Predstavljen strateški nacionalni projekt izgradnje optičke infrastrukture - prilika za županijske građevinare
VIŠE IZ RUBRIKE
Strateški projekt izgradnje nacionalne optičke infrastrukture, odnosno NP–BBI projekt predstavljen je danas u Županijskoj komori Karlovac vodećim građevinskim tvrtkama.
Projekt su predstavili Tomislav Ignjačić, Tomislav Marić i Mihael Jančić, predstavnici tvrtke Odašiljači i veze d.o.o. koja je odlukom Vlade Republike Hrvatske određena za provoditelja projekta.
Radi se o projektu izgradnje nacionalne agregacijske širokopojasne optičke infrastrukture sljedeće generacije diljem cijele Hrvatske, a koji podrazumijeva izgradnju pasivne svjetlovodne infrastrukture do ciljanih naselja u prigradskim i ruralnim područjima u ukupnoj dužini preko pet tisuća kilometara. Ukupna financijska sredstva za provedbu programa iznose 101,4 milijuna eura, od čega će se 85 posto financirati iz Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF), a preostalih 15 posto osigurava RH u obliku državne potpore.
Inače, kako se čulo na prezentaciji, iako je financijski manji od vrijednosti projekta izgradnje Pelješkog mosta, ovaj projekt je deset puta organizacijski i provedbeno zahtjevniji.
-Po svim kriterijima i mjerilima to je veliki projekt, a vrijeme za provedbu je relativno kratko, do 2025. godine i u toj provedbi ćemo morati puno pokazati i mi koji upravljamo projektnom infrastrukturom, a i dobavljači i svi koji će sudjelovati, od lokalnih zajednica na najvišim i najnižim razinama do građevinskih i telekomunikacijskih tvrtki koje će graditi takvu mrežu, poručio je Tomislav Ignjačić, projekt manager na NP-BBI programu iz tvrtke Odašiljači i veze.
Na sastanku je sudjelovala i županica Karlovačke županije Martina Furdek Hajdin naglasivši da su ovakvi susreti u karlovačkoj komori već postali tradicija i cilj im je dati pravovremenu informaciju zainteresiranim poduzetnicima kako bi se na vrijeme pripremili za natječaje koji se iz ovog projekta u dijelu projektiranja i izgradnje očekuju u četvrtom kvartalu ove godine.
Naglašeno je i da je ovaj nacionalni projekt od posebnog značaja i za Karlovačku županiju, jer je kompatibilan s realizacijom natječaja iz Plana razvoja širokopojasne infrastrukture.
-Sami širokopojasni internet, a ovo je preduvjet da se on kao investicija i usluga može realizirati na području Karlovačke županije je i jedna od demografskih mjera. I bilo da je u pitanju obrazovanje, posao, rad ili svakodnevni život, nitko više ne želi živjeti na području gdje internetske mreže nema, poručila je županica.
Na području Karlovačke županije planira se opremanje oko 60 čvorova izgradnje 150 km novih trasa i korištenje 40 km postojećih, a odvijat će se uglavnom uz već postojeće cestovne pravce.
Predsjednik karlovačke komore Zlatko Kuzman istaknuo je da je s obzirom da naši građevinari imaju dobro popunjene knjige narudžbi i gotovo su bez slobodnih ljudskih ili mehanizacijskih kapaciteta, svakako poželjno i dobro ovakvo informiranje unaprijed kako bi se na vrijeme pripremili i razmotrili mogućnost udruživanja u konzorcije, jer radi se o zaista velikim i opsežnim poslovima. Dodao je i kako bi bilo poželjno, koliko je to u raspisivanju natječaja iz javne nabave u ovakvim projektima moguće, voditi računa da se ne raspisuju pozivi za preveliki obujam radova u kratkim razdobljima, jer u tom slučaju domaći ponuđači imaju male šanse biti direktni ugovaratelji, pa kasnije sudjeluju kao podizvođači uz nižu cijenu nego da su sami ugovarali.