Završna konferencija na kojoj će biti prezentirani rezultati dvogodišnjeg projketa bit će održana u Karlovcu 7. i 8. studenoga ove godine.

Projekt Erasmus+ "Written on water" ulazi u završnicu

VIŠE IZ RUBRIKE

    Završno predstavljanje iznimno vrijednog Erasmus+ projekta KA2, „Written on Water“, koji za cilj ima istraživanje bioloških, kemijskih i geoloških karakteristika slatkih voda te razvijanje novih vještina i STEM kompetencija uz primjenu Work based learning metode u nastavi, danas je održano u karlovačkoj Gimnaziji.

    -U Gimnaziji Karlovca ovih se dana završava dvogodišnji projekt kojeg je nositelj škola Liceo Calini iz Brescie, a mi smo kao i škola iz Poljske ponosni partneri, rekla je među ostalim ravnateljica Gimnazije Snježana Štranjgar. Projekt je ukupno vrijedan 430 tisuća eura. Važno je napomenuti da je iz svake škole u projekt uključeno 17 učenika, koji su tijekom trajanja projekta gostovali u svakoj od zemalja, dakle u Poljskoj, Italiji i Hrvatskoj i istraživali stanje slatkih voda, rijeka i jezera. Danas su izložili rezultate druge analize, a završna konferencija na kojoj će biti prezentirani rezultati dvogodišnjeg projketa bit će održana u Karlovcu 7. i 8. studenoga ove godine, rekla je Štranjgar.

    Javna ustanova Natura Viva, partner projekta u suradnji s profesorima iz Prirodoslovno matematičkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, za učenike je organizirala terensku nastavu na zaštićenim prirodnim krajobrazima. Martina Petrak iz Nature Vive kaže da je ustanova bila zadužena upravo za mobilnost učenika na lokalitetima u Hrvatskoj, koji su tijekom ovoga tjedna obišli zaštićena područja.

    -Na lokacijama značajnog krajobraza Slunjčice i geomorfološkog spomenika prirode spilje Vrlovke i pripadajućeg područja uz Kupu učenici su uzimali uzorke sa dna Kupe, bentos, na temelju kojih se može odrediti kvaliteta vode i kakve je kakvoće te raznim drugim znanstvenim metodama određivali su brzinu vode, širinu rijeke, sastav i vrstu sedimenta te vrstu stijena u kanjonu. Sve prikupljene materijale i analizirane podatke koristit će u svojem daljnjem radu, zaključila je Petrak.

    Ovaj projekt za sve sudionike ima velike benefite, među ostalim je izjavila zamjenica župana Karlovačke županije Vesna Hajsan Dolinar, koja je svim sudionicima današnjeg skupa zaželjela dobar rad i ugodan boravak u našem gradu.

    -Ovakvim projektima učenici stječu ne samo potrebna znanja i vještine, već je to prilika da upoznaju kulturu i kulturološke navike stanovnika ljudi na prostoru EU. Nekada je učenicima obzor bila učionica, knjiga i mjesto u kojem su živjeli. Danas na raspolaganju imaju sva moguća tehnološka i digitalna sredstva, pa kad oni virtualno uđu u okvir određenog predmeta za njih onda nema granica. Planata, galaksija su njihove granice, kaže Hajsan Dolinar.(rb)

    foto:i.č.