Predstavljen nacionalni program poticanja čitanja od najranije dobi "Rođeni za čitanje"
VIŠE IZ RUBRIKE
Danas je u Ilirskoj dvorani Gradske knjižnice "Ivan Goran Kovačić" Karlovac predstavljen nacionalni program poticanja čitanja od najranije dobi "Rođeni za čitanje". Provedba programa započela je u 2021. Godini čitanja koju je Vlada Republike Hrvatske proglasila na prijedlog Ministarstva kulture i medija RH na sjednici 30. prosinca 2020., a provodi se kao mjera Akcijskog plana 2020. provedbe Nacionalne strategije poticanja čitanja koju je Vlada Republike Hrvatske usvojila 2017. godine. Akcijskim planom Nacionalne strategije poticanja čitanja predviđeno je da program "Rođeni za čitanje" na nacionalnoj razini provode Ministarstvo kulture i medija u suradnji s Ministarstvom zdravstva Republike Hrvatske uz podršku Hrvatskog pedijatrijskog društva i Hrvatskog društva za socijalnu i preventivnu pedijatriju.
Ministarstvo kulture i medija RH započelo je ciklus informativnih susreta za pedijatre – u Slavonskom Brodu, u varaždinskoj knjižnici, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu na stručnom skupu "Važnost čitanja djeci od najranije dobi" i danas u karlovačkoj knjižnici. Do srpnja 2022. održat će se informativni susreti s pedijatrima iz svih županija Republike Hrvatske.
O važnosti čitanja djeci od najranije dobi s ciljem razvoja rane pismenosti govorila je stručna suradnica programa "Rođeni za čitanje" prim. mr. sc. Marija Radonić, dr. med. spec. pedijatar, idejna začetnica programa, i dr. sc. Anita Peti-Stantić, redovna profesorica na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a o provedbi Nacionalnog programa poticanja čitanja djeci od najranije dobi "Rođeni za čitanje" i nastavku konkretnih aktivnosti započetih u 2021. Godini čitanja govorila je Maja Zrnčić, voditeljica Nacionalne strategije poticanja čitanja Ministarstva kulture i medija.
Program će kroz višegodišnje aktivnosti na nacionalnoj razini promicati čitanje od najranije dobi i baviti se predškolskom djecom kao čitateljima uz aktivnu ulogu pedijatara. Jedan od ciljeva programa je razviti nacionalnu mrežu pedijatara koji će uputiti svakog roditelja/ skrbnika na redovitim sistematskim pregledima djece na važnost čitanja djeci, na važnosti čitanja iz užitka, općenito na važnost čitanja za razvoj djetetovih čitalačkih navika te na važnost razvoja čitateljskog mozga u digitalnom svijetu. Ministarstvo kulture i medija RH osigurat će 40 000 slikovnica godišnje za svu djecu koje će im pedijatri tijekom pregleda pokloniti, sukladno dobi djeteta (za šest mjeseci, godinu i pol, tri i pet godina).
Na predstavljanju programa "Rođeni za čitanje" sudjelovali su i karlovački pedijatri, knjižničari karlovačke knjižnice, ravnateljice karlovačkih i dugoreškog vrtića, Patronažna služba te predstavnica prve specijalizirane knjižare za djecu "Knjiguljica".