Projektom STREAM uvode se nove tehnologije za smanjenje rizika od poplava, obučavaju se novi zapovjednici i uspostavljaju operativni centri
VIŠE IZ RUBRIKE

U Mušnjakovoj ulici u Mostanju predstavljen je projekt STREAM – strateški razvoj sustava obrane od poplava. Projektom se uvode nove tehnologije kako bi se smanjio rizik i štetni utjecaji od poplava na ugroženom području te kako bi se pravovremeno obavijestilo stanovništvo o nadolazećoj opasnosti. Postavljanjem telemetrijskih uređaja moći će se u ranoj fazi na više lokacija mjeriti vodostaje rijeka i detektirati moguće propuštanje nasipa, a postavljanjem videonadzora u realnom vremenu dobit će se uvid u stanje na plavljenom području.
-S novom tehnologijom unaprijedit ćemo i uvezat cijeli sustav koji već postoji. Nalazimo se na mjestu gdje grad Karlovac kroz Senzoriku postavlja senzore ne bi li vidio porast vodostaja na područjima koja nisu branjena i taj je sustav u fazi testiranja. Sustav telemetrije omogućit će razmjenu podataka i iskustva s nadležnim tijelima. Sustav videonadzora u kojem koristimo već postojeću tehnologiju omogućit će da vizualno pratimo lokacije uslijed porasta vodostaja u realnom vremenu. Da bi sve to odradili na sigurnoj razini osvjedočili smo se da nam sustav telefonije padne i moramo prijeći na radiokomunikacijski sustav koji posjedujemo, ali ne pokriva sva područja u županiji jednako i ovim ulaganjem želimo unaprijediti upravo pokrivenost radiosignala u županiji kako bi sve operativne snage mogle besprijekorno komunicirati. Kroz projekt ćemo financirati i točne lokacije operativnih centara, a dio projekta se odnosi i na osposobljavanje zapovjednog kadra. Naše iskustvo moramo prenijeti na mlađe generacije pa smo tako planirali osposobiti preko 100 operativnih zapovjednika, kazao je županijski vatrogasni zapovjednik Goran Franković.
Sve elemente potrebno je uvezati u jedan sustav, a to će se postići nadogradnjom geoinformacijskog sustava (GiS-a).
-Naše iskustvo u obrani od poplava pokazalo se kao ono koje pomaže i na ostalim područjima Republike Hrvatske. U tim trenucima imali smo osposobljene i motivirane službe, prije svega vatrogasce kojima će ovaj projekt omogućiti da dobiju veće tehničke mogućnosti, da u prvim trenucima reagiraju interventno. Ljudi sa znanjima i vještinama i tehnika, to je garancija sigurnosti grada Karlovca, rekao je gradonačelnik Damir Mandić.
Županica Martina Furdek Hajdin naglasila je kako će ova tehnologija u narednim godinama biti od velikog značaja s obzirom na to da cjelokupni sustav obrane od poplava nije još završen.
-Županija obiluje rijekama, no one nisu samo nešto lijepo, već su ponekad i naša prijetnja. Ovaj sustav telemetrije je nešto što će omogućiti sigurniji život, njime možemo prevenirati i prepoznavati opasnosti, na vrijeme reagirati posebno sada kada sustav još nije završen. Ovim projektom bit ćemo digitalizirani, pametniji, a time i sigurniji, kazala je županica.
Riječ je o programu Europske teritorijalne suradnje: Program prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija-Hrvatska 2014.-2020. Projekt se provodi od 1. travnja 2020. do 31. prosinca 2022. godine. Partnerstvo čini 16 organizacija koje zajedno rade na poboljšanju znanja i sposobnosti u upravljanju rizicima iz hrvatskih i talijanskih regija. Prijavitelj i vodeći partner je Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA, a ukupna vrijednost je 71 milijun kuna, dok je Karlovačka županija partner s proračunom od pet milijuna kuna.