Radionica u povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom

Prahović: „Zapošljavanje osoba s invaliditetom za nas je prednost“

VIŠE IZ RUBRIKE

Nikola Tesla Experience Center

Ovisim o drugim ljudima i kad bih radio osam sati trebao bih imati asistenciju na tom poslu, a trenutno imam asistenciju samo četiri sata dnevno, rekao je o svojim iskustvima bloger Slaven Škrobot

U sklopu projekta “Nikola Tesla Poduzetnički centar” obilježen je Međunarodni dan osoba s invaliditetom radionicom “Primjena asistivnih tehnologija u zapošljavanju osoba s invaliditetom”.

Cilj radionice je poticanje poduzetnika na zapošljavanje osoba s invaliditetom i uklanjanje društvenih predrasuda o osobama s invaliditetom, kao i promicanje ideje za razvoj inovativnih asistivnih tehnologija kod poduzetnika.

Na radionici su govorili Gordana Jurčević predsjednica Udruge osoba s invaliditetom Karlovačke županije i bloger Slaven Škrobot.

Budući da su oboje osobe s invaliditetom oni su govorili o problemima s kojima se susreću u svakodnevnom životu, a koje su osobama s invaliditetom i prepreka kod zapošljavanja. Također su govorili i o predrasudama vezanim za osobe s invaliditetom.

Slaven Škrobot zarađuje za život kao bloger i piše o svojim putovanjima po svijetu, ali to su povremeni prihodi.

-Sam sam svoj majstor i većinom radim preko nekakvih autorskih ugovora. Razmišljam o nekakvom paušalnom obrtu, ali nisam došao do trenutka da imam kontinuitet u prihodima. Dosta ovisim o drugim ljudima, o onima koji me pozovu na neka predavanja, nekakvi članci suradnje, ali najviše ovisim o donacijama, kazao je Škrobot.

Budući da je osoba u invalidskim kolicima da bi pronašao posao potrebno bi bilo ukloniti brojne barijere, kako je dodao.

-Definitivno je to prilagođavanje infrastrukture, ali i mentaliteta ljudi, razmišljanja, a u mom primjeru potrebna mi je i osobna asistencija tijekom cijelog dana. Tada bih imao slobodu planirati si cijeli dan, jer kod nas osoba s invaliditetom sve ovisi o planiranju. Ovisim o drugim ljudima i kad bih radio osam sati trebao bih imati asistenciju na tom poslu, a trenutno imam asistenciju samo četiri sata dnevno. Poslije posla trebao bih doći doma i obaviti neke stvari, a ne da dođem doma i osuđen sam na krevet, ispričao je Slaven Škrobot i dodao da je invaliditet širok pojam i ima osoba koje su fizički nesposobne, ali intelektualno vrlo sposobne i mogu u velikoj mjero doprinijeti poslovanju, a situacija bi se promijenila kad bi poslodavci počeli tako razmišljati.

Primjer poslodavaca koji razmišljaju upravo tako je Tiskara Pečarić-Radočaj, kako se moglo čuti iz izlaganja direktorice Ivane Prahović.

-Od samog početka tvrtke s nama su osobe s invaliditetom i kad je donesen zakon po kojem su bile potrebne kvote zapošljavanja osoba s invaliditetom mi smo imali puno više od propisanog, a danas imamo zaposlenih više od 20 posto osoba s invaliditetom. Nama je to bila prednost i otvorila su nam se vrata gdje smo mogli pomoći i prilagodbom radnog mjesta za osobe s invaliditetom, a samim time dobili smo mogućnost subvencioniranja i bespovratnih sredstava za određenu opremu. I kod našeg zadnjeg projekta Norvežani  su vidjeli taj potencijal u zapošljavanju osoba s invaliditetom i tu smo dobili dodatne bodove. Bitna je i suradnja s institucijama koje pomažu zapošljavanje osoba s invaliditetom i vidjeti gdje može poslodavac pomoći i uključiti te osobe. Svi naši djelatnici su ravnopravni članovi našeg kolektiva. Pojedini se više trude da bi se dokazali i bili bolji od drugih djelatnika. Tako da u našem odjelu knjigovežnice osobe s invaliditetom su okosnica tog dijela našeg poslovanja i oni vode taj dio, istaknula je Prahović.