako nastaviti i dalje.

Jesi zadovoljan s onim što je "Karlovački cener" do sada postigao, gdje je sada i kako se razvija?

-Moram biti zadovoljan, na kraju krajeva, sad smo već tu dvanaestu godinu i imamo taj rejting što se tiče znači same kvalitete utrke, imamo tu neku prepoznatljivost prije svega, naravno, uvijek može biti bolje. Mi smo jako puno izgubili u tom segmentu kada je bila korona, dakle, praktički mi smo tada 2019.  izborili taj status "World athletics road bronze label race" i onda u prvoj godini kada smo to trebali na neki način materijalizirati, izvući sve moguće benefite od toga, dogodila se korona. Mi smo uspjeli izgurati te dvije i pol godine, praktički sve utrke smo uspjeli organizirati, da se održe, da se nastavi taj kontinuitet, nije bilo masovno kao što je bilo 2019. godine i kao što je bilo prošle godine, ali smo nastavili, u principu na neki način smo izdržali to teško razdoblje. Sada je nekako malo lakše, treba napraviti nekakve preinake, ponovo nastaviti s tom promocijom, koja je bila prema van i koja je praktički u tom razdoblju zamrla. Sada je na nama da to što je moguće više podignemo, ne samo brojčano, može se isto i brojčano rasti, realno mislim da možemo doći do nekih 3.000 trkača, to je nešto što može i ova staza, odnosno, cijela konfiguracija s nekim promjenama prihvatiti, to je to. Prošle godine smo uspjeli imati 100 štafeta, to je uvjerljivo najveći broj štafetnih ekipa u Hrvatskoj na bilo kojoj utrci i vjerujem da ćemo ove godine imati i koju štafetu više i to je nešto što daje još posebnu draž, tu neku atmosferu. Ono što je meni posebno drago je to da je "Karlovački cener" utrka koja ima najviše publike uz stazu. Vi ako gledate neke druge utrke u Hrvatskoj, osim na startu i cilju nemaju publike uz stazu, imaju brojnost trkača i sve, ali nema publike uz stazu. Naravno, nama je na neki način taj termin pogodovao, to je opet na neki način naša ideja, naša zamisao da se utrka održava u petak navečer, u tom terminu koji se pokazao jako dobar, on ima nekih svojih nedostataka i ograničenja, ali u konačnici za ovaj tip utrke i za Karlovac, mislim da je to najbolji termin.

Atmosfera je uvijek odlična, vrlo rado dolaze sudionici iz Zagreba i ostalih dijelova Hrvatske, ali i šire, jesi li zadovoljan s atmosferom na utrci?

-Atmosfera je izvrsna iz nekoliko razloga, prvo je znači, dakle da se vratimo, znači jako puno dolazi trkača iz Zagreba i iz okolice, iz Karlovca, s mora, iz susjedne Bosne i Hercegovine. Iz Slovenije jako puno dolazi trkača, kompletna jedna ekipa iz Novog Mesta, gotovo svake godine dođe cijeli njihov autobus, neki put i više. Čak imamo u srijedu, dan prije početka cijele manifestacije podjelu startnih paketa u Zagrebu, baš zbog tog petka poslijepodne, jer naravno većina ljudi radi do četiri, pet sati pa je bolje da paket pokupe dan, dva prije i dođu direktno na utrku. Stvar je znači da je to na neki način početak vikenda, ljudi se opuste, istrče utrku, zabave se navečer i onda imaju cijeli vikend slobodan. Meni je drago da dosta njih ostane u Karlovcu, tu dosta često ovisimo i o vremenu, ako je toplije, ako je vruće, ako su Korana i ostale rijeke pogodne za kupanje, onda ostanu i malo dulje, ako je malo lošije vrijeme ili ako uđemo u neko hladnije razdoblje, onda je to zadržavanje manje. Uvijek bude ta atmosfera sjajna, pogotovo u početku ide ta elitna utrka pa ljudi navijaju, vide vrhunske atletičare, uspoređuju se s njima, prvo navijaju za njih, onda kasnije oni krenu, velim te štafete one jako podižu atmosferu, znači svi navijaju na neki način za svoje natjecatelje, za svoju ekipu, bodre druge pa se međusobno natječu i taj dio je u dosta velikom porastu. Mislim na neki način isto i raste interes, sve veći broj ljudi bavi se trčanjem, bio je taj jedan veliki da tako kažem bum, koji se sada na neki način malo stabilizirao, ali opet dalje sada ima neki normalan, prirodan rast.

"Karlovački cener" imao je do sada tri lokacije za start i cilj, kod Karlovačke banke, na Trgu bana Josipa Jelačića i sada kod Sportske dvorane, čini mi se da je ovo dobro rešenje, hoćeš tu i ostati i kad budu gotovi radovi u Zvijezdi?

-Pa, moje kolege, svi koji rade sa mnom u tome, ostali bi ovdje i vjerujem da ćemo ostati ovdje, ići će trasa svakako kasnije ponovo kroz Zvijezdu, kad se završe radovi na samom trgu. U principu dva razloga su za to, što je ovdje puno veći prostor, Trg bana Josipa Jelačića je relativno skučen prostor za tako veliki broj ljudi, do Sportske dvorane je lako za doći, lako je i što se tiče parkinga, kod Lane Korane mogu parkirati. Tu je i Vunsko polje, koje nam je bitno za dječje utrke dan ranije, dakle da klinci trče po travi, da ne trče po betonu, njih ima puno i kada oni krenu svi onako jako napeti i na tom startu tu znaju pasti i onda normalno padnu na travu i nikome neće biti ništa, ako padnu na beton onda uvijek je malo to problematično, više su tu problematični roditelji nego sami klinci. Taj dio što se tiče Sportske dvorane odlično je rješenje, imamo jako dobro suradnju s ljudima iz Sportske dvorane i podršku s njihove strane, uvijek je taj dio nekako dobar, osjećamo se kao doma kada smo tamo. Imamo obavezu provoditi doping kontrolu za elitnu utrku, koju možete automatski odraditi u Sportskoj dvorani, što u principu na Trgu bana Josipa Jelačića nemate takvih prostorija, onda vam to logistički stvara neke probleme, a ovako je na neki način najbolje. Na Trgu bana Josipa Jelačića često smo imali i svadbe taj petak, a mi smo tamo odmah uz crkvu, gdje se obično ta vjenčanja, pa su nam se  parovi javljali mjesec ili dva prije "Karlovačkog cenera" pa smo na neki način to s policijom znali koordinirati, bilo je slučajeva da smo baš imali te međusobne koordinacije kad dolaze svadba da se njih propusti.

Čini mi se da je ovdje kod Sportske dvorane komotnije i da je lakše za organizirati cijelu manifestaciju, kakvo je tvoje mišljenje?

-Da, komotno je, tu imamo u Sportskoj dvorani i svlačionice za elitne trkače, da puno je lakše organizacijski tamo napraviti utrku. Mislim da je i ljudima lakše doći pogotovo onima koji su izvan Karlovca, vrlo je jednostavno. Kada se centar grada skroz uredi bit će što se tiče tih prometnih zahtjeva nekih promjena, dakle sve će u principu biti manje više prohodno, a mi ćemo opet vratiti da "Karlovački cener" na neki način prolazi kroz centar. Možda bude nekih preinaka, ima neka ideja da budu dva kruga po pet kilometara za glavnu utrku s obzirom znači na njezin rast, no to onda mijenja i koncepciju štafete, a da elitna utrka ima četiri kruga po dva i pol kilometra, no to ćemo vidjeti. Za sada je ovaj koncept od tri kruga po 3.333 metra.

Prema prijavama koje su do sada pristigle, kakav je broj u ovo vrijeme u odnosu na broj prijava prošle godine?

-Više je za sada prijava za nekih petnaest, dvadeset posto, što je u principu neki trend, ja se nadam da će to još porasti. Prošle godine smo ukupno imali nekih 1.200 sudionika, a ove godine mogli bi imati 1.500 trkača. Svakako bih htio da ta "Karlovačka milja" još malo više saživi, ja pozivam ponovo sve naše sugrađane i pogotovo učenike osnovnih i srednjih škola da se uključe, učenici svi trče bez naknade samo se trebaju prijaviti, dobiju isto puni startni paket, majicu i medalju i broj. To je jedna dionica koja je stvarno nije zahtjevna za pretrčati, znači 1.579 metara, na kraju krajeva mogu i prohodati. Moja je želja da "Karlovačka milja" još malo ekspandira, da se ljudi na neki način prvi put susretnu s trčanjem na jedan lagani i zabavan način. Tako nešto sam vidio u Budimpešti, u njihovom sedmom becirku, to je kao sedmi okrug, imaju dvije utrke, na 1.500 metara i na 5.000 metara, ova na 1.500 metara je na 1.507 metara, a ova na 5.000 metara je na 5.007 metara. Tu je stvarno pun park u središtu Budimpešte, sudjeluje pet, šest tisuća ljudi. U Budimpešti sam došao na ideju da pokrenem našu "Karlovačku milju".