Vlada je donijela odluku da će iz proračuna izdvojiti 120 milijuna kuna za posljedice nastale ovim potresom, od toga žurna pomoć od 10 milijuna kuna je namijenjena području Karlovačke županije
Potres oštetio 30 objekata u našoj županiji, rok za prijavu štete je 7. siječnja 2021.
VIŠE IZ RUBRIKE

U potresu koji je jučer pogodio područje Sisačko—moslavačke županije, štete su nastale i u našoj županiji, a najviše u Karlovcu kazala je županica Martin Furdek Hajdin na konferenciji za novinare nakon sjednice Stožera CZ.
Najavila je da slijede sastanci sa svim stožerima gradova i općina, a što se tiče postupaka oko utvrđivanja i sanacije posljedica potresa Furdek Hajdin je naglasila da će to ići u nekoliko faza.
-Na početku treba utvrditi sigurnost korištenja oštećenih objekata, pogotovo što se tiče javnih objekata, tu mislim na vrtiće i škole, iako je činjenica da srećom u školama nastave nema. Imamo i poslovne objekte gdje je potrebno utvrditi je li moguće obavljati daljnje aktivnosti. Zatim će krenuti redoviti postupci utvrđivanja štete koja će moguće biti proglašena elementarnom.
Pozvala je i podsjetila građane da prijave nastale štete na objektima.
-Vlada je donijela odluku da će iz proračuna izdvojiti 120 milijuna kuna za posljedice nastale ovim potresom, od toga žurna pomoć od 10 milijuna kuna je namijenjena području Karlovačke županije. Do 7. siječnja 2021. je rok za prijavu svih objekata, zgrada, infrastrukture koja je stradala. Svaka općina i grad će angažirati putem svojih stožera, a mi ćemo u Županiji objediniti sve podatke i na temelju toga će povjerenstva izlaziti na teren. Već od danas će ekipa koja će imati ovlaštene statičare obići one nekretnine za ono prvu preliminarnu procjenu jesu li sigurne za korištenje, kazala je županica.
Karlovačka gradska uprava, kazala je već je danas održala sastanak s arhitektima, građevinarima i geodetima koji će preliminarno utvrditi jesu li oštećeni objekti spremni za korištenje. Kao i kod potresa u Zagrebu zgrade će biti razvrstane u crvenu, žutu i zelenu kategoriju.
-Znamo već da su najveće štete nastale od urušavanja dimnjaka i u načelu danas možemo reći da sve štete koje su nastale nisu ugrozile statiku i da u biti osim oštećenja žbuke i fasade nije bilo pucanja stakala i očekujemo da će to biti prostori koji će se moći koristiti. Govorim naravno preliminarno. Pričekajmo zaista nalaze vještaka, dodala je županica.
Iako najbliže Sisačko-moslavačkoj županiji Lasinja je ima samo jedan evidentiran oštećeni objekt i Duga Resa jedan objekt, a 28 ih je bilo na području grada Karlovca i to su uglavnom starije zgrade u Zvijezdi i na Baniji. Popucao je dio stakala na zgradi Policijske upute karlovačke, ali štete će se sanirati „u hodu“ uz redovno obavljanje posla.
Riječi je bilo i o pomoći Sisačko-moslavačkoj županiji, gdje su angažirani članovi HGSS-a, vatrogasci i djelatnici hitne medicinske pomoći.
- Moramo se koordinirati s obzirom na svu pomoć koja se prikuplja kako bi učinkovito mogli pomoći stradalima jer ova ugroza neće trajati samo danas ona će nažalost biti kontinuirana dok se ne steknu uvjeti za povratak u normalan život. Organizirat ćemo prikupljanje podataka, da sve bude koncentriramo u Županijskom stožeru i da takve podatke možemo plasirati i stožeru Sisačko-moslavačke županije i Nacionalnom stožeru koji objedinjuje svu ponuđenu pomoć s područja cijele države i susjednih država.
Karlovačka županija spremana je pružiti pomoć u nekoliko kategorija.
-Imamo kategoriju smještaja, koja se odnosi na smještaj stanovnika, na smještaj starijih i nemoćnih kao i na smještaj u bolnicama. Osoba koja će prikupljati podatke za Karlovačku županiju je Josip Ribar. Radi se baza podataka sve građevinske operative koja se već sada ponudila, i u ljudima i u mehanizaciji, jednako tako i naši prijevoznici ponudili su svoju pomoć. U ime Karlovačke županije za bazu materijalnih i ljudskih resursa zadužena je Branka Šeketa.
Martina Furdek Hajdin je najavila da će danas biti objavljeni i brojevi računa na koje će građani, ali i institucije moći uplaćivati pomoć u novcu.