Ove godine bez prava na mjesto u gradskom vrtiću ostalo 138 djece

Pokrenuta peticija, sufinanciranje boravka djece u obrtima za čuvanje

VIŠE IZ RUBRIKE

    Svake jeseni djeca odlaze u vrtiće, nažalost ne upišu se sva jer nema mjesta ili ne zadovoljavaju određene uvjete. U takvoj situaciji rješenje na zatečene probleme roditelji vide u obrtima za čuvanje djece. Takve obrte Grad ne sufinancira, tu nastaju poteškoće. Inicijativa roditelja ROKAJ – Roditelji Karlovca jednaki i karlovačka podružnica Hrvatske udruge dadilja udružila je snage s ciljem ostvarivanja sufinanciranja boravka djece u obrtima za čuvanje na području grada.

    -Svrha naše inicijative je pomoć karlovačkim roditeljima koji iz godine u godinu suočavaju sa istim problemom, a to je nedostatak mjesta u gradskim vrtićima. Mi smatramo tu situaciju problematičnom, primjerice, za djecu koja su rođena nakon 31. kolovoza mjesta te jeseni u vrtiću nema. Toj djeci je upitan i upis iduće godine jer to ovisi o broju djece koja su prijavljena, odnosno popunjenosti grupa, rekla je Matea Mihoviljac.

    Iz Inicijative ROKAJ ističu kako je ove godine bez prava na mjesto u gradskom vrtiću ostalo 138 djece. Toj djeci na raspolaganju u Karlovcu stoji devet obrta za čuvanje. Obrti za čuvanje djece ne sufinancira Grad Karlovac.

    To je i izvor problema – privatni obrti su skupi. Mlade i/ili socijalno ugrožene obitelji ne mogu izdvajati toliko novaca mjesečno za čuvanje djece, pa izlaz traže u napuštanju grada. Obrti mjesečno koštaju 2.000 kuna, to je minimalan iznos za njihov opstanak.

    -Svi obrti za čuvanje djece na području grada Karlovca imaju dogovorenu cijenu koja mjesečno iznosi. To je minimalna cijene pod kojom takvi obrti mogu funkcionirati. Mislim da je taj iznos u redu ako roditelji imaju samo jedno dijete, ali ako imaju više to puno košta roditelje, rekla je majka i članica Inicijative Marija Skolan.

    Prema statističkim pokazateljima koje je iznijela Inicijativa ROKAJ, trenutno u Hrvatskoj aktivno djeluje takvih 125 obrta. Prepoznavši potrebe roditelja i svojih građana, većina gradova i općina sufinancira ovu djelatnost to jest boravak djece u obrtima, prema istim kriterijima koji postoje za gradske i privatne dječje vrtiće. Prema dostupnim podacima, 70% jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj podržava svoje građane na taj način.

    -Želimo da Grad Karlovac, koji već dugi niz godina nosi titulu „Grad – prijatelj djece“, prepozna potrebu i pravo na sufinanciranje obrta za čuvanje djece, odnosno obrta za usluge dadilje, te da iste uvrsti u svoj financijski plan, sufinanciranjem iz sredstava proračuna Grada Karlovca za 2022. godinu te na taj način učini prava i mogućnosti svih roditelja grada Karlovca – jednakim, stoji na online peticiji Inicijative Roditelji Karlovca jednaki i karlovačke podružnice Hrvatska udruga dadilja.

    Autor: Marta Marinović