Prijestupna godina je godina koja ima 366 dana, za razliku od ostalih koje imaju 365. Razlog tomu je usklađivanje kalendarske godine s astronomskom godinom.

Prijestupna godina - danas je 29. veljače

VIŠE IZ RUBRIKE

    Prijestupna godina nastaje jer vrijeme koje je potrebno Zemlji da u potpunosti obiđe Sunce, traje oko 365.25 dana. Budući da u kalendaru ne možemo imati četvrtinu dana već samo cijele dane, dogovoreno je da se svake četvrte godine doda po jedan dan nastao nakupljanjem četvrtina dana koje se ne mogu brojati. Kad u kalendar ne bismo unosili taj jedan dan svake četiri godine, datumi bi se odmicali unatrag pa bi primjerice, Nova godina počinjala svake četiri godine dan ranije. Mi to kalendarski ne bismo uočili, ali bismo uočili u odnosu na godišnje doba - nakon 400 godina, Nova godina bi počela na jesensku ravnodnevicu, odnosno na prvi dan jeseni na sjevernoj te na prvi dan proljeća na južnoj polutci.

    Zanimljivo je za izdvojiti kako su Egipćani bili prvi koji su usklađivali kalendarsku i astronomsku godinu. Oni su prvi dodavali jedan dan svake četvrte godine, a od njih su tu praksu kasnije preuzeli Rimljani koji su odlučili dodavati taj jedan dan u veljači.  Prijestupna se godina kalendarski usvojila 1582. godine. (ma)