Na inovativan, sažet i jasan način prezentirani arheološki lokaliteti i nalazi u Karlovačkoj županiji
Promovirana Karta baštine Karlovačke županije
VIŠE IZ RUBRIKE

Gradski muzej Karlovac danas je na Starom gradu Dubovcu predstavio Kartu baštine Karlovačke županije koja obuhvaća tri vremenski duga perioda i označava najpoznatije lokalitete na području Karlovačke županije. Odabir lokaliteta i nalaza napravili su autori, kustosi Muzeja Igor Čulig i Matea Galetić na temelju prethodnih istraživanja arheologa iz Konzervatorskog odjela u Karlovcu Krešimira Raguža.
-Lokaliteta ima i više, ali zbog ograničenosti medija ipak su se naši autori morali ograničiti na određeni manji broj. Ona je na neki način i posebna jer je Karlovačka županija prva koja je dobila ovakvu Kartu, a najzaslužniji su autori. Ovo ujedno pokazuje i sjajnu suradnju dviju ustanova; Muzeja i Konzervatorskog odjela. Karta je namijenjena širokoj publici, nadamo se da će biti posebno zanimljiva školskoj djeci zato što će na jedan malo drugačiji način moći upoznati svoju županiju, a isto tako moći će se kupiti u svim našim muzejskim suvenirnicama, na Starom gradu Dubovcu, u zgradi Muzeja na Štrosmajerovom trgu i u Muzeju Domovinskog rata na Turnju. Karta je dvojezična, na hrvatskom i engleskom jeziku, izjavila je ravnateljica karlovačkog Gradskog muzeja Hrvojka Božić.
-Htio sam najširoj publici ponuditi jedan ključ za čitanje kulturno povijesnog krajolika, onoga što nas okružuje svaki dan, pored čega prolazimo: stari gradovi, sakralni objekti, pretpovijesne gradine, rimski kamenolomi itd. Karta kao takva danas nije sredstvo za navigaciju, ali itekako je sredstvo spoznaje kako u jednoj integralnoj slici pojmiti što se to kod nas nalazi, kako to izraziti kroz specifični kartografski jezik koji uključuje i znakove i riječi i sličice. Na kraju krajeva karta je nešto što možete staviti na zid i stalno imati pred očima kad promišljate bilo turistički itinerar ili bilo koji drugi kulturni proizvod, rekao je jedan od autora Igor Čulig.
Preko 200 najvažnijih lokaliteta koje su autori uvrstili u svoju selekciju oživljavaju iznimno daleke, ali i bliže periode karlovačke povijesti.
-Na ovom projektu smo radili dvije godine od same ideje pa do produkcije Karte. Nadam se da će publici biti najinteresantnije prapovijesno razdoblje koje se na samom terenu fizički teško može vidjeti, kazala je druga autorica Matea Galetić.
Arheolog u Konzervatorskom odjelu Karlovcu Krešimir Raguž je rekao da je u proteklih 30-tak godina istraženo preko 100 lokaliteta i dodao.
-Od 700 arheoloških lokaliteta u Karlovačkoj županiji, preko 95 posto njih narod pamti i manje-više su nam stanovnici rekli za njih. Narod pamti ono što ne pamti nijedna struka.
Promociji Karte, među ostalim, su prisustvovale zamjenica župana Vesna Hajsan Dolinar te županijska i gradska pročelnica Marija Medić i Draženka Sila Ljubenko.
Tijekom ove godine održat će se promocija Karte u svim gradovima Karlovačke županije kako bi stručna i šira javnost bila upoznata s tendencijom kartiranja i prezentacije baštine na ovaj način. (m.m.)